Da li je došao kraj legendarnim sovjetskim avionima Antonov?
Ukrajinske vlasti su odlučile da zatvore kompaniju Antonov, poznatu po proizvodnji najvećeg transportnog aviona na svetu. Budućnost Antonova još uvek nije jasna, a inženjerima ipak obećana radna mesta u drugim firmama. „Ruska reč“ se priseća najvećih dostignuća kompanije koja je ostavila dubok trag u sovetskoj istoriji.
Avion An-6 na jednoj od polarnih stanica na Antarktiku 1967. / Izvor: G. Koposov / RIA Novosti
Legendarni sovjetski konstruktorski biro osnovan je u Sibiru 1946. godine. Od 1952. do današnjeg dana njegovo je sedište u Kijevu.
Oleg Antonov, 1974. / Izvor: Vasilij Mališev / RIA Novosti
Sovjetski konstruktor aviona Oleg Antonov bio je prvi glavni konstruktor biroa, koji je nakon njegove smrti 1984. nazvan po njemu.
An-24. / Izvor: Sergej Preobraženski / TASS
Antonov An-24 je legendarni turboelisni dvomotorni putnički avion koji je počeo da se koristi 1962. godine. Koristi se i danas, a leti u Rusiji i bivšim sovjetskim republikama na relacijama do 1000 km. Ukupno je izgrađeno preko 1.300 aviona An-24.
Padobranski skokovi sa An-12 1967. / Izvor: A. Polikašin / RIA Novosti
Transportni avion Antonov An-12 je 2017. napunio 60 godina. Uprkos svojim godinama, još uvek je u službi. An-12 i njegov stariji kolega Lockheed C-130 Hercules su dugo bili najčešće korišćeni transportni avioni na svetu. An-12 je postao prvi sovjetski avion koji je olakšavao masovno sletanje i padobranaca i vojne opreme.
An-22 „Antej“ na probi Parade Pobede u Moskvi 2014. / Izvor: Aleksandar Vilf / RIA Novosti
Odlika turbopropelerskog transportnog/putničkog aviona An-22 je njegova sposobnost poletanja i sletanja na neravne piste i nepripremljene aerodrome.
An-225 „Mrija“ i kosmički brod „Buran“ 2006. godine. / Izvor: Igor Kostin / RIA Novosti
Izgrađen je samo jedan Antonov An-225 „Mrija“ („san“ na ukrajinskom jeziku), jedan od najvećih transportnih aviona na svetu. Postavio je više od 200 svetskih rekorda, uključujući i prevoz najvećeg tereta. U avionu može stati oko 50 vozila. An-225 može da ponese teret i „na leđima“, kao što je jednom poneo kosmički brod „Buran“!
An-124 guta Suhoj Superdžet 100 2014. godine. / Izvor: Marina Lisceva / TASS
Antonov An-124 „Ruslan“, najveći serijski vazdušni nosač na svetu, koristi se i u civilnoj i u vojnoj avijaciji. Jedan je od najpoznatijih i najpopularnijih transportnih aviona i može transportovati 880 vojnika.
An-74 / Izvor: RIA Novosti
Građen da podnese teške arktičke uslove, transportni An-74 sleće kao od šale na sneg, led, neravne piste na temperaturama ispod -60 Celzijusovih stepeni. Avion služi za postavljanje i servisiranje plutajućih polarnih stanica.
Probni pilot Vladimir Tkačenko u An-74, 1986. godine / Izvor: RIA Novosti
Vojni transportni Antonov An-32 bio je jedini sovjetski avion projektovan i proizveden isključivo za izvoz. Može leteti u ekstremno toplim uslovima (do 50 °S), a koristi se u zemljama poput Indije, Iraka, Angole i Kolumbije.
Ukrcavanje ovaca u An-2 u Uzbečkoj SSR 1967. godine. / Izvor: E. Vilčinski / RIA Novosti
Od raspada Sovjetskog Saveza konstruktorski biro Antonov je sarađivao sa Rusijom, a od 2011. do 2015. bio je deo zajedničkih poduhvata sa ruskom Ujedinjenom korporacijom za proizvodnju aviona.
An-70 na salonu Aviasvit-XXI / Izvor: Marina Lisceva / TASS
Međutim, napeti odnosi između Ukrajine i Rusije uzeli su svoj danak i proizvodnja transportnog aviona Antonov An-70 je zaustavljena, a planovi da uđe u Rusko vojno vazduhoplovstvo propali.
An-225, 1989. / Izvor: Igor Kostin / RIA Novosti
Vojna saradnja sa Rusijom je doživela krah, a kompanija Antonov zapala u krizu.
Prezentacija novog aviona AN-132D u Kijevu 2016. godine / Izvor: Vostock-Photo
Kao rezultat toga mnogi ukrajinski stručnjaci i inženjeri su se preselili u Rusiju, ali Antonov i dalje traži nove mogućnosti. Govori se da je u planovima kompanije da do kraja 2017. godine nađe zamenu delovima koji su se proizvodili u Rusiji.
Boris Jegorov, Anastasija Karagodina,
Ruska reč
- Izvor
- / vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.