BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Tućilo: Ne bih ja o tome

Tućilo: Ne bih ja o tome
13.07.2007. god.

Rok da crnogorski državljani osumnjičeni za mafijaško udruživanje u cilju međunarodnog šverca cigareta, među kojima i bivši premijer Milo Đukanović, iznesu svoju odbranu pred italijanskim tužilaštvom ističe danas. Nije poznato da li se Đukanović tim povodom javljao italijanskim istražnim organima, a njegov advokat Enriko Tućilo, kako je juče kazao za naš list, ne bi govorio o tome.
- Ne bih ja o tome. Poznato mi je sve iz tog slučaja, ali neću da govorim o tom predmetu - kratko je kazao Tućilo.
Italijanski tužioci završili su istragu o umiješanosti Mila Đukanovića u šverc cigareta i kako se najavljuje najvjerovatnije će biti podignuta optužnica protiv njega, bivšeg ministra finansija i potpredsjednika Vlade Miroslava Ivaniševića, nekadašnje šefice Trgovinske misije Crne Gore u Italiji Dušanke Pešić-Jeknić i još desetak osoba.
Italijansko tužilaštvo je osumnjičenima ostavilo rok od 20 dana da se sami jave i iznesu svoju odbranu.
Đukanović se tim povodom do danas nije oglašavao, osim njegov advokat u Italiji Enriko Tućilo.
Đukanovićev advokat Tućilo rekao je ranije da "najčešće kada se pošalje obavještenje o kraju preliminarne istrage, postoje uslovi da se pokrene sudski postupak".
- Preliminarni sudija u postupku protiv Đukanovića, ili će odlučiti da odbaci optužbe kao neosnovane ili će početi proces koji bi napokon objasnio neosnovane navode optužbe - rekao je tada Tućilo.
Italijanska agencija ANSA, sredinom juna javila je da su tužioci u Bariju, Eugenija Pontasulja i Đuzepe Šelzi završili istragu i odlučili da pokrenu sudski proces protiv Đukanovića, Ivaniševića i Jeknićeve zbog šverca cigareta od 1994. do 2002. godine. Njima i grupi od još desetak osoba na teret se zvanično stavlja mafijaško udruživanje radi šverca cigareta i pranja novca. Objavljeno je i da je pronađen i broj bankovnog računa na Kipru sa 500 miliona eura i da je taj novac korišćen za investiranja u Crnoj Gori.

Optuženi su imali rok od 20 dana da zatraže da budu saslušani ili da predstave svoju odbranu.
Đukanović se, po spisima predmeta koje su sačinili italijanski tužioci, tereti da je bio vođa mafijaškog udruženja u kojem su još bili Franko dela Tore i Đerardo Kuomo, Stanko-Cane Subotić, Dušanka Pešić-Jeknić, Branko Vujošević i Veselin Barović. Pominju se još i Andrija Drašković, te Branislav Mićunović koga istražitelji, takođe, smatraju jednim od osumnjičenih za ovaj nelegalni posao sa teritorije bivše Jugoslavije.

Tućilo je ranije saopštio, da je napokon, poslije toliko godina misterije, moguće da se vidi na čemu se zasniva tužba, ali da je još rano da se govori o mogućem Đukanovićevom dolasku pred italijanski sud.
On je naglasio "da je sada početak pravog procesa, a da je ranije sve bila istraga tužilaštva na osnovu informacija koje je dobijalo iz raznih izvora."
Italijansko tužilaštvo u Bariju označilo je osam lica koja su u periodu od 1997. do 1999. godine preko Podgorice prebacila na Kipar oko 500 miliona eura zarađenih od šverca cigareta. Prema podacima tužilaštva pranje novca od šverca cigareta obavljeno je preko računa u Švajcarskoj, sa kojih je novac upućivan u Crnu Goru, a zatim na Kipar, odakle je prosleđivan u kneževinu Lihtenštajn.
Na računu 03854109703948 u Kiparskoj banci otkriveno je 500 miliona eura, a taj novac je navodno korišćen za investiranje u Crnoj Gori. Pominje se i suma od još 100 miliona eura, koliko je prikupljeno od 1997. do 2000. godine od krijumčarenja cigareta, što je takođe, kako se navodi, plasirano za investicije u Crnoj Gori.

Istraga o švercu i u Njemačkoj

Viši državni tužilac u Augsburgu Ginter Cehman nedavno je u izjavi za "Dan" kazao je da ne isključuje mogućnost da i njemačko tužilaštvo prepusti prikupljeni istražni materijal u duvanskoj aferi italijanskom pravosuđu. On je kazao da državni sud u njemačkom gradu Augsburgu još nije odlučio da li će pokrenuti sudski postupak po optužnici tamošnjeg tužioca Hansa Jirgena Kolba, podnesenoj 2005. godine protiv šest osoba iz Srbije i Crne Gore zbog organizovanja šverca cigareta iz Italije u Crnu Goru. Cehman je, rekao da se optužnica odnosi na šverc cigareta od 1992. do 2001. godine iz Italije preko Crne Gore i dalje ka zapadnoj Evropi i kršenje sankcija međunarodne zajednice uvedenih SR Jugoslaviji. Tužilaštvo u Augsburgu ispitivalo je umiješanost u šverc cigareta bivšeg crnogorskog premijera Mila Đukanovića, dok je optužnica podignuta protiv jednog Srbina, trojice Švajcaraca, jednog Španca i jednog Njemca da su organizovanjem tog posla i pranjem novca preko Crne Gore nanijeli štetu Evropskoj Uniji od najmanje 10,2 milijarde eura.



  • Izvor
  • dan.cg.yu
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Govoreći na plenarnoj sednici Sanktpeterburškog međunarodnog ekonomskog foruma (SPIEF), Putin je izjavio da Rusija još uvek nije isporučila oružje dugog dometa neprijateljima Zapada, ali zadržava pravo da to učini...


Ministarka odbrane Klaudija Taner kritikovala je zapadne države što su dozvolile Kijevu da upotrebi svoje oružje za napad na Rusiju

Stanje do 16:00 08.06.2024.


Bivša članica AfD-a Olga Petersen tvrdi da su vlasti u Hamburgu planirale da zaplene njenu decu

Ruski Kazanj predstojećeg leta biće domaćin petog izdanja Igara BRIKS-a na kojima će pod svojom zastavom nastupiti i Republika Srbska.


Svečano otvaranje 22. Međunarodnog mini basket festivala „Rajko Žižić“ održano je u hali 3 Beogradskog sajma. Festival koji okuplja mlade nade naše košarke traje od 7. do 9. juna,...


Ostale novosti iz rubrike »