Studenti u Beogradu protiv ulaska Srbije u NATO i EU
Istraživanje "Stavovi studenata Univerziteta u Beogradu o spoljnoj politici Srbije" u okviru projekta "Predstavnici srpske diplomatije", obuhvatilo je 1.323 studenta sa 38 fakulteta Univerziteta u Beogradu, sa ciljem da se sazna na koji način studenti grade svoj stav i koliko su upućeni u svakodnevna politička dešavanja u zemlji i svetu.
Na pitanje da li bi u ovom trenutku glasali za članstvo Srbije u EU, najveći broj studenata je dao negativan odgovor – 39,7 odsto, navedeno je u saopštenju.
Za ulazak bi glasalo 28,9 odsto, nešto više od osam odsto ne bi izašlo na glasanje, a bez stava o tom pitanju je 22,4 odsto ispitanih studenata.
Polovina ispitanika smatra da Srbija neće postati članica Evropske unije, 24 odsto da će Srbija ući u EU, a formiran stav o tom pitanju nema 26 odsto studenata.
Nešto manje od 50 odsto ispitanika smatra da je glavna prepreka ulaska Srbije u EU pitanje statusa Kosova i Metohije.
Što se tiče stavova o bilateralnim odnosima Srbije sa zemljama u okruženju, studenti smatraju da najgore odnose imamo sa Albanijom, Hrvatskom i Crnom Gorom.
Skoro 80 odsto anketiranih smatra da su odnosi sa Albanijom loši, a isto tako su odnose sa Hrvatskom ocenile dve trećine ispitanika.
Kada je reč o odnosima sa Crnom Gorom, četvrtina ispitanika loše ocenjuje odnose sa ovom zemljom.
S druge strane, studenti smatraju da najbolje odnose imamo sa Rumunijom, Mađarskom i Bugarskom.
Većina ispitanika (47 odsto) nije zadovoljna odnosima koje naša zemlja ima prema dijaspori, 38 odsto nema stav, a samo 15 odsto je zadovoljno tim odnosima.
Što se tiče pristupanja u druge međunarodne organizacije, većina studenata (61 odsto) nema stav o tome da li bi Srbija trebalo da se pridruži Organizaciji ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB), što se objašnjava nedovoljnom zastupljenošću te teme u medijima.
Slično mišljenje studenti su izrazili kada je reč o jačanju međunarodnog ugleda Srbije tokom predsedavanja naše zemlje OEBS-u, gde 51 odsto nema stav.
Nešto više od 60 odsto studenata nije upoznato sa aktivnostima naše zemlje u UN. Većina ispitanih smatra da Srbija treba da postane član Svetske trgovinske organizacije (STO) – 48 odsto, stav o ovome nema 37 odsto, dok je 14,1 odsto anketiranih studenata protiv pridruživanja toj globalnoj organizaciji.
Zanimljivo je da devet od deset studenata nije upoznato sa radom srbskog kokusa u Kongresu SAD.
Kada je reč o celokupnom utisku ispitanika o spoljnoj politici Srbije, njih 50,8 odsto ocenilo je spoljnu politiku naše zemlje kao lošu, a oko 29 odsto smatra da je dobra.
RTS, Tanjug
- Izvor
- / vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.