BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

U Sibiru pronađeni zagonetni glodari iz doba dinosaurusa

15.05.2017. god.
Ruski paleontolozi pronašli su ostatke nove vrste sisara za koju se do sada nije znalo. Polumiš-poluhrčak sa otrovnim izraslinama na zadnjim nogama hranio se travom i živeo je među dinosaurusima u doba jure.


Naučnici Sanktpeterburškog i Tomskog univerziteta pronašli su u Sibiru ostatke prvih sisara koji su se hranili travom. Nova vrsta drevnih životinja dobila je naziv bajdabatir. Ova zverčica je ličila na savremene glodare. Po izgledu je negde na sredini između hrčka i skočimiša. Hranila se travom. Prema saopštenju naučnika, otkriveni glodar je živeo među dinosaurusima u doba jure i krede.

Paleontolozi su pretpostavili da su ovi biljojedi dugo opstali blizu grabljivih dinosaurusa, jer su, kao i današnji glodari, bili aktivni noću i brzo su se razmnožavali. Pored toga na zadnjim nogama su imali otrovne izrasline koje su im pomagale da se brane od neprijatelja.

Ruski naučnici su došli do ovih otkrića na iskopinama u području reke Veliki Kemčug u Krasnojarskom kraju (Sibir, preko 3.200 kilometara od Moskve). Naučnici su tražili ostatke simetrodonta (sisara iz doba mezozoika, veličine kune), dokodonta (primitivni sisari sa izduženom njuškicom) i trikodonta (drevni reptili, prvi predstavnici guštera).

Pored kostiju kičme iz ranog perioda krede, paleontolozi su pronašli i zub dugačak 2 milimetra. Ispostavilo se da je pripadao dosada nepoznatoj životinji iz izumrle grupe sisara iz reda Multituberculata.

Novom sisaru su naučnici dali naziv bajdabatir. Prva reč „bajda“ potiče od ruske reči „baйdarka“, tj. laki čamac (kajak, kanu), jer se samo takvim čamcem može stići do mesta gde su vršene iskopine, a drugi deo „batir“ je turanska reč koja znači isto što i ruska reč „bogatыrь“, tj. junak, vitez, gorostas.

Po izgledu je bajdabatir sličan savremenim glodarima, ali on nije direktan predak hrčka, pacova ili miša, jer su svi predstavnici reda Multituberculata izumrli još u paleogenu, tj. pre 20-25 miliona godina. „Vlasnik“ pronađenog zuba je nestao sa lica zemlje početkom perioda krede.

„Sisari iz reda Multituberculata su izumrli i sada nema grupa savremenih sisara koji potiču od njih“, rekao je dopisniku „Ruske reči“ Stepan Ivancov, učesnik ekspedicije i saradnik Laboratorije za kontinentalne ekosisteme mezozoika i kenozoika Tomskog državnog univerziteta.

Ranije su skeleti izumrlih sisara Multituberculata pronađeni u Severnoj Americi i Aziji. Ovo je prvi takav pronalazak u Sibiru. „Ovaj pronalazak je za nas veliki događaj koji potvrđuje da su ovi sisari ipak živeli i na teritoriji jugoistoka Zapadnog Sibira“, rekao je Ivancov.

Naučnici se nadaju da će im pronalazak pomoći da više saznaju o evoluciji u Zapadnom Sibiru, gde se vrste sisara i vodozemaca praktično nisu menjale desetinama miliona godina.

Sada se zub bajdabatira čuva u naučnoj kolekciji univerziteta u Tomsku. Stepan Ivancov je precizirao da će naučnici nastaviti sa proučavanjem ove grupe životinja ukoliko pronađu i druge tragove sisara iz reda Multituberculata u Sibiru.

Marina Moskaljenko,
Ruska reč



  • Izvor
  • Po izgledu je bajdabatir sličan savremenim glodarima, ali on nije direktan predak hrčka, pacova ili miša. Ilustracija: Getty Images/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Vojni zvaničnici saopštili su da je u ponedeljak u eksploziji neutvrđene municije jedna osoba poginula, a osam povređeno


Poseta predsednika Rusije Vladimira Putina Severnoj Koreji pokazaće želju Moskve da vodi ravnopravan dijalog i saradnju sa svim zemljama, izjavio je pomoćnik predsednika Rusije za spoljnu politiku Jurij Ušakov....

Priprema deteta za letovanje na moru može biti uzbudljiva, ali i stresna aktivnost za roditelje, pogotovo ako je to prvo putovanje sa mališanom. Ključ je u tome da se...


Odluka je usledila nakon ostavke centrističkog člana tog tela, bivšeg ministra odbrane Benija Ganca

Bivši predsednik je izjavio da će „rešiti” ukrajinski sukob i pre stupanja na dužnost


Na zaporoškom pravcu konačno je uzeto pod kontrolu naselje Zagornoje, odakle su OSU isterane prošle godine. Ruske jedinice su napredovale kroz grede na jugu i istoku, nakon čega su...


Ostale novosti iz rubrike »