BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Sankcije koje su Rusiji uvele SAD i EU nisu uspele da poremete rusku naftnu industriju

Sankcije koje su Rusiji uvele SAD i EU nisu uspele da poremete rusku naftnu industriju
10.05.2017. god.


Sankcije koje su Rusiji uvele SAD i Evropska unija nisu uspele da poremete rusku naftnu industriju: prošle godine eksploatacija nafte dostigla je više od 11 miliona barela na dan, što je najviši pokazatelj za poslednjih nekoliko decenija, piše „Volstrit džurnal“.

Sankcije koje je zatražio Zapad imale su za cilj da ograniče istraživanja Rusije u oblasti novih tehnologija za eksploataciju nafte i prirodnog gasa. One su, pre svega, usmerene protiv naftnih iskopavanja u dubinama Crnog mora, protiv operacija na arktiku, kao i protiv korišćenja novih tehnologija u Sibiru.

Prema mišljenju američkog lista, organičavajuće mere se ne primenjuju uvek po istom principu, što izaziva neočekivane posledice. Veliku štetu od sankcija pretrpela je, kako podseća list, američka kompanija „Ekson mobil“.

U aprilu je Trampova administracija odbila molbu kompanije da iz sankcionog programa izuzme niz zajedničkih projekata s „Rosnjeftom“ povezanih s istraživanjem naftnih izvorišta u Crnom moru.

„Ekson mobil“ izgubio je jedno od poslednjih potencijalno isplativih naftnih izvorišta i nije uspeo da sačuva prednost nad konkurentima koju je stekao 2011. godine zaključivanjem sporazuma s Rusijom o zajedničkom osvajanju naftnih zaliha u Crnom moru.

Istovremeno, Evropska unija svojim naftnim kompanijama daje mnogo veću slobodu u poslovanju s Rusijom, bez obzira na sankcije, navode autori teksta.

Britanskoj kompaniji VR dozvoljeno je da zadrži gotovo 20 odsto akcija „Rosnjefta“, što joj je omogućilo da u 2016. poveća profit za 590 miliona dolara.

Italijanska kompanija „Eni“ u partnerstvu s „Rosnjeftom“ priprema se za kopanje naftne bušotine u Crnom moru krajem 2017. godine, kao i istraživanje arktičkih voda Barencovog mora, podseća list.

Nedoslednost Zapada, kada je o sankcijama reč, dovela je u pitanje njihovu efikasnost. „Kada se sankcije ne primenjuju na jedinstven način, javljaju se neočekivane posledice“, zaključuje „Volstrit džurnal“, citirajući bivšeg potpredsednika državne Eksportno-importne banke SAD Bila Arnolda.

Bivši ministar energetike Rusije Igor Jusufov izjavio je da su sankcije primorale ruske proizvođače da koriste kinesku opremu koja je jeftinija od zapadne, ali je bolje prilagođena „ekstremnim uslovima u Rusiji“. 

Čitajte više na Ukrajina i Novorusija iz minuta u minut



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ruske trupe su izvele nekoliko ciljanih udara na ciljeve na teritoriji pod kontrolom OSU, između ostalih, ponovo pogodivši aerodrom Mirgorod u Poltavskoj oblasti.


Ukrajinski lider je odbacio uslove Rusije za okončanje sukoba

Njujork tajms je objavio, kako tvrdi, uslove o kojima su Moskva i Kijev razgovarali 2022. godine


Ruski predsednik je izjavio da će Moskva započeti pregovore čim Kijev povuče svoje trupe iz Donbasa i još dva regiona

Noću su ruske trupe izvele još jedan napad na infrastrukturne objekte na teritoriji pod kontrolom OSU. Prema preliminarnim podacima, među pogođenim ciljevima su vojni aerodrom St


Ruske snage su se približile glavnom gradu Ukrajine samo da bi ubedile vladu Vladimira Zelenskog da se uključi u pregovore, izjavio je predsednik


Ostale novosti iz rubrike »