BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ruski vazdušni udari u Siriji - iz minuta u minut - 06.05.

07.05.2017. god.

  

Interaktivna mapa bojevih dejstava i vazdušnih udara Rusije u Siriji -  Klinuti ovde ili na mapu ispod


Ruski vazdušni napadi u Siriji



  OVDE možete pogledati hronologiju događaja ruskih vazdušnih udara u Siriji po danima 



Pregled bojevih dejstava u Siriji za 06.05.



Borbe kod Deir ez Zora

Režim bezbednosnih zona u Siriji stupio na snagu: Šta znamo o njima  - Ruski predlog, pretočen u sporazum o stvaranju bezbednosnih zona u Siriji, gde nije dozvoljena borba između sirijske vojske i opozicije stupio je na snagu u petak u u 21:00 čas.


Sumiramo ono što je već poznato o inicijativi, a čiji je cilj rešavanje sukoba u zemlji. Bezbednosne zone u Siriji su opisane kao privremena mera koja će se primenjivati u narednih šest meseci, uz mogućnost produženja za još šest.

Garanti sporazuma o bezbednosnim zonama koji je potpisan tokom pregovora u četvrtak u glavnom gradu Kazahstana Astani, su Rusija, Iran i Turska. Sve strane su izrazile nadu da će inicijativa voditi putem rešavanja višegodišnjeg sukoba.


Četiri zone

Četiri bezbednosne zone su uspostavljene u 1) provinciji Idlib, delovima susedne Latakije i Alepa, kao i provincije Hama; 2) u severnom delu pokrajine Homs; 2) kod Damaska u mestu Istočna Gouta, i 4) u delovima južne Daraje i provincije Kuneitra koja se graniči sa Jordanom.



Sirijska vojska i naoružana opozicija će biti sprečeni da između sebe vrše borbena dejstva unutar bezbednosnih zona jer će biti odvojeni kontrolnim punktovima i osmatračnicama koje kontrolišu države garanti.


Rusija, Iran i Turska su se složili da pripreme karte kojima se razdvaja područje pod kontrolom tzv "umerenog opozicije" od teritorije koje su pod kontrolom džihadista i da daju precizno razgraničenje bezbednosnih zona do 4. juna.


Vazdušne bezbednosne zone

Ruske vazdušno-kosmičke snage su već 1. maja zaustavile svoje vazdušne udare u oblastima označenim kao "bezbednosne zone", saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.


Vazdušni prostor iznad bezbednosnih zona će biti zatvoren i za avione koalicije koju predvode SAD, a kontakti između ruskih i američkih vojnih zvaničnika su u toku.


Prema ruskim procenama, oko 42.000 boraca "opozicije" trenutno se nalazi na teritoriji četiri bezbednosne zone, a većina militanata se nalaze u Idlibu (14.500) i kod jordanske granice, njih oko 15.000.


"Uspostavljanje bezbednosnih zona ne znači da će borba protiv "Islamske države", Džabat al-Nusra i drugih terorističkih grupa biti zaustavljena u zemlji. Naprotiv, taj potez će omogućiti Siriji da oslobodi dodatne snage za borbu protiv džihadista", saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.

Sirijske vlasti su podržale uvođenje bezbednosnih zona u zemlji i potvrdile svoju posvećenost borbi protiv terorizma.



Jedinstvo opozicije pod znakom pitanja

Neke delegacije sirijske opozicije su napustile pregovore u Astani prilikom potpisivanja sporazuma, te su saopštile da neće prihvatiti Iran kao državu garanta.

Međunarodna reakcija

Ujedinjene nacije su pozdravile osnivanje bezbednosnih zona na čelu sa generalnim sekretarom UN Antoniom Guterešom, izražavajući nadu da će se na ovaj način poboljšati životi stanovništva. Specijalni izaslanik UN za Siriju, Stefan de Mistura je takođe pozdravio inicijativu kao korak u pravom smeru.


Pregled političkih i drugih vesti za 06.05.


Merkelova: Prema Rusiji demonstrirati silu, ali i pokazati spremnost za dijalog  -   Nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da je potrebno da se nastavi dijalog sa Rusijom.

Ona je u svom nedeljnom govoru naglasila da NATO treba da bude spreman da pokaže svoje sposobnosti u odbrani.

„Verujem da moramo da sledimo bilateralni pristup: s jedne strane, da demonstriramo silu, a sa druge, da pokažemo našu spremnost za dijalog“, istakla je nemačka kancelarka.

Ranije je Merkelova izjavila da Nemačka i Rusija treba još bliže da sarađuju u borbi protiv međunarodnog terorizma.

Lavrov: Vašington pozdravio memorandum o stvaranju zona bezbednosti u Siriji  -   Vašington je pozdravio memorandum o stvaranju četiri zone bezbednosti u Siriji, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.

On je izjavio je za televiziju „Mir“ da su Sjedinjene Američke Države pozdravile ishod nedavne runde razgovora o rešenju situacije u Siriji, koji su održani u Astani 3. i 4. maja.

„Sjedinjene Američke Države su predložile da se zaustavi nasilje u oblasti pogođenim najtežim sukobima između (sirijske) vlade i oružane opozicije, kako bi se stvorili uslovi za bezbednost civila. I nije slučajnost da su Sjedinjene Američke Države pozdravile rezultat sastanka u Astani i ugovor za stvaranje zona deeskalacija“, istakao je Lavrov.

Lavrov i Tilerson razgovarali o naporima na deeskalaciji situacije u Siriji  -   Reks Tilerson i Sergej Lavrov razgovarali su o naporima na deeskalaciji situacije u Siriji. Američki državni sekreta izrazio je nadu u nove sastanke sa ruskim ministrom.

Napori na deeskalaciji situacije u Siriji razmatrani su tokom telefonskog razgovora Reksa Tilersona i Sergeja Lavrova.

„Državni sekretar je u telefonskom razgovoru sa ministrom spoljnih poslova Rusije Sergejem Lavrovom razgovarao o naporima za deeskalaciju sukoba u Siriji“, rekao je portparol američkog Stejt departmenta Heder Nauert.

Dve strane su razgovarale i o mogućem organizovanju sastanaka za razmatranje uloge Sjedinjenih Država i Rusije u rešenju sirijskog sukoba.

Prema izveštaju portpatola Stejt departmenta, Reks Tilerson sa nestrpljenjem očekuje ove sastanke na kojima će se razmatrati uloga zemalja u deeskalaciji sukoba i podršci pregovaračkog procesa u Ženevi za unapređenje političkog rešenja.

„Državni sekretar sa nestrpljenjem očekuje susrete sa ministrom spoljnih poslova kako bi razgovarali o važnoj ulozi SAD i Rusije u rešavanju sukoba“, rekla je Nauert.

Moskva i njeni partneri predali SAD-u sve informacije o Memorandumu iz Astane  -   Moskva i njeni partneri predali su Vašingtonu sve informacije o Memorandumu dogovorenom u Astani, o zonama bezbednosti u Siriji, izjavio je za Sputnjik zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov.

Ranije je portparol Pentagona Džef Dejvis izjavio da se Rusija nije obraćala SAD preko vojnih kanala u vezi sa stvaranjem zona bezbednosti u Siriji. Odgovarajući na pitanje da li je ruska vojska upozorila SAD da ne lete iznad zona bezbednosti, Dejvis je istakao da o tome ne zna ništa. Istovremeno, zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Mihail Bogdanov je rekao da se o pitanjima letova aviona protivterorističke koalicije na čelu sa SAD u zonama bezbednosti u Siriji razmatra na ekspertskom nivou.  

„Što se tiče vojnotehničkih aspekata ovog slučaja, potvrđujem da se u više navrata govorilo, uključujući i sa predstavnicima Ministarstva odbrane, a konkretno mi (Rusija) smo suspendovali Memorandum o sprečavanju incidenata nakon američkog napada na aerodrom ’Šairat‘. Ali se određena razmena informacija u zavisnosti od situacije nastavila. U vezi da onim odlukama i dogovorima koje su razrađene u Astani i uređene prema odgovarajućem memorandumu: visoki predstavnik Stejt departmenta (Stjuart Džons) bio je u Astani i sa njim su održani sastanci. Sve informacije su u potpunosti obezbeđene“, istakao je Rjabkov.

Bela kuća: Predsednik je izrazio želju da se uspostavi mir u Siriji  -   Predsednik SAD Donald Tramp želi da se uspostavi mir u Siriji i traži načine da postigne ovaj cilj, izjavila je predstavnica Bele kuće Sara Sanders, komentarišući ideju stvaranja zona bezbednosti u Siriji.

„Predsednik je izrazio želju da se uspostavi mir u Siriji. Tražimo sve načine da postignemo ovaj cilj“, rekla je ona novinarima.

Predstavnici zemalja-garanata (Rusija, Iran, Turska) primirja u Siriji tokom nove runde međusirijskih pregovora u Astani potpisali su Memorandum o stvaranju četiri zone deeskalacije u Siriji, koje uključuju provinciju Idlib i još sedam regiona.

Prema Memorandumu, 6. maja u ovim zonama će biti prekinuti svi sukobi vladinih snaga i naoružanih formacija. 

Zamenik šefa ruske diplomatije Mihail Bogdanov saopštio je kasnije da se letovi avijacije antiterorističke koalicije na čelu sa SAD u zonama bezbednosti u Siriji razmatraju na ekspertskom nivou.

Stoltenberg: Ne razmatra se učešće vojnika NATO u građanskom ratu u Siriji  -   Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg isključio je učešće vojnika NATO-a u građanskom ratu u Siriji.

Časopis „Špigl“ navodi da su na sastanku ambasadora NATO-a prošle godine SAD jasno stavile do znanja saveznicima da očekuju od njih formalno pridruživanje međunarodnoj koaliciji za borbu protiv terorističke organizacije DAEŠ. 


„Učešće vojnika NATO-a u građanskom ratu u Siriji niko ne očekuje i to se ne razmatra“, naveo je generalni sekretar Alijanse u intervjuu za „Špigl“. 


On nije isključio mogućnost da se poveća broj vojnika koji od januara obučavaju iračke vojnike koji se bore protiv DAEŠ-a.


„Obučavanje lokalnih boraca u Iraku i Avganistanu, prema mom mišljenju, najbolje je oružje protiv terora“, smatra Stoltenberg.


Prema njegovim rečima, Alijansa razmatra mogućnost korišćenja aviona „avakas“ ne samo za izviđanje nego i kako bi se bolje upravljalo avionima koalicije u sirijskom vazdušnom prostoru. 


„Moguće je da ćemo više angažovati avione ’avaks‘ iznad Turske“, dodao je Stoltenberg.


Pentagon: Mi ćemo se usredsrediti na operacije protiv DAEŠ-a na istoku Sirije  -   Pentagon smatra da stvaranje zona bezbednosti u Siriji neće ometati sprovođenje operacija međunarodne koalicije protiv DAEŠ-a.

„Rekao bih da se zone deeskalacije, kako sam ih video na karti, nalaze na zapadu Sirije, a ne tamo gde deluje DAEŠ. Mi ćemo se usredsrediti na operacije protiv DAEŠ-a na istoku Sirije i u dolini reke Eufrat“, izjavio je zvanični predstavnik Pentagona Džef Dejvis. 

Na pitanje da li je Rusija tražila od SAD da ne izvode letove iznad zona deeskalacije, Dejvis je odgovorio da mu to nije poznato. 

On je odbio da odgovori na pitanje da li stvaranje takvih zona u Siriji može da ograniči vojnu operaciju SAD i njihovih saveznika u toj zemlji.

„Savetujem vam da se obratite Stejt departmentu koji predvodi napore SAD o tom pitanju na međunarodnom nivou“, rekao je predstavnik Pentagona.

Lavrov i Tilerson razgovarali o daljim rusko-američkim kontaktima  -   Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov i američki državni sekretar Reks Tilerson razgovarali su o daljim rusko-američkim kontaktima, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Rusije.

„U centru pažnje bilo je  rešavanje sirijske krize. Na osnovu rezultata Međunarodnog sastanka o Siriji u Astani 3. i 4. maja razmatrani su zadaci u vezi s deeskalacijom situacije u toj zemlji, učvršćivanjem primirja, jačanja napora u oblasti borbe protiv terorizma, inteziviranja spoljnog doprinosa međusirijskom pregovaračkom procesu“, navedeno je u saopštenju. 

„Sagovornici su se dogovorili da nastave rusko-američke kontakte“, navelo je Ministarstvo. 

Sporazum o zonama bezbednosti u Siriji podržale UN, SAD i Saudijska Arabija  -   Memorandum o zonama deeskalacije u Siriji podržale su Ujedinjene nacije, Sjedinjene Američke Države, Saudijska Arabija, što je garancija da će on biti realizovan, saopštio je zamenik ministra odbrane Rusije Aleksandar Fomin.

Ministarstvo odbrane Rusije pripremilo je, po direktnom nalogu predsednika Rusije Vladimira Putina, Memorandum o stvaranju zona deeskalacije u Siriji, čiji je cilj učvršćivanje primirja u toj zemlji, izjavio je Fomin i istakao da će realizovanje dokumenta, koji stupa na snagu u ponoć 6. maja, praktično omogućiti da se zaustavi građanski rat u Siriji. 

Fomin je istakao da Ministarstvo odbrane Rusije radi na tome da se u proces utvrđivanja zona bezbednosti u Siriji uključe i Jordan i druge zemlje.

Prema njegovim rečima, ministar odbrane Rusije Sergej Šojgu je u okviru pripreme Memoranduma održao radne sastanke s vojnim ministrima Irana, Turske, Sirije i Izraela. 

Fomin je dodao da su obaveštajne službe i spoljno-politički resori u stalnom kontaktu. 

Obavljen je veliki posao sa sirijskim rukovodstvom i liderima naoružane opozicije kako bi se oni ubedili da preduzmu praktične korake radi deeskalacije sukoba. 

„Pozitivnu ulogu u pitanju stvaranja zona deeskalacije imao je stav Sjedinjenih Američkih Država koje su pozdravile korake za smanjenje nasilja u Siriji, poboljšanje humanitarne situacije i stvaranje uslova za političko rešavanje sukoba“, rekao je Fomin.

Prema njegovim rečima, konstruktivan odnos Irana i Turske, koji su podržali ideju da se učvrsti primirje, odigrao je važnu ulogu u operativnoj pripremi Memoranduma.

„Potpisivanje Memoranduma podržao je generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš, koji je pozdravio odluke da se prekine upotreba oružja i da se omogući veća humanitarna podrška stanovništvu“, dodao je Fomin. 

On je naglasio da je usvajanju ovog dokumenta prethodila pažljiva priprema, kojoj su doprineli svi učesnici u pregovaračkom procesu.

Pitanje stvaranja zona bezbednosti u Siriji bilo je tema sastanka Vladimira Putina i predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana u Sočiju 3. maja, podsetio je Fomin.

Ruski vazdušni udari u Siriji - iz minuta u minut -

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »