BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Stoltenberg: NATO gomila snage na istoku Evrope da bi predupredio mogući sukob s Rusijom

Stoltenberg:  NATO gomila snage na istoku Evrope da bi predupredio mogući sukob s Rusijom
03.05.2017. god.


Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg rekao je danas u Briselu da je Atlantski savez „veoma zabrinut zbog situacije u BJR Makedoniji, ali da demokratski proces mora biti poštovan i da većina u parlamentu ima pravo da odluči ko će sastaviti vladu“.

Stoltenberg je to rekao u izlaganju i raspravi s poslanicima Pododbora za bezbednost i odbranu u Evropskom parlamentu i podvukao da NATO jača snage na istoku Evrope ne zato da bi „izazvao, već predupredio mogući sukob“ s Rusijom, te je zato uspostavio pragmatične veze i spreman je na dijalog s Moskvom kao „snažna i predvidiva“ organizacija.

Osvrćući se na više poslaničkih pitanja o „zabrinjavajućoj nestabilnosti na Zapadnom Balkanu“, čelnik Atlantskog saveza je rekao da NATO „veoma pomno prati i razvoj zbivanja u Albaniji“.

„To znači“, dodao je, „da želimo da se tamo reše političke teškoće i da se okonča bojkot parlamenta, jer Albanija je NATO saveznik kojeg posebno cenimo“.

Stoltenberg je naglasio da „prisustvo i delovanje NATO na Zapadnom Balkanu omogućava da se borimo protiv terorizma“.

„Ja sam išao u Bosnu i Hercegovinu“, rekao je on i preneo da su mu „ukazali na to koliko je važno da se stabilizuje celo područje Zapadnog Balkana, da bi se moglo boriti sa inostranim borcima, dati potrebna oruđa za hvatanje u koštac s terorističkom pretnjom“.

Kako je istakao, „NATO je odigrao ključnu ulogu u razvijanju etnički mešovite vojske u Bosni i Hercegovini, prisutni smo na Kosovu i sarađujemo s partnerima u regionu“.

Na opasku više poslanika da je Turska važan saveznik u NATO, dok njen unutrašnjepolitički razvoj ide na štetu zajedničkih vrednosti demokratije i ljudskih prava, čelnik NATO je podvukao da je „Turska država na liniji fronta u borbi protiv Islamske države, tamo su baze, koristimo tursku infrastrukturu i za borbu protiv drugih islamskih terorista“.

Stoltenberg je rekao i da je „Turska važna zbog prisustva na području Crnog mora, da bismo tamo uzvratili i sučelili se s osetnim vojnim jačanjem Rusije, naročito na Krimu“.

Generalni sekretar Atlantskog saveza se time osvrnuo na više pitanja poslanika o ulozi Turske na području Crnog mora, kao i kako je to ocenio rumunski poslanik Viktor Boštinaru „opasnosti da Rusija dobije jači izlaz na Crno more i istočni Jadran“.

„Otud je važno da Evropa i NATO imaju angažovanog saveznika Tursku da bi se mogli uhvatiti u koštac s nestabilnošću na jugu, s terorizmom, kao i da se uzvrati na rusko agresivno postupanje na području Crnog mora“, zaključio je Stoltenberg.

Fakti, Beta



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »