BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Na Baltiku uklanjaju mrlje od kokica

Na Baltiku uklanjaju mrlje od kokica
23.08.2010. god.
Međunarodna vežba za borbu protiv izlivanja nafte

Najnovije ruske tehnologije u oblasti likvidacije naftnog izlivanja koristiće se u godišnjim manevrima, koji započinju pored obala Litvanije. Zadatak treninga je uvežbati saradnju struktura upravljanja i komuinikacija 10 zemalja Baltičkog mora. Rusija kao aktivni učesnik manevara predstaviće svoje poslednje inovacije u oblasti borbe portiv nafntih mrlja.

Stvaranje novih metoda vodi se još intenzivnije posle havarije na bušotini britanske kompanije BP u Meksičkom zalivu u aprilu prošle godine. U okean je dospelo oko 4500 miliona tona barela nafte, podseća generalni direktor fonda za nacionalnu energetsku bezbednost Konstantin Simonov. Teba reći da Rusija po tom pitanju ima određene inovacije. I postoje razni načini za likvidiranje takve vrste naftnih mrlja. Koristi se mnogo toga – sve do specijalnih algi. Ali, nravno, najefikasnije je korišćenje hemijskih reagenasa za razlaganje ovih mrlja. I mi vidimo da u svetu postoji deficit rešenja slične vrste. Događaji u Meksičkom zalivu to su ubedljivo pokazali. Upravo razrade ruskog naučnog instituta za naftu i gas u Tjumenu sada koriste američki stručnjaci radi likvidacije posledica havarije u Meksičkom zalivu.

Rusija je spremna da podeli nove metode sa drugim zemljama, u prvom redu sa susedima. Na Baltik otpada više od jedne desetine svog pomorskog prevoza nafte u svetu. I sasvim je prirodno što zemlje regiona ispoljavaju povećanu opreznost, jer čak neznačajno izlivanje može da dovede do nepovratnih ekoloških posledica. Radi kontrole situacije 1992. godine bila je formirana komisija za zaštitu pomorske sredine Baltičkog mora. Ona objedinjuje Rusiju, Nemačku, Dansku, Finsku, Švesku, Poljsku, Letoniju, Litvaniju i Estoniju. Stručnjaci iz ovih zemalja doputovali su u litvansku Klajpedu, kako bi nedaleko od gradske luke u realnim uslovima proverili sisteme reagovanja na izlivanje nafte. Kako bi uspostavili saradnju struktura upravljanja i komunikacije među zemljama.

Glavni zadatak manevara je utvrditi koliko brzo i usklađnjeno zemlje u regionu mogu da reaguju na ozbiljno razlivanje nafte, kako bi izbegle prirodnu katastrofu. Po scenariju aktuelnih manevara u organizaciji litvanske flote, naftni tanker posle ukrcavanja otprilike sto hiljada tona sirove nafte nasuče se pored obale Litvanije u regionu Klajpede. U havariji je oštećen trup, iz tankera se izliva deo nafte koji plovi ka letonskoj obali. Za vreme manevara ulogu nafte će igrati kokice. One su bezopasne, i sve što ne sakupe spasioci, poješće ribe. Pri tome u manevrima će biti korišćena ista oprema i metodi kao i u „borbenim uslovima“ prilikom likvidacije prave naftne mrlje. Tok manevara u Baltičkom moru, koji će, kako se očekuje, biti najmasovniji na Baltiku, pratiće na desetine međunarodnih posmatrača.



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »