BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ruski vazdušni udari u Siriji - iz minuta u minut - 13.04.

14.04.2017. god.

  

Interaktivna mapa bojevih dejstava i vazdušnih udara Rusije u Siriji -  Klinuti ovde ili na mapu ispod


Ruski vazdušni napadi u Siriji



  OVDE možete pogledati hronologiju događaja ruskih vazdušnih udara u Siriji po danima 



Pregled bojevih dejstava u Siriji za 13.04.


Stanje na frontu - .



Pregled političkih i drugih vesti za 13
.04.

Savet bezbednosti RF razmatrao situaciju u Siriji  - Predsednik Rusije Vladimir Putin razgovarao je sa stalnim članovima Saveta bezbednosti Rusije o situaciji u Siriji, kao i perspektivi razvijanja rusko-američkih odnosa, rekao je portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov.

Bilo je reči i o unutrašnjim socijalno-ekonomskim temama, dodao je Peskov.

Na savetovanju su učestvovali ruski premijer Dmitrij Medvedev, predsednici oba doma Parlamenta Valentina Matvijenko i Vjačeslav Volodin, šef administracije Kremlja Anton Vajno, sekretar Saveta za bezbednost Rusije Nikolaj Patrušev, ministar unutrašnjih poslova Vladimir Kolokoljcev, šef ruske diplomatije Sergej Lavrov, šef Spoljnoobaveštajne službe Sergej Nariškin, specijalni predstavnik predsednika za ekologiju i saobraćaj Sergej Ivanov.

Lavrov: Razgovori sa Tilersonom pomogli američkoj administraciji da bolje shvati naš stav  - Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov ocenio je kao koristan razgovor sa američkim državnim sekretarom Reksom Tilersonom, koji je održan u sredu u Moskvi.

„Razgovori sa Tilersonom bili su korisni i smatram da su pomogli američkoj administraciji da bolje shvati naš stav, a to je važno da bi oni formulisali svoj pristup pitanjima u kojima Rusija i Sjedinjene Američke Države mogu produktivno da sarađuju“, rekao je Lavrov na konferenciji za novinare u Moskvi.


On je dodao da do rezultata razgovora sa američkim državnim sekretarom neće uskoro doći, ali su se strane dogovorile da vode dijalog.


„Rezultata verovatno neće biti uskoro, ali barem smo se u operativnom smislu dogovorili da uspostavimo dijalog o nizu važnih pitanja“, kazao je Lavrov na konferenciji za novinare.


Ruski ministar rekao je da se to odnosi i na i popis problema koji je stvorila prethodna administracija u bilateralnim odnosima, kao i na mehanizme za implementaciju postojećih sporazuma u vojno-političkoj oblasti i na mehanizme koji bi približili i bolje shvatili naše stavove o različitim regionalnim krizama, pre svega o rešenju sirijske krize.


Lavrov: Nećemo podržati pokušaje da se tajno usvoji rezolucija SB UN o osudi sirijskih vlasti  - Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio je da je na sastanku sa državnim sekretarom SAD Reksom Tilersonom rekao da su američki napadi na Siriju u suprotnosti sa ciljevima borbe protiv terorizma.

„Juče smo podrobno razgovarali o potrebi za poboljšanjem rusko-američkih napora za mobilisanje međunarodne zajednice u borbi protiv terorizma, a podsetili smo da su akcije SAD poput napada na Siriju 7. aprila u suprotnosti sa tim zadatkom“, rekao je Lavrov na sastanku šefova predstavništava Ministarstva spoljnih poslova Rusije.

Prema rečima ruskog ministra, Rusija insistira na pažljivoj i nezavisnoj istrazi o ovom incidentu.

„Mi ne možemo i nećemo podržati pokušaje da se tajno, bez inspekcija usvoji rezolucija Saveta bezbednosti UN o osudi sirijskih vlasti“, istakao je on.

On je dodao da je Bela kuća prinuđena da daje neutemeljene optužbe na račun Moskve zbog pritiska protivnika predsednika SAD Donalda Trampa. 

„Žao nam je što se ovo dešava, ali mi ništa ne možemo da učinimo, osim da tražimo da iznesu činjenice ako nas optužuju za nešto. Ne postoji nijedan dokaz, iako je pod pritiskom Trampovih protivnika Bela kuća primorana da nas povremeno neosnovano optužuje. Juče nas je, po mom mišljenju, Bela kuća opet optužila da smo se mešali u izbore u Crnoj Gori, da je Rusija uvučena u kampanju dezinformacije da bi pomogla (sirijskom predsedniku Bašaru) Asadu da izbegne odgovornost za hemijski napad“, istakao je Lavrov.

Ruski i zapadni eksperti trebalo bi da budu deo tima za istragu o navodnom hemijskom napadu u sirijskom Idlibu 4. aprila, predložio je ruski ministar.

On je rekao novinarima da je „dovoljno ubedljivo“ objasnio američkom državnom sekretaru Reksu Tilersonu razloge zbog kojih bi posebna nezavisna studija UN i OZHO trebalo da ispita navodni napad. 

„Ali s obzirom na ogroman i veoma konfrotirajući odjek koji okružuje ono što se dogodilo u Siriji, ponudili smo da dopunimo ove strukture profesionalnim inspektorima iz ove oblasti koji bi bili pozvani iz zapadnih zemalja, Rusije i zemalja regiona“, kazao je Lavrov. 

On je dodao da mu se „činilo da je Tilerson sasvim pozitivno reagovao na tu ideju“.

„Danas je u Hagu vanredno zasedanje Izvršnog saveta Organizacije za zabranu hemijskog oružja (OZHO). Predali smo im naš predlog da se formira delegacija sa dodatnim inspektorima“, rekao je Lavrov.

Oklevanje zapadnih zemalja da pošalju stručnjake na mesto navodnog hemijskog napada u sirijskoj provinciji Idlibu oslonjeno je na „izgovore“ o navodnoj opasnosti, dodao je on. Lavrov je kazao da američke, francuske i britanske kolege „ne obraćaju pažnju na činjenicu da treba da posete ne samo aerodrom za koji sumnjaju da je bio mesto gde je hemijsko oružje ukrcavano na avione, već i mesto gde su padale granate“. 

„Rekli su da ne znaju ko kontroliše tu oblast, da nije sigurno da se tamo pošalju inspektori. To su sve izgovori“, naglasio je Lavrov.

Tramp: NATO bi trebalo da igra značajniju ulogu u borbi protiv terorista  - U dramatičnom preokretu svog položaja, predsednik SAD Donald Tramp tvrdi da NATO, kojeg je ranije kritikovao, više nije „zastareo“ i da bi trebalo da igra značajniju ulogu u borbi protiv DAEŠ-a, nasilne ekstremističke grupe zabranjene u mnogim zemljama.

NATO više nije zastareo, rekao je Tramp na konferenciji za novinare u dramatičnom preokretu svog položaja nakon razgovora u Beloj kući sa generalnim sekretarom Alijanse Jensom Stoltenbergom.

„Rekao sam da je (NATO) zastareo. On više nije zastareo“, kazao je Tramp na konferenciji za novinare.

Ta izjava označila je dramatičan preokret nakon meseci konzistentnih političkih izjava Trampa tokom predizborne kampanje 2016. godine i nakon što je položio zakletvu kao predsednik SAD 20. januara kada je neprestano kritikovao da je NATO zastareo.

Tramp je naveo da je NATO-u i dalje potreban remont i ponovio je svoj često navođen poziv ostalim članicama te bezbednosne organizacije da više plaćaju za njihovu zajedničku vojnu saradnju i da ponesu veći deo tereta Alijanse.

Ali Tramp je bio jasan da želi da ojača NATO, a ne da ga ukine, smanji ili oslabi.

„Tokom moje posete Briselu ovog proleća radićemo zajedno. Moramo da primenimo nova rešenja u novim okolnostima, da potvrdimo našu posvećenost ovom savezu i trajnim vrednostima koje sa ponosom delimo“, istakao je Tramp.

„Moramo zajedno da radimo na rešavanju katastrofe koja se odvija u Siriji. Vreme je da se završi ovaj brutalni građanski rat, poraze teroristi i omogući izbeglicama da se vrate kući“, dodao je on.

On je naglasio i da „moramo da se osiguramo da članice NATO-a ispunjavaju svoje finansijske obaveze…

„Mnoge to nisu radile… Da su druge zemlje plaćale svoj deo umesto da se oslanjaju na SAD svi bismo bili bezbedniji i snažniji.“

Tramp je takođe jasno stavio do znanja da smatra da NATO treba da igra mnogo veću ulogu u kampanji protiv DAEŠ-a i da preuzme vodeću ulogu u borbi protiv terorizma širom sveta.

„Nadam se da će NATO preuzeti veću ulogu u borbi protiv DAEŠ-a“, rekao je on.

Tramp je izrazio nadu da Evropljani neće imati čega da se plaše od Rusije dok pokušava da smanji tenzije.

„Niko se nikoga neće plašiti. Tako bi trebalo da bude“, rekao je Tramp zavetovao se da će rešiti sve svetske sukobe do kraja svog mandata.

Spajser: Dobijanje podrške Pekinga velika diplomatska pobeda  - Odluka Kine da se uzdrži od glasanju o nacrtu rezolucije Saveta bezbednosti UN o Siriji, koji su predložili Vašington, London i Pariz, predstavlja „ogromnu pobedu“ predsednika SAD Donalda Trampa, izjavio je portparol Bele kuće Šon Spajser.

Kina se u sredu uzdržala od glasanja o nacrtu rezolucije, čiji su autori sirijskim vlastima pripisali odgovornost za hemijski napad u sirijskom Idlibu. Spajser je u tome video podršku Pekinga.

„Dobijanje podrške Pekinga je velika diplomatska pobeda predsednika i zemlje“, rekao je on na televiziji „Foks njuz“.

Spajser je istakao da je nedavno na Floridi Tramp imao produktivan sastanak sa predsednikom Si Đinpingom. Prema njegovim rečima, to je omogućilo da se „obnove odnosi“ dve zemlje.

Govoreći o odluci Rusije da blokira tu rezoluciju, Spajser je rekao da smatra da je „Rusija izolovana u svom stavu o Siriji“. On je dodao da je „Sirija okružena veoma malom grupom zemalja koje je podržavaju, od kojih većina, osim Rusije, predstavljaju propale države“.

Koalicija na čelu sa SAD optužila je sirijske vlasti da su upotrebile hemijsko oružje u Idlibu. Američka vojska izvela je raketni napad na sirijski aerodrom bez pružanja dokaza.

Sporazum sa SAD o izbegavanju incidenata u Siriji biće obnovljen - Sporazum o izbegavanju incidenata u Siriji, koji je Rusija potpisala sa SAD, biće obnovljen 12. aprila, nakon što Ministarstvo odbrane dobije odgovarajuću direktivu od predsednika Rusije Vladimira Putina, izjavio je šef Komiteta za odbranu i bezbednost Saveta federacije Rusije Viktor Ozerov.


Kako je rekao, po svemu sudeći Vašington je inicirao da se ovaj sporazum obnovi.

„Smatram da je to korak Vašingtona ka uspostavljanju dijaloga sa Rusijom“, ocenio je senator i dodao da je Rusija uvek isticala važnost saradnje u tom smeru.

Ozerov je rekao i da je spremnost Vašingtona da vodi dijalog sa Rusijom nakon raketnog napada na sirijski aerodrom pozitivan korak ka uspostavljanju bilateralnih odnosa.

„Susret ruskog predsednika Vladimira Putina sa državnim sekretarom SAD Reksom Tilersonom nam govori o tome da su pregovori šefova diplomatija bili konstruktivni i da su se nakon toga pojavile određene dodirne tačke, inače nikakvog susreta sa Putinom ne bi bilo“, naglasio je on.

Ruski političar je takođe rekao da su SAD smekšale svoj stav kada je reč o odgovornosti Damaska za hemijski napad u Idlibu.


Safronkov: OZHO nije učinio ništa kada je reč o istrazi u Siriji - Organiizacija za zabranu hemijskog oružja nije učinila ništa kada je reč o istrazi povodom incidenta o navodnom hemijskom napadu u Idlibu, što izaziva veliku zabrinutost, izjavio je zamenik stalnog predstavnika Rusije pri UN Vladimir Safronkov.

„Osam dana nakon što je saopšteno da je u Idlibu korišćeno hemijsko oružje nikakvi koraci nisu preduzeti kako bi se sprovela istraga. Organizacija za zabranu hemijskog oružja ništa ne čini tim povodom, a razlozi za to nisu jasni“, rekao je on.

Safronkov je istakao da Rusija raspolaže informacijama da će se provokacije ekstremista sa otrovnim supstancama ponoviti.

„Imamo osnova da verujemo da će se nakon incidenta u Idlibu desiti i druge provokacije širom zemlje“, rekao je on.

Safronkov je ponovio da je napad američkim krstarećim raketama po sirijskoj avio-bazi u suprotnosti sa međunarodnim pravom i izvršen je bez saglasnosti Saveta bezbednosti UN.

Safronkov Rajkroftu u SB UN: Gledaj me u oči! Zašto skrećeš pogled? - Na zasedanju Saveta bezbednosti UN 12. aprila raspravljalo se o nacrtu rezolucije kojom se osuđuje hemijski napad u Siriji, koji su predložile Velika Britanija, Francuska i SAD. Rusija je stavila veto na dokument, između ostalog i zbog „optužujućeg smera“ prema sirijskom režimu.

Pre glasanja, stalni predstavnik Velike Britanije Metju Rajkroft optužio je Rusiju za „besramnu podršku Asadovom režimu“ i „zloupotrebu prava veta“ i istakao gubitak poverenja u Rusiju zbog akcija sirijskog predsednika koga ona podržava.

U svom odgovoru zamenik stalnog predstavnika Rusije Vladimir Safronkov izjavio je, obraćajući se Rajkroftu na „ti“, da se Velika Britanija plaši saradnje Rusije i SAD. On je takođe zahtevao od Britanca da ne skreće pogled.



U svom obraćanju u Savetu bezbednosti Safronkov je rekao da Rusija pažljivo pratila martovsku rundu međusirijskih pregovora u Ženevi, pozivajući sve učesnike na konstruktivno traženje uzajamno prihvatljivih rešenja i kompromis u političkom rešenju. On je dodao da Rusija vodi aktivne kontakte sa sirijskim vlastima i širokim spektrom opozicionih pokreta.

„Gospodine Mistura, mi podržavamo Vaše napore i očekujemo da ćete ih izgrađivati. Činjenica da se ženevski proces razvio, da su strane počele paralelnu raspravu o svim temama na dnevnom redu, da su započele rad na složenim konceptualnim predlozima Vašeg posredovanja, može se smatrati dostignućem“, rekao je Safronkov.

„Računamo na stabilni nastavak ženevskog procesa. Ne bi trebalo da bude dugih pauza, ovo negativno iskustvo već smo imali tokom 2016. godine. Ovde, naravno, ne treba odustajati. Potrebno je da se nastavi marljivi rad sa sirijskim delegacijama, aktivno ih ohrabrivati da se uključe u dijalog i tražiti zajedničke elemente.“

„Ali govor predstavnika Velike Britanije Rajkrofta pokazao je da on samo misli kako da ometa Vaše napore, gospodine Mistura, da ne dozvoli razvoj političkog procesa i u Savet bezbednosti unese sukob i neprijateljstvo. A stvar je u tome, i to je već mnogima u UN poznato, da ste se uplašili, raspao vam se san da ćemo mi sarađivati sa Sjedinjenim Američkim Državama. Vi se toga bojite! Sve radite kako bi se osiguralo da ta saradnja bude potkopana“, rekao je predstavnik Rusije.

„Upravo zbog toga… Pogledaj me! Gledaj me u oči! Zašto skrećeš pogled? Upravo zbog toga ti danas ništa nisi rekao o političkom procesu. Nisi slušao specijalni govor Misture. Namećete uvredljive uslove garantima procesa u Astani. A šta ste vi to učinili za prekid vatre? U Londonu i Parizu primate grupe? Ilegalna naoružane formacije“, naglasio je Safronkov.

„Uplašili ste se što se krenulo ka miru i političkom rešenju. Služite interesima oružanih grupa od kojih mnoge ubijaju hrišćane i pripadnike drugih manjina na Bliskom istoku. Teroristički akti počinjeni su u pravoslavnim crkvama na Cveti. Da li se brinete o njima? Potpuno ste se izgubili u vašim antirežimskim idejama. Šta to radite?“, kritikovao je on Rajkrofta.

„Ispostavilo se da je promena režima za vas važnija od stavova većine članica UN. Danas si govorio, gospodine Rajkrofte, van dnevnog reda sastanka. Vređao si Siriju, Iran, Tursku i druge zemlje. Gospodine predsedavajući, molim Vas da pratite razvoj zasedanja ako se neko neodgovorno, uvredljivo odnosi prema svom mestu u Savetu bezbednosti UN. Da se više nisi usudio da vređaš Rusiju!“, rekao je Safronkov.

„Ipak, gospodine Mistura, zahvaljujem Vam na Vašem radu i zalažemo se da se uoči naredne runde učine dodatni napori kako bi se međusirijskom dijalogu dao istinski širok predstavnički karakter“, zaključio je on.

Stoltenberg: Da bi se obuzdala Rusija moramo biti snažni - Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je da je Rusija postala agresivnija.

„Ne vidimo direktnu pretnju po članove Pakta od strane Rusije, ali vidimo agresivniju Rusiju“, rekao je Stoltenberg u intervjuu za Si-En-En.

Odgovarajući na pitanje da li se sadašnji odnosi Moskve i Zapada mogu nazvati Hladnim ratom, Stoltenberg je rekao da „to nije Hladni rat“. Međutim, on je rekao da postoje „povećane tenzije“ u odnosima. U vezi sa tim, generalni sekretar NATO-a rekao je da postoji potreba za „jačom i kredibilnijom strategijom obuzdavanja“.

Stoltenberg je takođe istakao da je NATO morao da pojača svoje vojne snage u istočnoevropskim zemljama u blizini Rusije.

„Jedan od elemenata te pripravnosti je povećanje našeg vojnog prisustva u istočnom delu saveza… Povećanje spremnosti i prisustva naših oružanih snaga… Smatramo da je prisustvo četiri borbene grupe tamo dovoljno za mir u Evropi“, dodao je on.


Stoltenberg je ustvrdio da povećanje vojnog prisustva na predstavlja nikakvu pretnju za Rusiju.


„Ono je odbrambeno. Verujemo da ne postoji protivrečnost između snažnog NATO-a, kredibilnog obuzdavanja i političkog dijaloga sa Rusijom“, istakao je Stoltenberg.


Ruski zvaničnici su u više navrata povećanje vojnog prisustva SAD i NATO-a na granicama Rusije ocenili kao destabilizaciju, a ne stabilizaciju snaga u Evropi.


„Čvrsto verujem da jedini način da se Rusija obuzda jeste da budemo snažni“, naglasio je Stoltenberg i dodao da je odlučan da rasporedi više trupa NATO-a u istočnom delu saveza.


Tramp: Bilo bi dobro kada bi pronašli zajednički jezik sa Moskvom - Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da bi bilo veoma dobro kada bi Vašington uspeo da pronađe zajednički jezik sa Moskvom, kao i sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom lično.


Govoreći o pregovorima državnog sekretara u Moskvi, Tramp je rekao da je Reks Tilerson odradio „sjajan posao“.

„Uskoro ću razgovarati sa Tilersonom, Mislim da je imao veoma uspešan susret u Moskvi. Videćemo kakvi će biti rezultati“, rekao je on.

Američki predsednik je takođe rekao da se odnosi između Rusije i SAD nalaze na najnižem nivou u istoriji, ali je istovremeno izrazio nadu da će se ta situacija promeniti.

„Rusija je veoma jaka zemlja, i mi smo veoma jaka zemlja, videćemo kako će se sve složiti“, dodao je on.

Tramp je takođe rekao da bi voleo da misli da Rusija nije znala za planirani hemijski napad u Siriji, iako smatra da je to veoma moguće.

„Želeo bih da mislim da Rusija nije o tome ništa znala, iako je vrlo moguće i da su znali“, zaključio je američki predsednik.

Ruski vazdušni udari u Siriji - iz minuta u minut -

 

 

 

 

 

 

 

 

 



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Posrednici bi mogli da pomognu u postizanju trajnog rešenja sa Moskvom, izjavio je ukrajinski lider


Oružane snage Rusije su u protekla 24 časa gađale ciljeve Oružanih snaga Ukrajine u oblastima Odeske, Harkovske i Kijevske oblasti. Zauzvrat, OSU su izvršile još jedan napad dron

Prva dama je jedina osoba koja može da ubedi predsednika SAD da izađe iz trke za predsednika, izjavio je izvor


Izraelske snage će dobiti veliku seriju bombi od 230 kilograma za dve nedelje, tvrde izvori izdanja

Nekada srce drevnog kraljevstva Rusije, postalo je prestonica Sovjetske Ukrajine 1934.



Ostale novosti iz rubrike »