Svečanost preobraženja duša
Svečanošću preobraženja duša naziva RPC praznik Preobraženja Gospodnjeg. Tradicionalno pravoslavni ga obeležavaju 19. avgusta, i on se smatra jednim od 12 glavnih i najpoštovanijih u crkvenoj veronauci.
Prema sva četiri Jevanđelja, još za svog zemaljskog života Isus Hristos se zajedno sa učenicima Petrom, Jakovom i Jovanom popeo na goru Tavor, koja se nalazi na Severu savremenog Izraela, kako bi se molio. Iznenada se bogočovek preobrazio i njegovo lice je zasijalo, a odeća je postala snežnobela kao svetlost. U tom Peobraženju Isus Hristos je otkrio svetu svoju božansku prirodu, tvrdi predstavnik RPC, sveštenik Georgij Roščin.
Praznik Preobraženja poziva sve vernike da preobraze svoje duše i svoja srca, uznoseći dušu ka gori Tavor. Zahvaljujući tom biblijskom događaju svi vernici na taj dan treba da se zamisle o tome u kakvom stanju se nalazi naše srce. Da li je ono sa bogom ili ga samo traži. Vernici takođe treba da pokušaju da odmere svoja osećanja, svoju volju,svoje biće prema mislima o božanskom, o tome šta jeste duhovni život.
Veoma je zanimljiva i istorija uspostavljanja ovog praznika. Prvo svečanost nije bila tako masovna, kao danas, i praznik se obeležavao samo u Palestini. Tek od 15. veka ova svečanost je postala jedan od glavnih hrišćasnkih praznika. Između ostalog, sećanje na Preobraženje Gospodnje je pre simboličan događaj, a ne istorijski. Jer samo peobraženje ljudske prirode Hrista u Božansku prema Jevanđelju desilo se 40 dana pre Uskrsa, tačnije otprilike u martu-aprilu prema savremenom kalendaru. Ipak zna se da u to vreme kod hrišćana započinje strogi preduskršnji post, a zato je u srednjem veku bilo rešeno da se proslava odloži za avgust. I ovde su se hrišćanske crkve razišle u datumu praznika. U savremenom katolicizmu praznik Preobraženja se obeležava 6. avgusta, ako taj datum pada u nedelju, ili u prvu nedelju posle tog datuma. U pravoslavlju Preobraženje ima fiksiran datum - 19. avgust po gregorijanskom kalendaru.
Od davnina u Rusiji Preobraženje su zvali u narodu još i Jabučni Spas jer u to vreme stizale su jabuke. Ove godine u Moskvi odavno su već obrani novi plodovi, ali na čuđenje mnogih, jabuke su procvetale drugi put. Naučnici i skeptici povezuju ovu prirodnu anomaliju sa previše vrućim i sunčanim letom. Za vernike ponovno cvetanje jabuka na Preobraženje se tumači kao poseban božji znak.
- Izvor
- Glas Rusije, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.