BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Izbor Abhazije - Rusija i nezavisnost

Izbor Abhazije - Rusija i nezavisnost
14.08.2010. god.
14. avgusta 1992 godine u Abhaziju je upala vojska Gruzije

14. avgusta 1992 godine u Abhaziju je upala vojska Gruzije. Počeo je rat koji je trajao 14 meseci. U krvavim borbama narod Abhazije je uspeo da odbrani svoje pravo postojanja.
 

Narod Abhazije se vekovima borio za nezavisnost. 1810. godine, zahvaljujući ruskoj armiji koja je isterala iz Suhuma turski garnizon, završen je 300-godišnji period turske okupacije. Tada je Abhazija počela da živi pod pokroviteljstvom Rusije. U periodu sovjetske vlasti, počev od 30-ih godina prošlog veka, narod Abhazije je ponovo morao da se bori za svoj nacionalni identitet. U susednoj Gruziji razrađena je teorija etnocida, prema kojoj tobože „primitivni" Abhazi treba da se rastvore u sredini kulturnijeg gruzinskog naroda. Počele su represije protiv abhaske inteligencije, zatvarane su abhaske škole, zabranjivalo se učenje abhaskog jezika. Faktički to je bio genocid abhaskog naroda. Rat koji je započeo 1992 godine završio je dugogodišnji međuetnički gruzinsko-abhaski konflikt.
 

Vojska Gruzije je upala na teritoriju Abhazije i okupirala prestonicu - Suhum. Počela su etnička čišćenja. Masovni i žestoki otpor abhaskih ustanika je za lidere iz Tbilisija bio neočekivan. Građani bivšeg SSSR su videli svu nepravdu akcija Gruzije. Uskoro su u Abhaziju došli dobrovoljci: Osetini, stanovnici Pridnjestrovlja, Čečeni, Rusi. Oni su ratovali u sastavu internacionalnih odreda.
 

U julu 93. godine abhaske snage su krenule u kontranapad na Suhum. Gruzinska vojska koja je okupirala grad uskoro je bila isterana sa teritorije Abhazije. Na kraju rata je Abhazija de fakto postala nezavisna država.
 

U avgustu 2008. godine režim Sakašvilija je započeo agresiju protiv Južne Osetije i planirao posle okupacije te republike novi upad u Abhaziju. To potvrđuju dokumenti i karte, koje su ostavila gruzinska vojna lica kada su u panici bežala od ruske vojske, koja je došla da odbrani osetinski narod.
 

Posle odbijanja napada Gruzije 2008. godine Rusija je postala prva zemlja koja je priznala nezavisnost Južne Osetije i Abhazije.
 

Za poslednje dve godine došlo je do velikog napretka u odnosima Moskve i Suhuma, smatra ministar spoljnih poslova Abhazije Maksim Gvindžija:
 

"Postigli smo visoki nivo saradnje u ekonomiji, u socijalnoj i vojnoj sferi. Kod nas su stvoreni veoma prijatni uslovi za razvoj i uzajamnu saradnju naših kultura. Naši narodi, naže zemlje su odavno veoma bliski. Danas je veoma važno da sačuvamo to što se stvaralo 200 godina naše istorije. Mi se trudimo da sačuvamo te dobre odnose i da ih nastavimo u budućnosti, za buduće generacije."
 

U avgustu ove godine, prvi put od momenta priznanja nezavisnosti Abhazije, u republiku je doputovao predsednik RF Dmitrij Medvedev. Na susretu sa predsednikom zemlje Sergejom Bagapšom  on je obećao da će razvijati dobre odnose među zemljama i izjavio o nameri Rusije da sarađuje sa Abhazijom u sferi bezbednosti, u političkoj i ekonomskoj oblasti.



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.


Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Ostale novosti iz rubrike »