BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Poklanjanje ocena negativno utiče na učenike

Poklanjanje ocena negativno utiče na učenike
07.07.2007. god.

Motivacija dece za rad, učenje i bilo kakav trud u školi nestaje kada vide da se pojedinim učenicima poklanjaju ocene. Kod njih se javlja malodušnost jer shvate da novac može sve... Na njih poražavajuće deluje to što neko može da se upiše u školu koju hoće, da je završi i da se zaposli samo zato što ima uticajne roditelje ili rođake. A deca sve vide, njih ne možete prevariti...

- Često se, kao reakcija na takve pojave, kod dece javlja revolt, neposlušnost i slabiji uspeh. Samo zato jer su povređeni... - kaže za „Blic“ Rada Vulić, pedagog u Elektrotehničkoj školi „Rade Končar“ u Beogradu, upozorajavući da su đaci srednjoškolskog uzrasta u vrlo osetljivom periodu, ali dovoljno zreli da shvate nepravdu i da o njoj javno progovore.
Ali, pred ovakvim pojavama očigledno ćuti država. Iako je „Blic“ dva dana pokušavao da razgovara sa nekim iz Ministarstva prosvete, oni se nisu udostojili da javno kažu makar jednu reč povodom nezakonitog popravljanja ocena u Šestoj beogradskoj gimnaziji, a na intervenciju koja je stigla baš od nekog iz tog Ministarstva.
Devojčici I. P., učenici Šeste gimnazije, prema tvrdnjama roditelja čija deca idu u ovu školu, na urgenciju iz Ministarstva prosvete i Sekretarijata za obrazovanje u junu je popravljeno pet jedinica. Uslov je bio da se devojčica ispiše iz te gimnazije, što je potvrdio i direktor škole. Vladimiru Kneževiću, direktoru Šeste beogradske gimnazije, od pojedinaca sa „najvišeg“ mesta, kakao kažu roditelji, zaprećeno je: „Ukoliko devojčica I. P. ne prođe godinu, vaša gimnazija sledeće godine neće imati para za krede i sunđere.“ Devojčicin tata, u ime koga je urgirano iz Ministarstva i Sekretarijata, očigledno je bio mecena ove škole. Otac je zauzvrat očekivao lojalnost i nije dolazilo u obzir da njegova ćerka ponavlja razred.
- Otac je bio korektan, nije bilo nikakvih pretnji. Molio je preko nekih ljudi koji su u kontaktu sa mnom da se devojčici pomogne da završi razred. Popravili smo joj jedinice, a zauzvrat smo dobili obećanje da će se ona ispisati iz naše škole jer se ovde nije snašla - rekao je za „Blic“ direktor Knežević.
On je podsetio da su takve stvari uobičajena pojava u svim školama u Srbiji. Ali o tome, izgleda, svi osim njega ćute...
- Nije lako ostati čist u ovom poslu. Zato se treba postaviti na samom početku. Čim nekome učinite ustupak, upadate u njihovu mrežu iz koje posle ne možete da se izvučete. I onda dolazite u situaciju da morate još dublje da potonete. Jednom sam imala blagu sugestiju za jednog učenika, koja je stigla iz Ministarstva prosvete. Razgovor je počeo: „Nemoj to da shvatiš kao pretnju ili ucenu...“ Odgovorila sam: „Lepo što ste se javili, da vam objasnim o čemu se tu radi.“ Nikada više nisu pozvali... - kaže za „Blic“ Nela Vukosavljević, direktorka Železničke tehničke škole u Beogradu.
Ona kaže da se kod druge dece javlja revolt kada vide da se nekim njihovim vršnjacima „preko veze“ popravljaju ocene.
- Đacima tako rušite sliku da samo učenjem i svojim trudom treba da zasluže ocenu - kaže Vukosavljević.
Ministarstvo prosvete, po njenim rečima, sedam godina nije ništa uradilo kako bi njihovi inspektori ušli u učionice i nadzirali rad nastavnika.
- Neophodno je da Ministarstvo prosvete hitno preduzme sve zakonske korake i da njihovi inspektori uđu i vide šta se dešava u učionicama u Srbiji - kaže Vukosavljević.
Našoj redakciji juče se javila i profesorka iz beogradske srednje stručne škole koja kaže da je ovo što se desilo u Šestoj beogradskoj gimnaziji „sitnica u moru nepravilnosti koje se dešavaju u našim obrazovnim institucijama“.
- Ima učenika koji se tokom školske godine uopšte ne pojavljuju u školi, a ipak završe razred sa prolaznim ocenama. To znači da je to neko morao da plati. Isto ono što se dešava na našim fakultetima dešava se i u školama. I tu svaki predmet ima svoju tarifu - kaže profesorka.
Ona je zbog ovakvih pojava pisala, kako kaže, Ministarstvu prosvete, sindikatima i - nikada nije dobila odgovor.

Novi Sad - Pritisak uticajnih roditelja

- Na mene su vršili strašan pritisak da jednom učeniku, čiji je otac uticajan u mestu gde se nalazi škola, popravim ocenu. Ni pod kojim uslovom nisam htela da pristanem, pa sam na kraju morala da promenim radno mesto i da odem u drugu školu da radim - priča nastavnica istorije iz Novog Sada.
Miodrag Protić, predsednik Sindikata prosvetnih radnika Vojvodine, kaže da u školama ima pritisaka na nastavnike i profesore da popravljaju ocene.
- Ako pak dozvolimo da se nekome pod pritiskom popravi veliki broj jedinica, a pod uslovom da pređe u drugu školu, imamo apsurdnu situaciju. U Novom Sadu postoje četiri gimnazije. Upišete jednu, poprave vam jedinice pod uslovom da pređete u drugu, onda iz druge u treću, pa četvrtu i završili ste školu - ističe Protić.

Niš - Profesorki polomljena šoferšajbna

- V. M., profesorka likovnog iz Osnovne škole „Ivo Andrić“ u Nišu, prijavila je Prosvetnoj inspekciji da je na sednici razrednog veća bez njene saglasnosti prepravljeno nekoliko ocena koje je ona zaključila - rekao je za „Blic“ Bratislav Arsić, predsednik Sindikata prosvetnih radnika.
On kaže da je nastavnica prijavila ovaj slučaj inspekciji jer smatra da su njene ocene realne i da ni po koju cenu ne smeju da se menjaju. U školi pak kažu da je nekoliko ocena iz predmeta koji predaje ova nastavnica promenjeno, ali i da razredno veće na to ima pravo „ukoliko odličnim đacima malo nedostaje da imaju sve petice“.
Verica Avramović iz Sindikata naglašava da su pritisci na zaposlene nesnosni pred kraj svake školske godine i to sa tri strane - od đaka, od roditelja i od trećih osoba.
- Koleginici u srednjoj Elektrotehničkoj školi je čak kamenom polomljena šoferšajbna na automobilu, što je ona prijavila policiji - kaže Avramović.

Kragujevac - Bez urgencija?

Slavica Petković, direktorka Prve kragujevačke gimnazije, odlučno negira da je u ovoj elitnoj školi ikada bilo urgencija iz Ministarstva prosvete ili od nekih „važnih ljudi“. U ovoj školi su retki učenici kojima je na kraju školske godine zaključeno više nedovoljnih ocena. Ona kaže da postoje samo legalne žalbe roditelja, koji smatraju da je njihovo dete oštećeno pri ocenjivanju. I Dragan Paunić, direktor Druge tehničke škole, tvrdi da nije bilo pritisaka, ucena ili pretnji da se nekom od učenika poprave ocene. U najvećoj Osnovnoj školi „Svetozar Marković“ kažu da ne pamte da je bilo urgencija sa „viših“ instanci.



  • Izvor
  • blic.co.yu
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.


Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Ostale novosti iz rubrike »