BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Srpski svetski kongres dijaspore za dalju borbu za očuvanje Republike Srpske i Kosova u sastavu Srbije

Srpski svetski kongres dijaspore za dalju borbu za očuvanje Republike Srpske i Kosova u sastavu Srbije
25.07.2010. god.
 
 
Predsednik Srpskog svetskog kongresa koji brani prava četri miliona Srba van Srbije je izjavio da mišjenje Međunarodnog suda pravde u Hagu ima dalekosežne posledice u svetu a posebno za srpski narod na KiM i van Srbije.
 
SSK je upitio pisma Predsedniku Srbije, Republike Srpske, Patrijarhu SPC i drugim čelnicima Srba van Srbije i zatražio nastavak zajedničke borbe za KiM u Srbiji i jačanje Republike Srpske u kontekstu odluke MSP u Hagu.
 
Srpski svetski kongres - Serbian World Congress je uputio pismo World Diaspora Organizations WDO and World Minorities Organizations WMO  žaleći se na diskriminaciju prema srpskom narodu na Balkanu od strane država i medjunarodnih tela jer se istovremeno podržava separatizam na KiM i smanjuju nadležnosti Republike Srpske.
 
Stoga Srpski svetski kongres apeluje da se održi Balkanska mirovna konferencija poput Berlinske mirovne konferencije na kojoj bi se bez verske i nacionalne diskriminacije rešio status i granice na Balkanu posle nestanka Jugoslavije.
 
Ne rešavanje tih problema, odnose ponovno diskriminisanje jedne nacije i vere uvodi ponovo Balkan pa i svet u veliku nestabilnost.
 
SSK ponovo apeluje na poštovanje Kumanovskog i Dejtonskog mirovnog sporazuma jer je nepoštovanje odluka Berlinskog kongresa od strane Austro-ugarske koja je protivno odluka Berlinskog kongresa pripojila sebi većinski srpsku BiH, dovele do prvog svetskog rata.
Nepoštovanje odluka Versajskog mirovnog sporazuma od strane hitlera dovelo je do drugog svetskog rata.
 
Suština održavanja svetskog mira je poštovanje mirovnih sporazuma, posebno u delu kada jedna nacija povlači svoje trupe u zamenu za garantovanu veliku autonomiju (kao što je Republika Srpska) ili međunarodni protektorat (kao što je Kosovo).
 
Istorija je pokazala da je jako opsno izigravanje mirovnih sporazuma od strane one strane u sporazumu koja dobije po sporazumu pravo da bez borbe uvede svoju vojsku ali da garantuje autonomiju ili teritorijalni integritet strani koja je povukla svoju vojsku.
U oba slučaja je su Srbi povukli svoju vojsku jer im je garantovano Kumanovskim sporazumom da je Kosovo deo Srbije ( pod zastitom UNMIK-a) i da je Republika Srpska visoko autonomna država pod zaštitom UN.
 
Dakle umesto rizika slanja kopnenih trupa (jer su znali kako su u zdnja dva veka prosle sve strane trupe na Balkanu i Avganistanu)zapadne sile se zadovoljavaju sa mnogo manjim pravima tj protektoratom na Kosovu i skoro nezavisnom Republikom Srpskom pod protektoratom UN.
 
Uvek je jednostrano kršenje odredbi Mirovnih sporazuma i razgarničenja dovodilo do ratova.
 
Jednostrano odvajanje bivših Ju republika i proglašenja njihove nezavisnosti a protivno mirovnim sporazumima 1945 jer je defakto naslednicima NDH (Hrvatskoj i BIH) data nezavisnost uprkos neopisivog genocida NDH i pobeda srpskog naroda nad fašistima, je dovelo do ratova 1991-1999.
 
SSK apelujena političke elitu matice, elitu Srba van Srbije i SPC da nastave porbu protiv diskriminacije srpskog naroda i da se bore za jedinstveno uredjenje statusa KiM i Republike Srpske.
Takdje rukovodsto SSK apeluej na sve tri elite Matice, dijaspore i SPC da u svakom govoru poput Jevrejske i jermenske elite pomenu genocid nacističke NDH nad Srbima 41-45 jer bez naglašavanja te činjenice Srbi nemaju legitimitet opstanka u RS, Hrvatskoj pa i na Kosovu.
 
Velika greška lidera Srbije zadnih pola veka je što nisu poup Jevreja i Jermena nisu skoro ništa učinili da pomognu dijaspori da medjunarodna zajednica prihvati razmere genocida nad Srbima.
 
Ta defanzivna politika je dovela da su Srbi proglaseni genocidnim narodom u svetu šti ima za rezultat nepovoljne odluke po naš narod u svim svetskim forumima.
 
Stoga ponovo SSK apeluje da Skupština Srbije donese posebnu i detaljnu rezoluciju u koj će još u naslovu istaći da je Nezavisna država Hrvatska izvršila genocid nad Srbima na teritoriji današnje Hrvatske i BiH.
 
Zamislimo kako bi Izrael i Jermenija bili lako preglasani u svim svetskim forumima da se nisu jevrejska i jermenska dijaspora uz pomdršku matica izborile da sve jače zemlje sveta zvanično priznaju da se nacisti i Turci izvršili genocid nad Jevrejima i Turcima.
 
Međutim Srbija treba da se ugleda na Izrael i Jermeniju i da vidi sa kakvim se protokolarnim i suštinskim uvažavanjem odnose svetovni i crkveni lideri Izraela i Jermenije prema Jevrejskom i jermenskom svetskom kongresu.
 
Nažalost Ministarstu dijaspore Srbije je glavna aktivnost da na sve načine uguši Srpski svetski kongres u Srbiji i napolju. Zato je rukovodstvo SPO-a koje u dva mandata vlada Ministarstvom dijaspore je odgovorno za poraznu pasivizaciju dijaspore, pa i za međunarodne rezultate Srbije na međunarodnom planu.
 
I laiku je lako zamisliti za koliko dana bi nestao Izrael kada nebi izgrađivao dobre, ravnopravne i partnerske odnose sa Jevrejskim svetskim kongresom.
 
Svi svetski kongresi dijaspora imaju često u nekim pitanjiam suprotne stavove od lidera matice, ali mudri lideri svih matica (osim srpske matice) uvažavaju tu realnost i nastavljaju saradnju i uvažavanje te zato zajednički postižu daleko bolje rezultate nego Srbija.
 
Nažalos SPO primenjuje politiku zavadi pa vladaj, formiraj sebi omiljenu opoziciju dijaspore pa marginalizuj silom i milom autentične i nezavisne nevladine čelne organizacije na svetskom nivou.
A kada ništa od toga nije uspelo tada SPO prko Ministarstav dijaspora i Skupštine dijaspore radja nakazno čudovište jedinstveno u svetu " Skupštinu dijaspore i Srba u regionu".
To čudovište nije ni udruženje gradjana ,tj nemože se nigde registrovati kao organizacija da bi bila član medjunarodnih organizacija kao što je to slučaj sa Srpskim svetskim kongresom i ostalim svetskom kongresima dijaspora.
Ta skupština nije ni vladin savetodavni organ jer ga nije formalno biralo ni jedno vladino ili skupštinsko telo ali mali monstrum ipak ima adresu Ministarstva dijaspore koje ima nad njim potpunu upravu kao što se nedavno videlo na prvoj Skupštini.
 
SPO namerno nije u zakonu predvideo ko su elektori to jest ko i kako bira delegate te skupšine.
Mogli su da vide kako se to reguliše ne samo iz predloga Srpskog svetskog kongresa i poslanika opozicije već iz Zakona o savetima nacionalnih manjina na koji smo stalno ukazivali.
Naravno desilo se ono šta smo predvidjali i ukazivali a to je da je SPO tj Ministarstvo biralo koji će skup da proglasi izbornim tj koje će delagate prihvatiti a koj ne.
 
SPO je uspeo u svojoj nameri da ovim ponizavajućim izborom svojih pokornih delegata u Skupstinu dijaspore još više zgadi svako dobrovoljno organizovanje srpske dijaspore.
Mnogi kvalitetni ljudi koji su izabrani u tu Skupšinu su postidjeni kakav su ponižavajući protokolarni i suštinski tretman imali od strane Ministarstva dijaspore, državnog protokola i medija koje je organizovala PR služba Ministarstva dijaspore.
 
Analizom tekstova i snimaka lako se uočava naprimer da od početka pa do kraja tom Skupštinom dijaspore presedava rukovodstvo Ministarstva dijaspore.
 
Narod je na televiziji video da su se toj Skupšini obratili samo lideri matice Predsednici države ,Skupštine Srbije i Ministar i da su zatim svi oni otišli a da nisu ni čuli ni videli presedavajućeg Skupštine Dijaspore ,koji nije ni bio u predsedništvu jer su u predsedništvu bili samo Ministar sa pet pomočnika i Sekretarom.
 
Još tužnije je što se vidi da u sredini, kao faktički presedavajući u predsedništvu Skupštine dijaspore sedi Sekretar Ministarstva dijaspore a levom krilu do nje novoizabrani predsednik Skupštine dijaspore Gvozdenović iz Rumunije.
 
Narednog dana delegati Skupštine idu na liturgiju u Crkvu Sveti Sava.
I tu se sve završava stojeći.Oko Patrijarha na snimcima se vide samo funcioneri Ministarstva i Vlade, ni jedan delegat dijaspore nije moga ni prići Patrijarhu. Sve je strogo ,čak i fizički grubo kontrolisao PR ministarstva.
 
Delegat skupštine dijaspore iz Švedske je izjavio na lokalnoj televiziji da je PR Ministarstva nardjivao novinarima kog delegata da intervijuišu a koga ne.
 
Naveo je da je video da su dali Žiki Šarenici koga da intervijuiše u svojoj veoma gledanoj emisiji.
 
Zanimljivo je da za tri dana plaćenog boravka delegatima nije dozvoljeno ni par stai da raspravljaju svo zajedno o bilo kojim temama.
Prvi dan je bio protokolarni i izbor predsednika.
Drugi dan samo odlazak na litirgiju.
 
Treći dan su podeljeni po savetima i sve se svelo da pitaju činovnike raznih ministarstava.
 
Takođe bio je prijem kod predsednika vlade ali opet nije bilo diskusije od strane delegata ,te je sao preneta izjava Premijera.
Sasvim druga protokolarna slika se videla kada se Predsednik Hrvatske sreo sa predstavnicima nevladinog sektora Srbije.
 
Nije predsednik stajao ili predsedavao nego je bio postavljen okrugli sto u Press centu.
 
Presedavali su zajedno u čelu stola Kandićka i Predsednik Hrvatske.
Reč su uzeli ne samo Predsednik Hrvatske nego i ostali lideri nevladinog sektora.
 
Tako se prema ne vladinom sektoru manjian ponaša i Ministars za ljudska i manjnska prava prof Čiplić.
 
Dakle očigledna je ministarska i medijska dijskriminacija elite matice prema eliti dijaspore.
 
To ima za posledicu lošiji položaj matice i dijaspore ali i stvaranje kontra elite dijaspore, kako se to opisuje u sociologiji elita.
 
To se vidi i u sastavu te Skupštine dijaspore i Srba u regionu jer sa jedne strane najpoznatiji pripadnici elite dijaspore nisu hteli da se kandiduju ( kao Nikola Janić i Zoran Jovičić, Mila Alečković. Prof Jasmina Vujić dr Milićević...) sa druge strane tako je Ministarstvo dirigovalo izborima da je raznim propozicijama sprečavalo da neki lideri budu izabrani.
 
Na primer i pored toga što je Zoran Jovičić kao predsednik jedine krovne organizacije Srba van Srbije, bio najjači javni protivnik podržavljenja dijaspore kroz stvaranje nebulozne Skupštine dijaspore, pa samim tim nije ni želeo da se kandiduje, ipak je sigurnosti radi , Određeno da Sidnej daje samo jednog delegata (a ne Australija tri kako je u zakonu). 
 
Zatim se uvodi kriterijum da kandidat mora da je proveo 25 godina u Australiji a sve u nameri da se spreči kandidovanje Zorana Jovičića čelnog lidera dijaspore.
 
To je primenjeno jedino u Sidneju ali je šteta ogromna.
Prvo imigranti australije se bore da se ukine zakon po kome se mora provesti 25 godina u australiji da bi se mogao neko vratiti sa penzijom u svoju matičnu zemlju.Većina zemalja je to prevazišla bilateralnim ugovorima kao naprimer Hrvatska ali Srbija nije i što je još najgore i sama primenjuje diskriminatornu klauzulu koja ne postoji ni za premijera Australije.
 
Zbog te diskiminacione klauzule će biti tuženi organizatori.
 
Sa druge strane većinu žive i organizovane dijaspore čine ljudi izbegli iz bivše Jugoslavije ili nezadovoljni Miloševićevim režimom. Baš tu većinu je diskriminisala ta odredba koja je dovela do velikih podela,što je i bio dopunski cilj.
 
I konačno, vidi se iz rezolucije Skupštine dijaspore da je pisana frazama PR Ministarstva dijaspore. 
 
U njoj se ne traži glasanje poštom, ne traže se poslanici dijaspore u pravoj Skupštinei Srbije, ne traži se hitna restitucija imovine u naturalnom obliku, ne traži se ukidanje Naknade za uredjenje gradjevinskog zemljišta i besplatna legalizacija objekata izgadjenih na zemljištu koje su stari vlasnici izgradili na svojim placevima.
Nigde u EU ne postoji naknada za uređenje zemljišta. Nju uglavnom plaćaju izbeglice i dijaspora, drugi grade bez dozvole ili su oslobodjeni po raznim osnovima.
 
Što je najgore, Skupština dijaspore ne reaguje na teroristički naoad bombom na Srbe u Mitrovici povodom kog zaseda i savet bezbednosti UN.
 
Takodje ta takozvana Skupština dijaspore i Srba u regionu ne pominje Kosovo niti podržava stavove Srbije vezano za Međunarodni sud u Hagu, niti podržava nasojanja Republike Srpske.
 
Da li može neko da zamisli skup jevreja, Jermena sveta a da ne pomenu u svojoj rezoluciji pitanje Teritorijalnog integriteta Izraela ili opstanka Nagorno karabaha i da ne obidju Spomenike i Muzeje genocida nad Jermenima i Jevrejima.
 
Godinama Srpska dijaspora apeluje, čak nudi i sredstva da izgradi spomenike i zgradu Memorijal žrtvama genocida NDH nad Srbima ,ali to vlasti ne dozvoljavaju.
 
Dakle ni jedno od suštinskih pitanja koje interesuju Srpsku dijasporu nije ni diskutovano niti pomenuto u Rezoluciji gromoglasno godinama najavljivane Skupštine dijaspore kao najveći poklon Srpske vade Srbima van Srbije.
Ministar Srećković se ponaša kao organ starateljstva maloletnoj i umobolnoj dijaspori koja eto nezna da napravi telo koje bi se borilo za njena prava pa je sebe postavio za staratelja nad našom imovinom, doznakama pa i predstavnicima.
 
Medjutim dobro je što se „preigrao„ u toj ulozi te je ta Skupštine dijaspore „toliko očigledno dominirana, upravljana i ponižavana od strane Ministarstva dijaspore a time i Vlade da je bozvredna i ne predstavlja neku realnu paralelnu instituciju Srpskom svetskom kongresu.
 
Većini malih zemalja sveta su državnost doneli povratnici iz dijaspore. Tako je i sa Srbijom u devetnestom veku i početkom dvadesetog.
Većina vođa, vojskovodja i popečitelja-ministara prvog srpskog ustanka su povratnici na čelu sa Karađorđem koji je u Austriji stekao neophodno iskustvo modernog ratovanja,kapital i kontakte.
 
Skoro sve ključne institucije Srbije su osnovali ili koncipirali povratnici iz Austro-ugarske.
 
Tako je bilo sa ostalim republikama bivše Jugoslavije osim sa Srbijom.
 
Za razliku od Hrvatske, Albanske, Muslimanske elite matice koja ravnopravno saradjuje sa svojom dijasporom lideri Srbije su se uglavnom, zdnjih dvadeset godina trudili da manipulišu, kontrolišu ili ako to nemogu da marginalizuju ili kažnjavaju elitu Srba van Srbije, što je između ostalog dovelo do katastrofalnog položaja srpskog naroda.
 
Elita matice nikada nije uvažila činjenicu da Srbi van Srbije i pored toga što ih je duplp manje, poseduju mnogostuko više finansijskog, preduzetničkog, naučnog i političkog kapitala nego Srbi u Srbiji kao što je to bilo kroz ceo sedamnesti vek, tj jači su bili dometi Srba u Austrougarskoj neko u Beogradskom pašaluku.
 
Pomoć i uvažavanje Srba ondašnje dijaspore i matice su donele Srbiji nezavisnost i taj se model opet mora primeniti da Srbija nadoknadi dramatično zaostajanje koje mi iz dijaspore bolje vidimo, kao i ondašnji Srbi iz Austrougarske.


  • Povezane teme


Komentara (5) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Nepotpisani sporazum se fokusirao na neutralnost Ukrajine i nudio joj bezbednosne garancije


  Ruske trupe su pogodile ukrajinske industrijske objekte u Dnjepropetrovsku i pogodile avion MiG-29 na parkingu za avijaciju na aerodromu Dolgincevo u Dnjepropetrovskoj oblasti. Ukrajins

Postrojenje General Dinamics u Kamdenu napravilo je bojeve glave za rakete Javelin poslate u Ukrajinu


Ambasador Ruske Federacije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko, kaže da Zapad, po naređenju SAD, radi na eskalaciji odnosa sa Rusijom. Ruski diplomata dodaje da Zapad na svakom koraku radi protiv...


Više od 40 studenta na praksi u NIS-u


Ostale novosti iz rubrike »