Sud u Hagu saopštio mišljenje o nezavisnosti Kosova
Predsednik Međunarodnog suda pravde Hisaši Ovada saopštio je da deklaracija o jednostranom proglašenju nezavisnosti Kosova nije protivna međunarodnom pravu. Prisustvuju srpski ministar Vuk Jeremić i pravni tim Srbije. Prištinu predstavlja Skender Hiseni.
Predsednik MSP Hisaši Ovada saopštio je, čitajući savetodavno mišljenje tog suda o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, da deklaracija kojom je kosovski parlament proglasio nezavisnost nije u suprotnosti sa međunarodnim pravom.
Međunarodni sud pravde, Hag, 22. jul 2010.
"Deklaracija o nezavisnosti Kosova nije povredila međunarodnog pravo, zato što to pravo ne sadrži zabranu takvih deklaracija", rekao je Ovada.
Tokom prvih pola časa izlaganja, sudija Ovada je objašnjavao okolnosti pod kojima je Generalna skupština UN od Međunarodnog suda pravde zatražila mišljenje o legalnosti kosovske nezavisnosti, nadležnost suda, kao i široki spektar dokumenata koji su sudije uzele u obzir prilikom donošenja savetodavnog mišljenja.
"Ne postoji nikakva prepreka oko zadatka koji je od suda tražen. Generalna skupština ima legitimni interes da dobije odgovor na ovo pitanje, prema tome sud smatra da ne postoje uverljivi razlozi da ne da savetodavno mišljenje u pogledu pitanja koje mu je postavljeno", rekao je Ovada.
Četrnaestočlano sudsko veće donelo je mišljenje na zahtev Generalne skupštine UN, koja je u oktobru 2008. godine podržala zahtev Srbije da se ispita legalnost kosovske nezavisnosti. Devet od 14 stalnih sudija MSP dolazi iz država koje su priznale nezavisnost Kosova, uključujući i Ovadu, a iz procesnih razloga izostalo je glasanje sudije iz Kine.
Proces donošenja savetodavnog mišljenja o Kosovu već je ušao u istoriju međunarodnog prava, jer se u raspravu uključio rekordan broj država, 36, kao i zbog činjenice da je aktivno učešće uzela i Kina, koja se, prethodno, nikada nije pojavila na nekom procesu pred Međunarodnim sudom pravde.
U Palati mira u Hagu je i ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić, kao i čitav srpski pravni tim. Delegacija Kosova, koju predvodi Skender Hiseni, prisutna je pod nazivom "autor jednostrane deklaracije", pošto samoproglašena država Kosovo nije članica UN.
Savetodavno mišljenje nije obavezujuće za države, ali će, kako su ocenili stručnjaci, imati veliku pravnu, ali i političku i moralnu težinu.
Kosovski parlament jednostrano je proglasio nezavisnost 17. feburara 2007. godine, što je, do sada, priznalo 69 od 192 država članica Ujedinjenih nacija.
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.