BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Pol Biver: RS može do nezavisnosti

Pol Biver: RS može do nezavisnosti
04.07.2007. god.

Engleski vojno-politički analitičar i specijalni savjetnik Donjeg doma britanskog parlamenta, Pol Biver, godinama prati zbivanja na Balkanu i važi za jednog od najboljih poznavalaca prilika u Jugoistočnoj Evropi i odnosa svjetskih sila prema novonastalim državama u tom regionu.

Biver smatra da je Dejtonski sporazum slab u osnovi i da je BiH slaba država na ivici neuspjeha. Odavno je upoznat i sa činjenicom da u BiH postoje kampovi za obuku terorista i da međunarodna zajednica to pitanje još uvijek ozbiljno ne razmatra.

FOKUS: Posljednji izvještaji Stejt departmenta govore da je BiH slaba država u kojoj se obučavaju teroristi i vehabije. Ima te li vi preciznijih podataka?

BIVER: Obavještajne analize koje sam vidio pokazuju da postoje islamske grupe u BiH još od 1994. godine. U to vrijeme iranska grupa, šiiti, vodila je vojne operacije, a danas su to vehabije. Niko to ne nadgleda. Kad međunarodna zajednica riješi pitanje Kosova, njen sljedeći važan zadatak morale bi da budu vehabije u BiH.

FOKUS: Dakle, prema vašim saznanjima, ovi kampovi za obuku terorista u BiH postoje odranije?

BIVER: Da, kampovi za obuku teorista postoje duže. Postojali su tu za vrijeme građanskog rata, kao dio šiitske kampanje koju su vodili Iranci. Lično sam u Bosni vidio male fabrike za prizvodnju bombi, gledao sam kako se te bombe stavljaju u dječje igračke i mislim da nema razloga da ne vjerujemo najnovijim obavještajnim podacima iz raznih svjetskih obavještajnih službi.

FOKUS: Da li je Evropa uopšte zabrinuta zbog tih kampova?

BIVER: Oni koji proučavaju Balkan misle da postoji pravi problem, ali razvijene evropske države ne razumiju u potpunosti i ne shvataju ozbiljno problem koji se razvija u BiH. U takvoj državi, gdje imate naoružane bande ili islamske ekstremiste, lako se može desiti da preuzmu kontrolu i počnu da je vode. Ali na Zapadu, očigledno, ne postoji prava zabrinutost zbog toga.

FOKUS: Može li li BiH prerasti u funkcionalnu državu?

BIVER: Optimističan sam i iskreno se nadam da će tri etničke zajednice moći da žive zajedno. U Evropi ima različitih grupa koje tradicionalno žive zajedno godinama u mjestima gdje je granice često krojio rat ili politika, ali bojim se da nema tako puno država u Evropi koji bi bili model za situaciju na Balkanu. Mislim da će se mnogo toga morati mijenjati i da će se i granice mijenjati.

FOKUS: Kakva je perspektiva RS u BiH u tom slučaju?

BIVER: Situacija sa Republikom Srpskom prilično je čudna. RS je specifična u Evropi, jer je proizvod Dejtonskog sporazuma. To nas vraća na onu vrlo jednostavnu premisu da ako Kosovo dobije nezavisnost i ako većina ljudi u Republici Srpskoj želi neku vrstu nezavisnosti ili neku vrstu unije sa Srbijom, biće teško reći zašto ne bi trebalo i da je dobiju.

Ako bi RS dobila neku vrstu teško ostvarene nezavisnosti, jedino održivo rješenje za nju je neka vrsta unije sa Srbijom. Stoga vjerujem da treba posvetiti više pažnje Republici Srpskoj u svjetlu rješavanja kosovskog pitanja.



  • Izvor
  • Fokus
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »