Služen pomen žrtvama ubijenim na Miljevačkom platou
U Crkvi svetog Marka u Beogradu danas je služen pomen pripadnicima Teritorijalne odbrane bivše Republike Srpske Krajine, koje su prije 18 godina hrvatske snage masakrirale na Miljevačkom platou kod Drniša, a za ovaj zločin još uvijek niko nije odgovarao, pa čak nema ni osumnjičenih.
Zločin se dogodio 21. juna 1992. godine kada su hrvatske snage mučki napale ružičastu zonu pod zaštitom UN i zarobile 40 pripadnika TO RSK, od kojih su pred očima pripadnika UNPROFOR-a masakrirana 23 zarobljenika.
Predsjednik Udruženja porodica nestalih i poginulih lica u Krajini i Hrvatskoj Čedomir Marić rekao je da je najtužnije to što da ni nakon 18 godina od zločina niko nije optužen, pa čak ni osumnjičen za to nedjelo.
"Hrvatska kaže da je to bila njena redovna akcija, pa ako je bila redovna, zašto su zarobljeni ubijeni i bačeni u jame. Sam taj čin ubistva, masakriranja i bacanja u jame dovoljno jasno govori o počinjenom zločinu", naveo je Marić, dodajući da 12 porodica još uvijek nije preuzelo posmrtne ostatke njihovih najmilijih, koji su sahranjeni u zajedničku grobnicu.
Marić je istakao da "Hrvatska jednostavno ne želi da ekshumira i identifikuje nastradale" te dodao da su počinioci snimili na video kasetu taj zločin i da se ta kaseta prikazivala po kafićima u Šibeniku, dok su se počinioci hvalili šta su sve počinili.
"Niko do danas nije za to odgovarao, mada se zna koja je jedinica i koje predvodio", rekao je Marić, navodeći da su ubijeni srpski teritorijalci bacani u jame, gdje su bacani Srbi još u Drugom svjetskom ratu.
Zločin na Miljevačkom platou zabilježen je na video kaseti koju su snimali sami počinoci neposredno nakon masakra, a kao svojevrsni horor film kaseta je iznajmljivana za prikazivanje po video klubovima širom Evrope.
Umjesto da tijela ubijenih vrate porodicama, hrvatski vojnici su srpskim zarobljenicima, pod prijetnjom smrću, naredili da ih bacaju u krašku jamu u predjelu Ljut, nedaleko od zaseoka Bačić.
Dva mjeseca poslije zločina, u prisustvu međunarodnih posmatrača, hrvatske vlasti su, uz pomoć speleologa, iz jame u izvadili izmasakrirana tijela srpskih vojnika.
Poslije tortura u zatvorima "Kuline"u Šibeniku, "Lora" u Splitu i "Kerestinac" u Zagrebu, 17 preživjelih zarobljenika razmijenjeno je u Nemetinu 14. avgusta 1992. godine.
Uprkos obilju validnih dokaza dostavljenim svim relevantnim međunarodnim i hrvatskim organizacijama i institucijama koje se bave zaštitom ljudskih prava, za zločin na Miljevačkom platou još niko nije optužen, ni pred Haškim tribunalom, niti pred nacionalnim sudovima.
- Izvor
- SRNA
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.