BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Prvi bebini dani kod kuće

09.05.2007. god.
Prvih četrdeset dana možete očekivati razne promjene u ponašanju i izgledu vaše bebe. Važno je da znate da je sve to prirodno i da vrijeme za prilagođavanje novim životnim navikama nije potrebno samo vama, već i vašoj bebi.

Neke bebe se češće, neke rjeđe trzaju često bez razloga, pa i u snu. Razlog može biti reakcija na snažnu buku, drmanje ili osjećaj pada. Ponekad se beba tako jako trgne da uplaši samu sebe, ili čak probudi i zaplače. Ovo je normalna pojava i znak da nervni sistem bebe dobro funkcioniše.
Drhtanje bebe se često zapaža prvih dana po rođenju i to najčešće kada plače. Posebno je izražen tremor brade. Ova pojava je normalna i očekivana, jer je dio razvojne faze nervnog sistema. Roditelji često pomisle da beba drhti jer joj je hladno, ali umjesto da je utopljavate uzmite je nježno i privijte uz sebe da osjeti vašu blizinu.
Bebe često bljuckaju poslije sisanja. Neke bljucnu uvijek poslije hranjenja, neke ponekad. Važno je da bebu držite u pravilnom položaju dok je hranite, kao i da je poslije svakog podoja (obroka) podignete da podrigne. Beba može da bljucne i nakon podrigivanja, nekada može povratiti cijeli obrok, ali to ne treba da vas zabrinjava. Ali, ako povraća konstantno, ili u mlazu, to je znak bolesti, pa je neophodno da što prije odete kod pedijatra.
Bez obzira da li beba sisa ili se hrani na flašicu, moguće je da dobije na sredini gornje usne plik. On nastaje kao posljedica snažnog sisanja, bebi ne smeta i prolazi spontano. Milije su pojava promjena na bebinoj koži u vidu bijelih tačkica veličine glave čiode, a najčešće se nalaze na bradi, nosu, obrazima i čelu. Nestaju spontano poslije nekoliko nedjelja. SOOR je površna infekcija sluzokože usne duplje, najčešće jezika, koja se dešava kod 2-5% novorođenčadi. Do nje dolazi najčešće preko majke koja je u trudnoći imala gljivicu kandidu ( u vidu vaginalnog sekreta) i može je prenijeti svom djetetu u toku rađanja. Do ispoljavanja bijelih naslaga dolazi najčešće 7-10 dana poslije rođenja. U tom slučaju je neophodno da dijete dobija odgovarajuću terapiju, koja se sprovodi oralno.
Tjemenjača nastaje taloženjem odumrlih ćelija na koži glave i uglavnom se formira na tjemenu. Svakodnevno pranje glave djeteta odgovarajućim bebi šamponom i dobro ispiranje pod mlazom mlake vode sprečava njen nastanak. Najčešći razlog za nasta janje tjemenjače je strah roditelja da ne povrijede bebino tjeme (zbog nezatvorene fontanele), pa se ne ispere nanijeti šampon. Ukoliko se tjemenjača pojavi treba dobro natopiti taj dio glave bebi sterilnimparafinskim uljem sat –dva prije kupanja. Zatim se bebi opere kosica, dobro ispere i češljem (koji ne smije biti oštar) iščešljava u svim pravcima. Mora se biti veoma pažljiv da se ne ošteti nježna koža glave.

  • Izvor
  • http://www.pobjeda.co.yu
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »