Englezi "oprali" 130 miliona KM!
Londonska kompanija "Vitol" preko "firmi ćerki" iz Ženeve i Broda i banjalučke filijale Rajfajzen banke oprala više od 130 miliona KM; izbegavanjem plaćanja carine budžet RS oštećen za 13.117.874 marke!
Londonska kompanija "Vitol", preko svojih "firmi ćerki" iz Ženeve i Broda, a posredstvom banjalučke filijale Rajfajzen banke, oprala je više od 130 miliona maraka, navodi se u izveštaju MUP-a RS dostavljenom Okružnom tužilaštvu Doboj.
U izveštaju koji je, prema tvrdnjama dobro obaveštenog izvora našeg lista, nedavno prosleđen Specijalnom tužilaštvu RS, navodi se da je sa računa preduzeća "Vitol Bosnija" registrovanog u Brodu, na račun kompanije "Vitol S. A. Ženeva", tokom 2004, 2005. i 2006. godine, preko računa u Rajfajzen banci Banjaluka prebačeno 131.178.748 maraka za nabavku sirove nafte. Pri tome je je izbegnuto plaćanje carinskih obaveza, pa je budžet RS oštećen za 13.117.874 marke!
Neviđena prevara
Reč je o uslužnoj preradi sirove nafte u brodskoj Rafineriji po Ugovoru između Rafinerije i "Vitol S. A. Ženeva" od 5. decembra 2003. godine. Ta nafta nije mogla da se proda na tržištu BiH bez plaćanja carinskih obaveza.
Međutim, upravo zbog toga firma "Abrojl holding B. V. Roterdam" registrovala je 5. januara 2004. godine preduzeće "Vitol Bosnija" sa sedištem u Rafineriji nafte u Brodu. Time je, ističu odlično obavešteni izvori Pressa RS, sve bilo spremno za veliku prevaru i neviđenu pljačku Rafinerije i Republike Srpske.
"Vitol S. A. Ženeva" ispostavljao je fakture za sirovu naftu i vakuum gasno ulje svojoj "firmi ćerki", "Vitolu Bosnija". Cilj te prevare, objašnjavaju izvori Pressa RS, bio je da se naftni derivati dobijeni uslužnom preradom prikažu kao domaći proizvodi. Kao takvi, mogli su da se prodaju na tržištu BiH bez plaćanja carinskih obaveza.
- Na taj način čak je i sirova nafta koja je isporučena 31. decembra 2003. i 1. januara 2004. godine prikazana kao da ju je uvezao "Vitol Bosnija", iako je to preduzeće registrovano tek 5. januara - kaže izvor Pressa RS upućen u ovaj slučaj.
Prema njegovim rečima, sve se odvijalo pod kontrolom direktora "Vitola Bosnija" Jakobusa Džerardusa, odnosno Miljenka Bilića, kojeg je on ovlastio za zastupanje tog preduzeća. Za pranje novca bili su zaduženi Džon Ešli Nil i Valter Kuzer koji, ističe naš sagovornik, ništa ne bi mogli da urade bez pomoći direktora glavne filijale Rajfajzen banke u Banjaluci Slavka Studena i Grozde Baroš, rukovodioca Odeljenja za podršku.
- Miljenko Bilić podnosio je Carinskoj ispostavi "Brod" izveštaje da "Vitol Bosnija" obavlja proizvodnu delatnost i da mu sirova nafta predstavlja repromaterijal, iako se iz Rešenja o registraciji vidi da je "Vitol Bosnija" trgovinsko preduzeće - tvrdi naš izvor.
Uništavane kopije, falsikovani originali!
Džon Ešli Nil i Valter Kuzer, stoji u izveštaju MUP-a RS, kao lica ovlašćena za raspolaganje novcem "Vitol Bosnija" na računima u Rajfajzen banci, znali su da je taj novac pribavljen prodajom naftnih derivata bez plaćanja carinskih obaveza, ali su izdavali naloge za prenos tog novca na račun "Vitola S. A. Ženeva".
Naši sagovornici ističu da je posebno zanimljivo kako su Slavko Studen i Grozda Baroš učestvovali u prenosu višemilionskih suma novca u inostranstvo.
- Unutrašnji platni promet "Vitola Bosnija" odvijao se prema usmenim nalozima Studena i Barošove, tako što je Miljenko Bilić naloge za prenos novca skenirao i slao na i-mejl adrese Studena i Barošove. Oni su ih štampali i na osnovu skeniranih kopija obavljali prenos novca. Naknadno, pošto su stizali originalni nalozi, navodno putem brze pošte, iako koverte ili nalozi u kojima su stizali nigde nisu protokolisani, kopije skeniranih naloga su se uništavale, a na njihovo mesto stavljani su originali - objašnjava naš izvor navode iz izveštaja MUP-a RS.
Prema njegovim rečima, isti postupak je važio i za spoljni platni promet.
Odobravajući "Vitolu Bosnija" transakcije prema inostranstvu u iznosu od 131.178.748 maraka, navodi se u izveštaju, Studen i Baroš prekršili su Zakon o sprečavanju pranja novca, a budžet RS oštećen je za 13.117.874 marke.
Osumnjičeni Gašpar, Vrančić, Samardžija...
Prema izveštaju MUP-a RS, u nezakonitim radnjama kojima je izbegnuto plaćanje carinskih obaveza direktno su učestvovali šef Carinske ispostave Brod Branislav Nedić i njegov naslednik Janko Jovanović. Oni su iskoristili službeni položaj i omogućili da se sirova nafta dopremljena na uslužnu preradu prikaže kao uvoz od strane "Vitol Bosnija".
Bivši ministar trgovine i turizma RS Boris Gašpar, njegov pomoćnik Braco Vrančić, te viši stručni saradnik u Ministarstvu Radovan Samardžija, tokom 2004. i 2005. godine izdavali su rešenja o uvozu sirove nafte suprotno Odluci o regulisanju uvoza i prometa određenih proizvoda.
- Izvor
- pressonline.co.yu
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.