BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Šelzi može da goni Mila

Šelzi može da goni Mila
29.06.2007. god.

Oni nijesu obavezni da po međunarodnim ugovorima obavještavaju domicilnu državu, državu građana protiv kojih vode krivični postupak - ocijenila je Medenica
Oni nijesu obavezni da po međunarodnim ugovorima obavještavaju domicilnu državu, državu građana protiv kojih vode krivični postupak - ocijenila je Medenica

Vrhovni državni tužilac Crne Gore Vesna Medenica kazala je juče da nije dobila nijedan zahtjev od italijanskog tužilaštva kada je u pitanju slučaj šverca cigareta, ali da to tužilaštvo može da vodi krivične postupke u okviru svog nacionalnog zakonodavstva. Oni nijesu, kako je rekla, obavezni da po međunarodnim ugovorima obavještavaju domicilnu državu, državu građana protiv kojih vode krivični postupak. Medenica je navela da o tome nije imala nikakvu službenu komunikaciju sa tužiocem iz Barija Đuzepeom Šelzijem.
- Ukoliko Šelzi bude u poziciji ili želji da dostavi dokaze, kancelarija vrhovnog državnog tužioca će to prihvatiti, procijeniti i vidjeti šta dalje- ocijenila je Medenica.
Sva nacionalna zakonodavstva, kako je istakla, imaju svoju specifičnost.
- Za neka krivična djela u Italiji je zaprijećeno određenom kaznom za određene radnje, a mi ga apsolutno u krivičnom zakonodavstvu nemamo. To je problematika koja se u neposrednim susretima razjašnjava- navela je Medenica.
U njenom mandatu, kazala je ona, tužilac Šelzi apsolutno nikada ništa nije tražio od kancelarije vrhovnog državnog tužioca, niti od Ministarstva pravde bilo kakvu pravnu pomoć.
Ona je navela da postoji jasan sistem i model saradnje tužilaštva u regionu.
- Svuda u okruženju imamo krivične postupke koji se vode protiv naših građana. Tužioci tih država iniciraju sastanak sa kancelarijom vrhovnog državnog tužioca Crne Gore, donose dokaze da bi mi izvršili procjenu njihovih kvaliteta i na osnovu toga procjenjujemo da li ćemo krenuti u postupak protiv naših građana koji su ovdje - rekla je Medenica.
Crnogorski vrhovni državni tužilac je podsjetila na nekoliko primjera takve saradnje.
- To je bilo u više slučajeva kada je tražio njemački državni tužilac. Imamo od tužioca iz Ciriha takođe zahtjev koji smo prihvatili, dokaze protiv Vuka Vulevića, Jugoslava i Vjekoslava Lambulića, a prihvatili smo i postupak protiv Smailja Tulje, nakon što smo dobili dokaze iz Njujorka- navela je Medenica.
Ona je istakla da je u svim tim slučajevima postojao kvalitet dokaza koji je crnogorskom Tužilaštvu dao mogućnost da ide u krivičnu proceduru.
- U slučaju italijanskog tužilaštva apsolutno ništa od nas nijesu tražili. Oni mogu da vode krivične postupke u okviru svog nacionalnog zakonodavstva i nijesu po međunarodnim ugovorima obavezni da obavještavaju domicilnu državu, državu građana protiv kojih vode krivični postupak- kazala je Medenica.
Tužioci u Bariju Eugenija Pontasulja i Đuzepe Šelzi završili su istragu i odlučili da pokrenu sudski proces protiv bivšeg crnogorskog premijera Mila Đukanovića, nekadašnjeg ministra finansija Miroslava Ivaniševića i bivšeg trgovinskog predstavnika Crne Gore u Italiji Dušanke Pešić - Jeknić, zbog šverca cigareta od 1994. do 2002. godine.
Kako je javila italijanska agencija ANSA, osim Đukanovića, Ivaniševića i Pešićeve, optužbom je obuhvaćeno još deset osoba, a osumnjičeni su zbog "mafijaškog udruživanje radi šverca cigareta i pranja novca".
Prema podacima tužilaštva pranje novca od šverca cigareta obavljeno je preko računa u Švajcarskoj, sa kojih je novac upućivan u Crnu Goru, a zatim na Kipar, odakle je prosleđivan u kneževinu Lihtenštajn.
Na računu 03854109703948 u Kiparkoj banci otkriveno je 500 miliona eura, a taj novac je navodno korišćen za investiranje u Crnoj ori. Pominje se i suma od još 100 miliona eura, koliko je prikupljeno od 1997. do 2000. godine od krijumčarenja cigareta, što je takođe, kako se navodi, plasirano za investicije u Crnoj Gori.
Đukanović se tereti da je bio "vođa mafijaškog udruženja, koje su činili i članovi mafije iz Pulje i dvojica biznismena Franko dela Tore i Đerardo Kuomo, protiv kojih se vodi odvojen proces". On se sumnjiči i da je Dela Toreu dao dozvolu da mjesečno u Crnu Goru uvozi hiljadu tona cigareta , koje su kasnije krijumčarskim kanalima, odnosno gliserima unošene u Italiju. Bivši crnogorski premijer je, kako se navodi, pomagao ilegalnu prodaju preko preduzeća "Zetatrans", da je preko vrha crnogorske policije omogućio da krijumčari gliserima uplovljavaju u luke Zeleniku i Bar, kao i da je obezbijedio zaštitu italijanskim bjeguncima, odnosno kriminalcima koji su se krili u Crnoj Gori.



  • Izvor
  • dan.cg.yu
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »