Više od pola veka do slova O
U našoj široj stručnoj i drugoj javnosti, kako u nastavi, pre svega maternjeg jezika, u osnovnoj i srednjoj školi, tako i u drugim institucijama javne i službene upotrebe jezika, zanemaruje se ili se marginalizuje uloga opisnih rečnika kao veoma korisnih priručnika za usvajanje jezičke norme i za očuvanje i negovanje srpskog jezika.
U opisnom rečniku se opisuju ne samo pojedinačne reči, kao što su: čitati, ruka, glava, zelen, tužan, juče, tada, sada, nego i jedinice manje od reči, kao što su početni delovi reči, prefiksi: pre-, za-, inter-, iz(a)-, anti- i dr., ili jedinice veće od jedne reči, kao što su: frazeologizmi, idiomi i ustaljene veze reči, npr.: istini za volju, poslati/ispratiti bogu na istinu, pogledati istini u oči, nemušti jezik, glava bez jezika, jedna glava hiljadu jezika i dr. Posle svih napomena daje se definicija značenja i navode se primeri upotrebe svake reči.
Za savremeni srpski jezik najznačajniji je tezaurusni Rečnik srpskohrvatskog književnog i narodnog jezika SANU (Rečnik SANU), a zatim i rečnici Matice srpske, šestotomni Rečnik srpskohrvatskoga književnog jezika i jednotomni Rečnik srpskoga jezika.
Rečnik SANU izrađuje se u Institutu za srpski jezik SANU. Prvi tom Rečnika objavljen je 1959. godine, a do sada je objavljeno 19 tomova. Dvadeseti tom Rečnika radi se u završnim fazama redakcije i suredakcije; 21. tom je završen u fazi osnovne obrade a radi se u fazi pomoćne redakcije i redakcije, a započeta je i izrada 22. toma u fazi osnovne obrade.
U Rečniku SANU obrađuju se reči književnog i narodnog jezika sakupljane u periodu od dva veka, od kraja 19. veka do danas, i to sa čitavog štokavskog područja. Građa je veoma obimna i sadrži oko šest miliona kartica sa ispisanim rečima u svim njihovim upotrebama. Ukupan broj reči koje će biti obrađene kada se rečnik završi iznosiće oko 500.000, a u objavljenim rečnicima obrađeno je oko polovine ovog broja. Rečnik SANU spada u najobimnije tezaurusne rečnike u slovenskom svetu.
U šestotomnom Rečniku srpskohrvatskoga književnog jezika obrađeno je preko 150.000 reči iz srpskog književnog jezika, sa znatno redukovanim brojem primera njihove upotrebe, koji se najčešće svode na najtipičnije sintagme ili spojeva reči. Prva knjiga Rečnika publikovana je 1967., a poslednja 1976. godine.
Pod pokroviteljstvom Matice srpske urađen je i najnoviji jednotomni Rečnik srpskoga jezika (2007), zasnovan na korpusu višetomnika, i osavremenjen novim izvorima, sa obrađenim fondom od oko 75.000 reči, koji, takođe, predstavlja, solidan osnov savremene filologije, jezičke norme i jezičke kulture.
U sva tri navedena opisna rečnika predstavljene su reči opšte upotrebe, reči književnog (i narodnog jezika) od Vuka do danas, pokrajinske reči, individualizmi, razgovorne i familijarne reči, reči iz različitih terminologija, zastarele i arhaične reči i drugi tipovi leksike savremenog srpskog jezika.
Najveći broj reči u leksikonu srpskog jezika ima status standardne leksike opšteg tipa, dok su ostali leksički slojevi obeleženi napomenama, kvalifikatorima koji se u rečniku navode ispred definicije u vidu skraćenica. Broj takvih napomena u rečniku je veliki, a u Rečniku SANU neprekidno se povećava, što ukazuje na bogato i dinamično raslojavanje leksikona srpskog jezika.
Neke napomene ukazuju na pravila upotrebe standardne leksike zavisno od situacije ili stila, a to su napomene tipa: botanički, zoološki, lingvistički, filozofski; pčelarski, stolarski, pomorski...; religijski, mitološki; oficijelno, razgovorno, intimno, ekspresivno... i sl.
Tako opisni rečnici na osnovu iscrpnih lingvističkih, gramatičkih informacija uz svaku pojedinačnu reč, s jedne strane predstavljaju svojevrsnu dopunu gramatikama, a s druge strane i veoma korisne priručnike za usvajanje fleksibilne gramatičke norme. Na osnovu iscrpnih informacija o raslojenosti leksike savremenog srpskog jezika, opisni rečnici predstavljaju nezamenjive priručnike, s jedne strane za usvajanje leksičke norme, koja je sama po sebi fleksibilna, a sa druge strane za očuvanje srpskog jezika i negovanje jezičke kulture, kao i za izgrađivanje sopstvenog stila kako u razgovornom tako i u pisanom jeziku.
Institut za srpski jezik SANU
Dr Stana Ristić
- Izvor
- / vostok.rs
- Povezane teme
- Srbija
- jezik
- obrazovanje
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.