BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Naši volonteri bolji od evropskih

Naši volonteri bolji od evropskih
20.09.2015. god.
Našoj javnosti nije poznato da Srbija poseduje najviše trofeja sa takmičenja u pružanju prve pomoći. Srednjoškolci i studenti su pobeđivali svoje vršnjake u svetu


Ekipa devojaka i momaka koje Beograđani često mogu da vide u Studentskom parku kako predano reanimiraju povređene u simuliranim nesrećama, zaustavljaju im krvarenja i fiksiraju prelome donela je Srbiji ponovo zvanje vicešampiona Evrope u pružanju prve pomoći. Ekipa Crvenog krsta iz beogradske opštine Stari grad je na takmičenju u Bukureštu osvojila srebrno odličje u konkurenciji 28 najboljih ekipa iz 24 evropske države.

Srbska javnost i ne zna da je naša zemlja prva u Evropi po broju osvojenih trofeja na takmičenjima interventnih medicinskih ekipa. Ovogodišnje srebro osvojili su kapiten Orion Zurovac i tehničari Mina Živković, Maja Kolev, Milena Kostić, Marija Kostić i Aleksandra Jarić. Naša odličja čini sjajnijim to što su srpske ekipe čine volonteri organizacije Crvenog krsta, srednjoškolci i studenti, koji na izuzetno napornim i zahtevnim takmičenjima pobeđuju ekipe profesionalaca iz velikih država EU. To izaziva i zavist i divljenje, što se videlo i na takmičenju u Bukureštu. Zlato je dodeljeno jednoj ekipi iz EU, ali su ovacije gledalaca i drugih takmičara srbskom timu pokazale ko je moralni pobednik.

- Ovogodišnje evropsko takmičenje bilo je izuzetno zahtevno i teško - kaže Zurovac, koji je koordinator za dobrovoljno davalaštvo krvi i rad sa podmlatkom i omladinom u Crvenom krstu Starog grada. - Takmičari su imali zadatak da pruže prvu pomoć povređenima u 14 različitih scenarija: zemljotresu, padu aviona, nesreći u parku, saobraćajnim nesrećama, pikniku, nesreći u kafiću, požaru, nesreći na radu, nesreći u akva-parku. Na jednom scenariju svih šest članova ekipe ocenjivani su u izvođenju kardio-pulmonalne reanimacije na odrasloj osobi, detetu i bebi.

Takmičenje se odvijalo na velikom poligionu gde su scene simuliranih nesreća bile kružno raspoređena, a kao i u stvarnosti ranjeni su imali najrazličitije povrede. Takmičari su imali samo deset minuta da zbrinu unesrećene i zatim se upute ka sledećem scenariju koji je postavljao sasvim drugačije zadatke. Zato je za uspeh na ovakvim takmičenjima neophodno i znanje i psihofizička spremnost.



- U jednoj simulaciji morate da rešavate najrazličitije povrede, od posekotina do povreda kičme - objašnjava Zurovac. - Svaki član tima ima svog sudiju koji je pratio njegov rad, ali se prati i cela ekipa. U deliću sekunde morate da uočite kome je pomoć najpotrebnija i kako da mu je pružite, kao i u realnosti. Ako je neko zarobljen u automobilu koji gori morate da znate kako da ga izvadite i transportujete, da ga reanimirate ili zaustavite krvarenje da čovek ne umre od gubitka krvi. Bio sam aktivni takmičar u različitim sportovima i tvrdim da je pružanje prve pomoći fizički zahtevno kao bilo koji od njih, a o psihološkom aspektu, neophodnosti da primenite znanje pod stresom da ne govorimo.

Vrhunska spremnost srbskih humanitaraca se potvrdila i na ovogodišnjem takmičenju, iako su članovi tima najrazličitijih profesija, od studenta dizajna i turizmologa do studenata medicine i medicinskih sestara. Za takmičare-profesionalce iz mnogo bogatijih evropskih država, koje obraćaju mnogo više pažnje na ovu oblast, prava je zagonetka kako ih pobećuju srbski "klinci".

- Mi smo izuzetno talentovana i humana nacija, koja je izgleda istorijski pripremljena da se snalazi u nevolji - kaže Zurovac. - Naši članovi su najrazličitijih struka, a postali su članovi timova tako što su došli u opštinsku organizaciju Crvenog krsta i prijavili se na kurs. To može da učini bilo ko, a sve obuke su besplatne. Oni koji pokažu najbolje rezultate pozivaju se u takmičarske timove.




Znanje i spremnost ekipa Crvenog krsta potvrđuju i pozivi timovima za pružanje prve pomoći prilikom svake veće manifestacije, nesreće ili vanredne situacije.

- Mi smo angažovani svuda, od zbrinjavanja preterano veselih posetilaca "Bir festa" do spasavanja u prošlogodišnjim katastrofalnim poplavama - navodi Zurovac. - Nažalost, značaj prve pomoći nema zasluženu pažnju u Srbiji, iako je reč o životno važnom znanju. U praksi se pokazalo da naš obučeni podmladak, osnovci od 12 godina naviše, reaguje odlično i u stanju je da pruži pomoć brže i bolje od većine odraslih osoba koje okreću glavu.




NAPORAN TRENING

Ekipe prve pomoći srbskog Crvenog krsta prvo se nadmeću na opštinskim i državnom takmičenju Srbije, posle čega najbolji stiču status nacionalnog predstavnika. Ta ekipa ide na pripreme u kamp gde od jutra do mraka radi na kondicionoj pripremi takmičara, rešavanju najrazličitijih varijacije simuliranih nesreća, a slušaju se i teorijska predavanja. Ekipe prve pomoći Crvenog krsta često odlaze u inostranstvo gde razmenjuju iskustva sa kolegama i učestvuju u zajedničkim vežbama.

Boris Subašić,



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.


Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Ostale novosti iz rubrike »