BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Nesmjenjiva vlast ne može biti dobra

Nesmjenjiva vlast ne može biti dobra
11.05.2010. god.

Činjenica da je u Crnoj Gori dvije decenije na vlasti ista politička struktura-Demokratska partija socijalista, nije dobra za društvo u cjelini i demokratske procese u državi, ocijenio je profesor Svetozar Jovićević. Smatra da vlast koja ne osjeti "prijetnju" smjenjivosti, ne može biti dobra.
- Takva vlast, ko god da je čini, postaje vremenom bahata, osiona i previše samouvjerena, što nije dobro-upozorava on u razgovoru za "Dan".
Podsjetio je da predstavnici crnogorske vlasti često govore da Crna Gora nije jedinstven slučaj u svijetu po dugom trajanju vladavine iste političke strukture, te da postoje zemlje u kojima su decenijama vladale iste partije. To je, po njegovom mišljenju, samo djelimično tačno. Kao primjer za ovakvu tvrdnju navodi skandinavske zemlje, prvenstveno Švedsku.
- Tačno je da je u Švedskoj Socijaldemokratska partija bila decenijama na vlasti. Ne zaboravimo da je Švedska zemlja koja vjekovima uživa stabilnost, prosperitet i da je društvo socijalne pravde, koju je u velikoj mjeri utemeljila upravo ta Socijaldemokratska partija. Logično je da se onda ne osjeća potreba za smjenjivanjem takve vlasti-kaže Jovićević.
Napominje da je do smjene vlasti u Švedskoj ipak došlo, i to u momentu kada su počele ekonomske teškoće i kada se shvatilo da socijalna sigurnost mnogo košta.
Jovićević ističe da predstavnici crnogorskog režima kao drugi primjer navode dugogodišnju nesmjenjivost vlasti u Japanu. Napominje, međutim, da je ta dugogodišnja nesmjenjivost vlasti u Japanu bila u periodu u kojem je ta zemlja postala praktično najveća tehnoekonomska sila u svijetu.
- Normalno je da se u takvim okolnostima ne osjeća potreba građana da mijenjaju vlast. Kada je došlo do teškoća, dogodila se smjena vlasti i u Japanu-pojašnjava Jovićević.
Treći primjer koji je naveo, a koji crnogorska vlast koristi pravdajući svoju dugogodišnju vladavinu, jeste Zapadna Njemačka. Podvukao je da je Demohrišćanska partija preuzela vlast u porušenoj Njemačkoj.
- Oni su Njemačku iz pepela doveli do demokratičnosti i samoosvješćenja i što je najvažnije ekonomskog prosperiteta i visokog standarda građana. Potpuno je prirodno imajući to u vidu da su dugo bili na vlasti-mišljenja je profesor Jovićević, ističući da su i u toj zemlji ekonomske teškoće dovele do smjene vlasti, koja je nakon toga relativno česta u toj stabilnoj demokratiji.
Specifičnost Crne Gore, kako napominje, jeste u tome što u najtežim ekonomskim političkim i svakim drugim uslovima, u doba ratnih dešavanja, divlje tranzicije, surove kapitalizacije i kriminalizacije društva jedna te ista vlast stoji stabilno.
- Ni ja ovu crnogorsku vlast ne bih smjenjivao kada bi dovela do prosperiteta poput onog do kojeg je došlo u Japanu, Švedskoj ili Njemačkoj-zaključio je Jovićević.

Mijenjali ime i države


Za dvije decenije vladavine DPS je jednom promijenila ime ali i četiri države. Počeli su da vladaju u vrijeme SFRJ, nastavili u SRJ, zatim SCG, sve ih zdušno podržavajući, da bi sada vladali u nezavisnoj državi.
Demokratska partija socijalista na vlast je došla kao Savez komunista Crne Gore na izborima održanim 9.decembra 1990.godine, kada su osvojili 83 od 125 mandata u Skupštini. Pod novim imenom-DPS, nastupili su na izborima 1992.godine i ponovo pobijedili, osvojivši 46 od 85 mandata. Očuvali su vlast i nakon izbora 1996.godine kada su osvojili 45 od 71 poslaničkog mjesta. Njihovu vladavinu nije prekinuo ni raskol u stranci 1997.godine, koji je rezultirao rascjepom i formiranjem Socijalističke narodne partije. U koaliciji sa SDP-om i Narodnom strankom 1998.godine DPS je osvojila 42 od ukupno 72 mandata. Dominacija DPS-a nastavila se i nakon izbora 2001.godine kada su osvojili 36 od 77 poslaničkih mandata. Isto se ponovili o na izborima 2002. i 2006. godine. Na prošlogodišnjim parlamentarnim izborima DPS je osvojila apsolutnu vlast zajedno sa SDP-om i Bošnjačkom strankom.

Italija promijenila 50 Vlada

Za razliku od Crne Gore, smjenjivost vlasti u Italiji je poodavno postala uobičejena pojava. Ta zemlja je u poslijeratnom periodu, od 1945. godine, promijenila pedesetak vlada, i po tom parametru može se smatrati primjerom u razvijenim evropskim i svjetskim demokratijama. Početkom devedesetih godina prošlog vijeka propast komunizma u Italiji pogodila je najprije Komunističu partiju koja se 1991.godine transformisala u Demokratsku stranku ljevice. i postala okosnica koalicije lijevog centra Maslina - Ulivo. Tada su se u krizi naše i partije koje su bile ideološki utemeljene na antikomunizmu, posebno Demohrišćanska stranka. nestankom sa političke scene Komunističke i demohrišćanske stranke otvorio se prostor za formiranje drugih stranaka. Među njima se posebno izdvojila Naprijed Italijo - Forza Italia Silvia Berluskonija, koja je već 1994.godine postala pojedinačno najjača partija u Italiji.

GRAĐANI SMATRAJU DA NAUČNICI TREBA DA URADE ISTRAŽIVANjE O NESMJENjIVOSTI VLASTI U CRNOJ GORI

Mnogo jada, ni da su od zlata


Svetozar BRAJOVIĆ, Danilovgrad - Ne znam šta to treba da se više desi, pa da građani konačno smijene aktuelnu vlast u našem gradu, ali i u Crnoj Gori. Pa da su sve od zlata 20 godina je i previše i valjda je to svima jasno. Posebno penzioneri nemaju nijedan razlog da glasaju za vladajuću koaliciju. Od penzija danas jedva preživljavamo, pa se pitamo šta smo to čitavog života radili da bismo danas ovako živjeli. Građani moraju konačno da shvate da se ništa posebno neće desiti ako sadašnja vlast bude u opoziciji i da će se i tada živjeti kao i do sada, a valjda i bolje.

Željko SAVELjIĆ, Danilovgrad - Smjenjivost vlasti je, pretpostavljam, jedan od osnovnih demokratskih postulata. Po tome bi se reklo da smo u Crnoj Gori daleko od svega toga i po tome se razlikujemo od svih zemalja bivše Jugoslavije. Zašto se i kod nas ne dešava ono što je svuda u svijetu uobičajeno, vjerovatno je zahvalna tema za nekog naučnika. Valjda će i tome doći kraj.

Jovan MARKOVIĆ, Podgorica - Partije me ne interesuju previše. Bitnije je poboljšati ekonomsko stanje, vlast treba da se okrene narodu i stvori mu bolje uslove za život. Mijenjanje partija na vlasti zarad boljeg državnog uređenja je malo diskutabilno pošto su svi skočili da maknu Savez komunista jer su mislili da će ovi biti bolji a oni su ispali gori pošto su sve ono što je do tada rađeno srušili. Pogasili su sve, eto narod se tada prevario.

Veljko KRIVOKAPIĆ, Podgorica - Vidim stalna previranja u Skupštini i prepucavanja a sve ide po leđima naroda. Vlast bi trebalo mijenjati kako kod nas, tako i svuda sve dok ne dođe ona što valja ako je uopšte ima.

Mišo POPOVIĆ, Pljevlja - Vlast u Crnoj Gori nije moguće smijeniti iz razloga što je štiti mafija. Inače kada bih se ja pitao bilo bi kao u svim evropskim zemljama, vlast bi se mjenjala često i kada to narod želi. Nažalost to nikada nije bila praksa u Crnoj Gori.

Milivoje PALIBRK, Pljevlja - Vlast bih mijenjao svakih tri mjeseca, pola godine ili devet mjeseci. Mislim da bi to bilo korisno i nikako ne bi trebalo dozvoliti da vlast dugo traje. Ipak očigledno je da je u Crnoj Gori sve drugačije, što svakako nije dobro
.



  • Izvor
  • DAN
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »