BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Čvrsti dokazi u vezi sa Ganićem

Čvrsti dokazi u vezi sa Ganićem
09.05.2010. god.

Zadnja izmjena teksta u nedelja, 9 maj 2010 02:38 Tekst napisao Mladen Tekst objavljen u nedelja, 9 maj 2010 09:00

Zamjenik srpskog tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić rekao je da pravosuđe BiH u predmetu “Dobrovoljačka ulica” procesuira uglavnom poginule ili umrle osobe, a nema lica koja su odgovorna za taj ratni zločin, te da je zahtjev Srbije za ekstradicijom Ejupa Ganića iz Velike Britanije baziran na izuzetno čvrstim dokazima.

Bruno-Vekaric-1“BiH ima predmet `Dobrovoljačka`, ali, prema našim informacijama, procesuiraju se lica koja su uglavnom već poginula ili umrla. Nema lica koja su, po nama, odgovorna za ratni zločin“, rekao je Vekarić u intervjuu Novinskoj agenciji Republike Srpske – Srna, dodajući da je “pitanje želje da se zaista istraži taj zločin”.

Vekarić je dodao da za sada nema direktnih razgovora pravosudnih organa Srbije i BiH o potpisivalju sporazuma o ustupanju dokaza i zajedničkim istražnim timovima i trenutno se oni vrše preko međunarodnih posrednika, odnosno OEBS-a, SAD, Evropske komisije.

“Da žele da potpišu, oni bi nas direktno zvali i mogli bi to da završimo za jedan dan. Ali, mislim da je senzibilno to što se može desiti da, na osnovu tog sporazuma, BiH dobije veoma teške predmete za svoje veoma poznate likove. Dobili bi od nas dokaze koji su potpuno procesno validni. Imate generale koji su palili kuće, ali ne želim da pominjem imena”, rekao je Vekarić.

Vekarić je rekao da je srpska strana, kao predlagač sporazuma, spremna da ga potpiše odmah sutra i da prihvati i sugestije.

“Taj sporazum o ustupanju dokaza je važan više za BiH, nego za Srbiju, jer BiH ima veći interes, naročito u vezi sa poštovanjem principa sprečavanja nekažnjivosti. Najčešće su oni koji su okrvavili ruke u BiH pobegli u Srbiju i Hrvatsku, pa BiH može samo da vodi neke besmislene postupke gde će trošiti pare bezveze, a da nema počinioca pred sudskim većem”, dodao je on.

U slučaju potpisivanja sporazuma o ustupanju dokaza, kaže Vekarić, srpsko pravosuđe bi te počinioce uhapsilo i izvelo pred sud, a zahvaljujući tom sporazumu moglo bi se ići i na izdržavanje kazne u Srbiji ili BiH ili ići na neka izručenja.

On je rekao da će “slučaj Ganića” pred londonskim sudom svakako biti riješen u ovom ekstradicionom postupku, ali da Tužilaštvo Srbije ne želi da se sa “prijateljima i kolegama iz BiH” politički obračunava preko pravosudnih predmeta”.

On je naveo da je londonski sud bio zadovoljan formom srpskog zahtjeva za ekstradicijom Ganića i da se ulazi u jedan dugotrajan proces razmjene argumenata.

Vekarić je istakao da srpsko tužilaštvo za ratne zločine nikoga ne “juri” po nacionalnoj pripadnosti ili zato što se radi o Ganiću, nego zato što misli da se u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu desio ratni zločin.

“Oni vojnici koji su tamo poginuli imaju svoje porodice i one traže odgovore”, poručio je Vekarić.

Što se tiče ostalih potjernica u “slučaju Dobrovoljačka”, Vekarić je rekao SRNI da postoji veći broj lica na tim potjernicama, ali nije želio da govori o broju i konkretnim imenima.

On je napomenuo da je tužilac Srbije za ratne zločine Vladimir Vukčević prošle godine na skupu u Dubrovniku upozorio kolegu iz BiH Milorada Barašina na problem “slučaja Dobrovoljačke” i predložio mu da se potpišu sporazumi o ustupanju dokaza i zajedničkim istražnim timovima.

“To je faktički bila ponuda da ustupi predmet `Dobrovoljačke` Tužilaštvu BiH, pod uslovom da ga oni procesuiraju. Važno je da nađemo model, ako ne želimo da se ponavljaju stvari kao što je hapšenje po aerodromima. Nama je svejedno, ali mislim da bh strana treba da ima više interesa za to”, dodao je on.

Vekarić je rekao da svi međunarodni faktori, Evrpska komisija, SAD i OEBS kažu da bi potpisivanje ta dva sporazuma između Srbije i BiH bila dobra stvar, ali pravosuđe u BiH to pitanje diže na politički nivo.

“`Slučaj Ganića` uznemirio je duhove, ali bi mogli da nađemo i pravna i tehnička rešenja da se na neki način taj predmet ustupi BiH, zajedno sa formiranjem zajedničkog istražnog tima i uz iznošenje argumentacije“, naveo je Vekarić.

On je rekao da po nekim vrlo ozbiljnim predmetima postoji veoma dobra saradnja dva pravosuđa, ali je problem sa političkim pritiskom u BiH, koji evidentno postoji.

“Pogledajte, čim krenemo u neki postupak, ko reaguje i kakve su reakcije. Niste čuli Barašina da reaguje, nego reaguju neki drugi ljudi koji su politička elita”, rekao je Vekarić.

On je dodao da srpsko tužilaštvo trenutno radi na nekim velikim predmetima, gdje su žrtve zločina muslimani, ali nije mogao da iznese više detalja.

Vekarić je napomenuo da srpsko tužilaštvo ima i predmete koje su im dostavila boračka udruženja iz Republike Srpske, ali da se već 70 odsto tih predmeta odranije radi u tužilaštvu u Beogradu.

“Tužilaštvo BiH vrlo korektno radi svoj posao, jedino što iz entiteta dolaze optužbe da neke predmete drže u fiokama, prije svega one u kojima su Srbi žrtve”, zaključio je Vekarić u intervjuu Srni.



  • Izvor
  • RTVBN
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »