Danas Međunarodni dan slobode medija
U svijetu se danas obilježava Međunarodni dan slobode medija, koji je ustanovljen 3. maja 1991. godine usvajanjem Deklaracije u Vindhoku, na konferenciji Ujedinjenih nacija o slobodi medija u Africi, koju je sastavila grupa afričkih novinara 1991. godine.
Tom deklaracijom, cenzura je proglašena za grubo kršenje ljudskih prava, a vlade svih zemalja pozvane su da obezbijede poštivanje ustavnih garancija za slobodu medija.
Svjetski dan slobode medija obilježavanje se svake godine 3. maja, a odluku o njegovom obilježavanju donijela je Generalna skupština UN sa ciljem da se podigne svijest o značaju slobode štampe i podsjete države da je njihova dužnost da poštuju i podržavaju pravo na slobodu izražavanja zagarantovano članom 19 Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, kao i da bi bila obilježena godišnjica Vindhoške deklaracije.
U posljednjem godišnjem izvještaju američke nevladine organizacije "Fridom haus", BiH je u pogledu slobode medija označena kao "djelimično slobodna zemlja" i zauzima 97. mjesto.
Srbija zauzima 78. mjesto i nalazi se ispred drugih zemalja bivše Jugoslavije, osim Slovenije koja je ocijenjena kao slobodna.
U najnovijem izveštaju "Fridom hausa", Kosovo je prvi put tretirano odvojeno i zauzima 108. poziciju, Makedonija 94, Hrvatska je na 85 mjestu i Crna Gora na 80.
Svjetski dan slobode medija UNESKO obilježava održavanjem UNESKO/Giljermo Kano - nagrada za slobodu štampe za zaslužne pojedince, organizacije ili institucije koji su dali izuzetan doprinos odbrani i/ili promociji slobode štampe bilo gdje u svijetu.
Nagrada se dodeljuje od 1997, na prijedlog nezavisnog žirija od 14 novinara. Kandidature se dostavljaju od strane regionalnih i međunarodnih nevladinih organizacija koji rade za slobodu štampe, kao i zemalja članica UNESKO-a.
Nagrada je nazvana u čast Giljermo Kano Isaza, kolumbijskog novinar koji je ubijen ispred kancelarije njegovog lista "El Espektador" u Bogoti, 17. decembra 1986. poslije Kanovih članaka koji su smetali kolumbijsim narko-kartelima.
UNESKO Svjetski dan slobode štampe svake godine takođe obilježava i okupljanjem medijskih profesionalaca, organizacija za slobodu štampe i agencije UN kako bi podnijeli izvještaj o procjeni stanja slobode medija širom svijeta. Svaka konferencija ima glavnu temu, a u vezi je sa slobodom štampe, medijskog pokrivanja terorizma, nekažnjivosti i ulozi medija u postkonfliktnim zemljama.
- Izvor
- SRNA
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.