BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Sutra obilježavanje stradanja vojnika JNA u Sarajevu

Sutra obilježavanje stradanja vojnika JNA u Sarajevu
02.05.2010. god.
U Sarajevu će u ponedjeljak po prvi put nakon 18 godina na mjestu zločina biti obilježena godišnjica stradanja pripadnika Jugoslovenske narodne armije u Dobrovoljačkoj ulici.
 
Prema programu Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova, godišnjica stradanja vojnika JNA biće obilježena na dvije lokacije - u Sarajevu i Srpskom Sarajevu.

Mirna šetnja sa upaljenim svijećama i cvijećem u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu predviđena je od 10.00 do 10.30 časova. 
 
Parastor za postradale biće služen u 11.00 časova u Spomen-crkvi u naselju Miljevići u Istočnom Sarajevu, nakon čega je u 11.20 ispred crkve planiran umjetnički program, u 11.40 obraćanje zvaničnika, u 12.00 časova polaganje vijenaca na centralnom Spomen-krstu, a u 12.10 okrugli sto u sali u Spomen-kosturnici.

Obilježavanju godišnjice stradanja prisustvovaće i ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Rade Ristović, koji je i predsjednik Odbora za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

Gradonačelnik Sarajeva Alija Behmen i Gradsko Vijeće Grada Sarajeva zahtjevali su zabranu obilježavanja stradanja pripadnika JNA u Sarajevu.

Iz MUP-a Kantona Sarajevo navode da će, nakon ispunjavanja svih formalno-pravnih uslova u skladu sa Zakonom o javnom okupljanju, preduzeti sve mjere kako bi skup u ponedjeljak protekao u najboljem redu.

Prilikom dogovorenog povlačenja pripadnika JNA i komande Druge vojne oblasti iz Sarajeva 3. maja 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici, u zasjedi, koju su postavile paravojne formacije "zelene beretke" i "patriotske lige", te Teritorijalne odbrane, ubijena su 42 pripadnika JNA, ranjena 73, a 215 je zarobljeno.

Srbija je raspisala potjernicu za 19 državljana BiH osumnjičenih za ovaj zločin. Među licima sa potjernice su Ejup Ganić, koji je uhapšen 1. marta na aerodromu Hitrou u Londonu, Stjepan Kljujić, Mustafa Hajrulahović Talijan, Zaim Backović, Jovan Divjak, Hasan Efendić.

Vijeće za ratne zločine Višeg suda u Beogradu pokrenulo je u decembru 2008. godine istragu protiv Ganića zbog osnovane sumnje da je neposredno, zajedno sa drugim licima, suprotno konkretnim sporazumima o mirnom povlačenju jedinica JNA iz BiH, izdavao naređenja za napade na objekte JNA u Sarajevu - vojnu bolnicu, Dom JNA, kolonu sanitetskih vozila i vojnu kolonu u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, početkom maja 1992. godine.

Rješenjem o provođenju istrage, Ganiću se stavljaju na teret tri krivična djela - ratni zločin protiv ranjenika i bolesnika, protivpravno ubijanje i ranjavanje neprijatelja i upotreba nedozvoljenih sredstava borbe.


  • Izvor
  • Srna
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »