BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Svet nije jedinstven u borbi protiv Islamske države

15.08.2015. god.


Rusija, SAD i zemlje Bliskog istoka aktivno razmatraju kako da unište Islamsku državu na teritoriji Sirije. Sjedinjene Države više od godinu dana iz vazduha napadaju pozicije ove organizacije i obučavaju vojnike za borbu protiv terorista koje je organizovala sirijska opozicija. Ipak, broj boraca u redovima Islamske države praktično se ne umanjuje.

Rusija smatra da je optimalno rešenje ovog problema ujedinjavanje napora svih strana, uključujući vojsku pod kontrolom Bašara el Asada. Vašington, međutim, kategorički odbija da sarađuje sa predsednikom Sirije.

U raznim zemljama vidan je uzlet diplomatskih aktivnosti. Osnovno pitanje glasi: šta činiti sa Sirijom? Kako se boriti protiv Islamske države na njenoj teritoriji?

Tokom nekoliko nedelja šefovi diplomatija Rusije, SAD i Saudijske Arabije sastali su se u Dohi, zatim su Sergej Lavrov i Džon Keri razgovarali u Kuala Lumpuru, ministar Saudijske Arabije boravio je u Moskvi, a u Damasku se Bašar el Asad susreo sa šefom iranske diplomatije.

Među ovim visokim zvaničnicima nema saglasnosti o tome kako delovati kada je o Siriji reč, ali su svi oni jedinstveni u stavu da Islamsku državu treba zaustaviti.

Koalicija predvođena SAD već duže od godinu dana iz aviona bombarduje pozicije Islamske države, ali to teroriste nije sprečilo da zauzmu gotovo polovinu Sirije. Prema rečima zvaničnika Ministarstva odbrane SAD, broj boraca Islamske države je u ovom momentu približno isti kao i u avgustu prošle godine, bez obzira na gubitke koje su pretrpeli.

Lokalne oružane formacije koje Pentagon obučava radi borbe protiv Islamske države na sirijskoj teritoriji trpe poraz za porazom. Jedan američki činovnik nazvao je rezultate njihove prve operacije „pravim fijaskom“.

Navodi se da je čak i pre nego što su 54 obučena borca uspela da stupe u borbu protiv Islamske države deo njih bio ubijen ili su ih kidnapovali pripadnici radikalne organizacije „Front an Nusra“. Pentagon teško pronalazi ljude koje može da obučava.

„Nastojimo da privučemo na svoju stranu one na koje možemo da računamo. To su ljudi sa sličnim načinom mišljenja i ideologijom, koji nisu povezani s organizacijama kakva je Islamska država. Ispostavilo se da je naći ljude koji odgovaraju tim kriterijumima veoma teško“, izjavio je ranije ministar odbrane SAD Ešton Karter.

Svi se slažu u mišljenju da napadi iz vazduha neće zaustaviti Islamsku državu, kao i da će grupe koje obučavaju SAD teško moći da postanu dovoljno brojne kako bi se suprotstavile sirijskim ekstremistima. U Rusiji navode da je jedini put ka pobedi Islamske države ujedinjavanje napora svih strana koje se bore protiv te organizacije, uključujući i državnu armiju Sirije.

„Bez ujedinjenja svih koji se suprotstavljaju teroristima na zemlji, napadi iz vazduha koje izvode SAD i koalicija neće dati željeni rezultat“, rekao je ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov.

Vašington i neki od njegovih saveznika odlučno odbijaju da sarađuju s Asadovim režimom.

„Smatramo da su Asad i njegov režim odavno izgubili legitimitet“, izjavljuje šef američkog Stejt departmenta Džon Keri.

„Otvoreno govoreći, ovde je koren zla Asadov režim“, potvrđuje njegove reči predstavnik Stejt departmenta Mark Toner.

„Ovde takođe postoje dvostruki standardi. Za likvidaciju hemijskog oružja Bašar el Asad je bio potpuno legitiman partner, ali za borbu protiv terorizma iz nekog razloga nije“, rekao je povodom ovakvih izjava Sergej Lavrov.

Bez obzira na kategorične izjave američkih zvaničnika, aktivni diplomatski pregovori lidera zemalja daju nadu da će zajednički plan o borbi protiv Islamske države ipak biti razrađen. 



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »