Crna Gora: Većina protiv NATO-a
Protiv ulaska Crne Gore u NATO na referendumu bi glasalo 37,3 odsto građana, dok bi članstvo u Alijansi podržalo 36,6 procenata, pokazalo je istraživanje Centra za demokratiju i ljudska prava (CEDEM), sprovedeno od 12. do 24. jula, čije je rezultate na konferenciji za novinare saopštio izvršni direktor te nevladine organizacije Nenad Koprivica. On je kazao da 26,1 odsto anketiranih građana nema stav o ulasku u NATO, dok bi od onih koji su opredijeljeni 50,5 odsto glasalo protiv, a 49,5 odsto za.
Istraživanje je pokazalo da 32,8 odsto građana smatra da NATO integracije nijesu značajno pitanje, dok ga veoma važnim smatra 25 procenata. Povjerenje Alijansi u javnom sektoru je 49,7 odsto, a u privatnom 30,8.
–Kada je u pitanju nacionalna pripadnost, najveću podršku ulasku u NATO dali bi Albanci – 71,2 odsto. Evroatlanske integracije podržava 68 odsto Bošnjaka–Muslimana, 11,3 odsto Srba i 41,7 odsto Crnogoraca. Ovaj podatak ukazuje na to da je crnogorska nacionalna skupina i dalje podijeljena po pitanju NATO integracija i da vjerovatno ima veliki broj onih koji su još neopredijeljeni u odnosu na ovo pitanje –kazao je Koprivica.
Istraživanje pokazuje da 57,1 odsto građana smatra da bi NATO integracije imale uticaj na razvoj odnosa Crne Gore i Sjedinjenih Američkih Država, 56,8 odsto ispitanika misli da NATO integracije utiču na razvoj odnosa Crne Gore i Evropske unije (EU), dok 49,2 odsto misli da integracija u Alijansu ima uticaj na mir i stabilnost u Crnoj Gori. Građani smatraju da bi NATO integracije imale najmanje pozitivan efekat na odnose između Crne Gore i Rusije (25,2 odsto smatra da bi NATO integracije imale pozitivan efekat na te odnose), odnose Crne Gore i Srbije (35 odsto ispitanika) i na troškove i izdatke za sistem odbrane (35,6 odsto).
CEDEM će, kako je najavljeno, do kraja godine uraditi još jedno istraživanje, uoči odluke o pozivu Crne Gore u NATO.
Prema rezultatima ovog istraživanja, podrška građana integraciji Crne Gore u EU i dalje je stabilna. Da Crna Gora treba da bude članica EU smatra 63,3 odsto ispitanika, dok je 23,2 odsto odgovorilo negativno na to pitanje, a 13,5 odsto anketiranih nema određeno mišljenje o tome.
Prema istraživanju CEDEM-a, Demokratsku partiju socijalista podržava 42,7 odsto građana, Demos 14,4 odsto, Demokratsku Crnu Goru 9,2, Socijalističku narodnu partiju 8,5, Demokratski front 5,8, Ujedinjenu reformsku akciju 5,5, Socijaldemokratsku partiju 5,2 odsto, Bošnjačku stranku 2,1, a Forcu jedan odsto građana. Socijaldemokrate Crne Gore podržava 2,2 odsto ispitanika, i Pozitivnu 1,6 odsto.
Kada je u pitanju povjerenje u političare, anketa je pokazala da je na prvom mjestu Filip Vujanović sa prosječnom ocjenom 3,14, na skali od jedan do pet. Na drugom mjestu je Milo Đukanović sa prosječnom ocjenom 2,98, a slijede Aleksa Bečić (2,64), Miodrag Lekić (2,53) i Dritan Abazović (2,40). Iza njih su Ranko Krivokapić (2,37), Azra Jasavić (2,36), Žarko Rakčević (2,35), Duško Marković (2,31) i Snežana Jonica (2,28).Na 11. mjestu sa prosječnom ocjenom 2,21 nalazi se Ivan Brajović, a slijede Vujica Lazović (2,19), Goran Danilović (2,17) i Raško Konjević (2,14). Srđan Milić je na 15. mjestu sa prosječnom ocjenom 2,13, a slijede Darko Pajović (2,07), Andrija Mandić (2,06), Nebojša Medojević (2,02) i Miodrag Vlahović (1,92).
Kada su u pitanju institucije, istraživanje je pokazalo da građani najviše povjerenja imaju u sistem obrazovanja – 59,1 odsto. Na drugom mjestu je predsjednik Crne Gore (55,6), a na trećem Srpska pravoslavna crkva (55,2 odsto). U Vladu Crne Gore povjerenje ima 52,9 odsto ispitanika, u zdravstveni sistem 53,08, u policiju 52,2, u Skupštinu 50,9, u vojsku 50,4, a u sudstvo 49,7 odsto. U NVO povjerenje im 48,3 odsto ispitanika, a u Delegaciju Evropsku unije u Crnoj Gori 45,1 odsto. Građani najmanje vjeruju Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi (29,7) i političkim partijama (34,6 odsto).
Istraživanje CEDEM-a sprovedeno je od 12. do 24. jula, a podržali su ga odsjek NATO-a za javnu diplomatiju i ambasade Mađarske i Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori. U istraživanju je učestvovalo 1.009 ispitanika iz Bijelog Polja, Berana, Pljevalja, Podgorice, Nikšića, Cetinja, Herceg Novog, Ulcinja, Bara, Budve, Tivta, Kotora, Rožaja, Plava, Žabljaka i Kolašina. V.R.
Pozitivna: Imamo 3,8 odsto
Pozitivna Crna Gora saopštila je da je prema istraživanju koje su radili i platili agenciji za istraživanja javnog mnjenja njihov rejting 3,8 odsto, a ne 1,6 odsto, koliko je pokazala anketa CEDEM-a.
–Pozitivna Crna Gora nema praksu komentarisanja prezentacija istraživanja javnog mnjenja. Ipak, zbog evidentnog političkog inženjeringa koji je koordiniran sa više različitih adresa, a koji ima za cilj da nanese štetu političkom interesu Pozitivne, informišemo javnost da je prema istraživanju koje je stranka radila i platila agenciji za istraživanja javnog mnjenja naš rejting 3,8 odsto. Dakle, kada su u pitanju pojedine prezentacije istraživanja javnog mnjenja, očigledno je da se radi o pokušaju podizanja ucjenjivačkog potencijala i građenju političkog kredibiliteta subjekata koji zaista imaju problem sa parlamentarnim statusom – saopšteno je iz Pozitivne.
Vučurović: Gdje je CEDEM tu je i šala
Nikakve režimske ankete i pritisci ne mogu zaustaviti antirežimsku opoziciju predvođenu DF-om na putu ka smjeni aktuelne vlasti i borbi za slobodnu Crnu Goru, poručeno je iz tog opozicionog saveza. Kako navode, samo nekoliko dana nakon jednog lažnog istraživanja javnog mnjenja pojavilo se novo.
–Ova situacija već poprima elemente komedije i mi iz DF-a sa radošću čekamo sledeće istraživanje. Pošto su DF prije nekoliko dana nacrtali na deset odsto, a danas na 5,8, očekujemo da nam već sledeće nedelje neko novo ,,istraživanje’’ dodijeli 2,1 odsto. Simptomatično je da između ovih ,,istraživačkih’’ NVO ne postoji nikakva koordinacija, već se sve svodi na to kako da se što više podiđe šefu režima i njegovim projekcijama. Iako se radi o potpunoj smijuriji, i iz ovoga treba izvući neke pouke jer je jasno da se radi o otvorenom obračunu režima sa DF-om i slobodnim građanima Crne Gore – kazao je funkcioner DF-a Jovan Vučurović.
Prema njegovim riječima, ova poplava namještenih anketa siguran je znak ogromnog straha koji DPS i predsjednik te stranke osjećaju od protesta DF-a.
–U ovaj projekat je, kao najobičniji pion pojedinih funkcionera DPS-a, uključena režimska pro-NATO opozicija iz tima B, koja je ponizno pristala da bude dio političko-kriminalnog obračuna sa DF-om. I tako će se do 27. septembra ređati ankete režimskih agencija kojima se žele demotivisati građani, a pojačati žeđ za izborima, naravno u organizaciji Đukanovića, novonastalih stranaka. Naivan je ako misli da ovakva istraživanja imaju uticaja na građane jer je poznato da je snaga DPS-a, kada bi mu se uskratile metode krađe izbora, upravo na nivou koji je u ovoj smiješnoj anketi dopisan DF-u. Demokratski front je jači od DPS-a čak i u sadašnjem trenutku, kad je toj partiji na raspolaganju čitava mašinerija krađe, pritisaka i ucjena – istakao je Vučurović.
Raičević: Hoće da izbjegnu referendum
Otkad je režimska kampanja za NATO doživjela potpuni fijasko, usled čega sve veći broj političara iz vladajuće garniture horski insistira da se odluka o ulasku u taj agresivni vojni savez donese u parlamentu, primjetna je poplava istraživanja javnog mnjenja koja su u funkciji legitimisanja tog čina, kazao je predsjednik Mirovnog pokreta „Ne u rat – ne u NATO” Gojko Raičević.
–Iz ovog poslednjeg „istraživanja”, čiji su naručioci nekolicina NATO subjekata i ambasada SAD, vidi se upravo ono što je najavljeno – navodno „vrtoglavi” rast podrške učlanjenju u NATO. Slično je i u sferi raspodjele političkog uticaja. Ovo NATO istraživanje, začudo, pokazuje još jednu važno obilježje – padaju, maltene nestaju, sve stranke i subjekti koji se protive NATO-u – rekao je Raičević.
- Izvor
- / vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.