BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Šarić mozak, Soković organizator

Šarić mozak, Soković organizator
14.04.2010. god.

Tužilaštvo za organizovani kriminal Srbije podiglo je optužnicu protiv Darka Šarića i još 19 pripadnika njegove kriminalne grupe, zbog sumnje da su tokom 2009. godine krijumčarili blizu 2,5 tona kokaina.
Osim Šarića, kao organizatori grupe označeni su Goran Soković iz Pljevalja i Željko Vujanović iz Kragujevca. Optužnica je podignuta i protiv Marka Pandrca iz Kraljeva, Boška Nedića iz Beograda, Nenada Novakovića iz Mladenovca, Draška Vukovića iz Berana, Darka Tošića iz Pljevalja, Marka Vorotovića iz Kotora, Nikole Pavlovića iz Beograda i Dragana Labudovića iz Berana. Optuženi su i Dejan Rakić iz Kragujevca, Miloš Pandrc iz Vrnjačke Banje, Miloš Cajić iz Vrnjačke Banje, Radan Adamović iz Kragujevca, Miloš Krpović iz Beograda, Nebojša Joksović iz Beograda i Borisav Tunjić sa prebivalištem u Beogradu. Optužnim aktom su obuhvaćeni Mirko Knežević i Miloš Nikolić, kojima se stavlja na teret da su u januaru ove godine krili optuženog Nebojšu Joksovića i tako pomogli učiniocu nakon izvršenog krivičnog dela.
Specijalni tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević kazao je u izjavi za "Dan" da detalji iz optužnice ne mogu biti javno prezentovani.
- Optužnica je podignuta, ali još uvijek nije stupila na pravnu snagu, tako da detalje ne možemo saopštiti. Mogu reći da je optužnim aktom obuhvaćeno 20 osoba, od kojih je 11 već u pritvoru - saopštio je Radisavljević.
On je rekao da su optužnicom obuhvaćeni Šarić i još 19 okrivljenih za krijumčarenje kokaina 2008. i 2009. godine na području Srbije, više zemalja sa prostora bivše Jugoslavije, zapadne Evrope i Južne Amerike. Podizanjem optužnice, kaže on, završen je dio istrage koji se odnosi na krijumčarenje kokaina.
- Kao organizatori grupe, osim Darka Šarića, označeni su Goran Soković iz Pljevalja i Željko Vujanović iz Kragujevca, a terete se da su kriminalnu grupu organizovali radi nelegalnog prometa kokaina, odnosno njegove kupovine, transporta i prodaje. Samo prošle godine ova grupa je, radi daljeg neovlašćenog prometa, nabavila 2.410 kilograma kokaina - kazao je Radisavljević.
On je naveo da se optuženi terete za udruživanje radi vršenja krivičnih djela za koje je zakonom zaprijećena kazna zatvora od najmanje deset godina ili kazna zatvora u trajanju od 30 do 40 godina.
Prema njegovim riječima, optuženima Krpoviću i Novakoviću na teret se stavlja i falsifikovanje isprava za put u Argentinu, dok se okrivljeni Vorotović sumnjiči za nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materijala.
Radisavljević je kazao da je tužilaštvo predložilo da se Šariću i još četvorici optuženih koji su u bjekstvu sudi u odsustvu, jer je, kako je istakao, za utvrđivanje krivice svakog od optuženih i razjašnjenje tog krivičnog predmeta neophodno vođenje jedinstvenog postupka. Tužilac Radisavljević je istakao i da je po njihovom predlogu vijeće Posebnog odjeljenja Višeg suda u Beogradu produžilo pritvor do 30 dana jedanaestorici optuženih.
- Optužnicom su obuhvaćene dvije zapljene kokaina u toku 2009. godine. Prvi događaj je zapljena izvršena 15. okrobra 2009. godine u Urugvaju, kada je na brodu jahti "Maui" u luci Santa Lusija, u blizini Montevidea, pronađeno 2.174 kilograma kokaina. Druga je bila zapljena 235 kilograma kokaina, u blizini Pize u Italiji, 19. januara 2009. godine - kazao je specijalni tužilac, navodeći da se u Italiji vodi krivični postupak protiv Stanislava Rudića, Dragana Gaćeše i Milorada Stijepovića, dok su ostali obuhvaćeni optužnicom Specijalnog tužilaštva.
Istakao je da je kriminalna grupa Darka Šarića jedna od najorganizovanijih koje su djelovale u Srbiji i da ju je odlikovala stroga podjela uloga među članovima, velika bezbjednosna disciplina, izuzetna tehnička opremljenost i logistika, veliko bogatstvo i ekonomska moć, širok prostor djelovanja i veze sa vodećim narkokartelima.
Tužilac je saopštio da se protiv članova te kriminalne grupe vodi istraga i za pranje novca i da je njom obuhvaćeno 12 osoba, od kojih se sedmoro nalazi u pritvoru.
- Postoji sumnja da su pojedini pripadnici te grupe imali zadatak da nezakonite prihode legalizuju kroz različite vidove finansijskih transakcija i istraga - precizirao je Radisavljević.
On je rekao da istražni potpuci nijesu završeni, ni kada je u pitanju šverc narkotika, ni kada je u pitanju pranje novca. Radisavljević je ponovio svoje ranije tvrdnje da je Šarićeva grupa morala imati podršku unutar institucija i da će se tek po okončanju istrage vidjeti ko će se sve naći na optuženičkoj klupi.
Specijalni tužilac je istakao da se sa istim intenzitetom nastavlja i finansijska istraga, sa ciljem da se otkrije i oduzme imovina proistekla iz krivičnih djela, a koja pripada ovoj kriminalnoj grupi.
U optužnici se, kako "Dan" saznaje, između ostalog navodi da su Pljevljaci Darko Šarić i Goran Soković organizovali šverc kokaina iz više država - Argentine, Brazila, Urugvaja i Italije. Njih dvojica se sumnjiče i da su organizovali i prodaju narkotika u Italiji, gdje su iznajmili kuću za skladištenje kokaina. U optužnici se navodi da su njih dvojica i Željko Vujanović organizovali kriminalnu grupu tako što su na teritoriji Južne Amerike nabavili kokain. Poslije toga su organizovali utovar ove droge na prekookenaske brodove, a planirali su da preko mreže preprodavaca narkotike rasturaju u zapadnu Evropu o čemu su se prethodno dogovarali. U istom dokumentu je do u detalje objašnjeno kako je tekla organizacija šverca preko dvije tone kokaina iz Južne Amerike u Evropu.

- Darko Šarić i Goran Soković, zajedno sa crnogorskim državljaninom Draškom Vukovićem i Markom Vorotovićem i drugim članovima organizovane kriminalne grupe na teritoriji Brazila, Argentine i Urugvaja tokom 2009. godine kupili su 2.171 kilogram opojne droge kokain. Vujanović je zajedno sa Darkom Šarićem i Goranom Sokovićem dao nalog članovima organizovane kriminalne grupe i izvjesnom rođaku Bratku iz Pljevalja, kao i drugim NN licima da otputuju u druge zemlje Južne Amerike, iznajme stanove za prenoćište i skladištenje droge, što su okrivljeni i činili. Gotovim novcem, kako se tvrdi, koji su im Soković i Šarić dali, članovi kriminalne grupe kupovali su u Urugvaju kokain i smještali ga u iznajmljene prostore, čime su izvršili krivično djelo zločinačko udruživanje i neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Opisan je i način komunikcije između osumnjičenih, kao i kako je tekla sama akcija šverca 2,2 tone kokaina. Navodi se da je više osumnjičenih, dok su bili na teritoriji Argentine i Urugvaja, komuniciralo sa organizatorima koji su akcijom rukovodili sa teritorije Republike Srbije.
Nakon što su u oktobru na jahtu "Maui" ukrcali više od dvije tone kokaina, po pozivu od strane Marka Vorotovića koji se tada nalazio u Srbiji, sa drogom su krenuli prema Montevideu. Istovremeno, kako se navodi, Nikola Pavlović iz Pljevalja je takođe sa teritorije Srbije ostvarivao telefonsku komunikaciju po nalogu okrivljenog Željka Vujanovića sa Milošem Cajićem o mjestu i vremenu pretovara pošiljke. Istraga je došla do podatka da su osumnjičeni tokom komunikcije koristili šifrovana imena, pa je Dražen Martinčić nazivan Nindža, Boško Nedić - Žuća, Žuka i Paolo. Novakovića su oslovljavali sa kuća, kućica i Robert, a Draška Vukovića - Beranac i Ken.
Tokom 2008. i 2009. godine, neki od članova ove kriminalne organizovane grupe navodno su stavili u promet kokain na području Italije tako što je osumnjičeni Šarić sa teritorije Srbije organizovao cjelokupan posao. U Italiji je iznajmljena kuća koja je bila skriveno skladište droge, koju bi čuvali članovi organizovane kriminalne grupe na čelu sa Udrih Stanislavom. Kako kupci ne bi dolazili do kuće i tako otkrili destinaciju kokaina, Šarić je, kako se tvrdi, okrivljenima Sokoviću i Vujanoviću dao uputstvo da prodaju organizuju na drugom mjestu. U dokumentima srpskog specijalnog tužilaštva do u detalje se opisuje i način na koji su u jednoj kući u Italiji skladištili i distribuirali narkotike.
- Kuću u Pizi, u Ulici Viatele Salvia broj 42, Šarić je iznajmio preko Udriha, a u njoj je tokom januara 2009. godine smješteno i radi dalje prodaje čuvano 235 kilograma i 158 grama kokaina. U periodu od 6. do 19. januara 2009. godine drogu je čuvao Udrih. Potom su po nalogu Sokovića, okrivljeni Boško Nedić i Dejan Rakić i okrivljeni Vujanović otputovali u Pizu kako bi preuzeli kokain i predali ga daljim posrednicima - stoji u optužnici.
Interesantno je to što je činjenični opis gotovo do u detalje sačinjen kao u zahtjevu za sprovođenje istrage protiv osumnjičenih za šverc kokaina. Jedina je razlika što u optužnici nema nekoliko imena koja su se pojavljivala u tom dokumentu.
Dodaje se kako je 19. januara jedan od osumnjičenih najavio dolazak Udrihu i tom prilikom uzeo 20.658 grama kokaina upakovanog u raznobojne balončiće, celofan i samoljepljivu traku. Droga je smještena u putničko vozilo "mercedes" klase B, registarskih oznaka CZ 457RH. Vozilo sa kokainom je predao Draganu Gaćeši i Miloradu Stijepoviću koji su u akciji italijanske policije uhapšeni.
U ovom vozilu je tada pronađeno 20.658 grama kokaina. Italijanska policija je tom prilikom saznala i za skladište u Pizi, pa je slobode lišila i Udriha, a u kući je pronađeno i zaplijenjeno 214,5 kilograma kokaina upakovanog u 125 paketa i umotanog u raznobojne balončiće.
DraŽen ŽIVKOVIĆ
Mitar V. RAKČEVIĆ

Borović: Nijesam dobio optužnicu
Beogradski advokat Borivoje Borović u izjavi za naš list potvrdio je da će on braniti Miloša Krpovića i Dragana Labudovića.
- Tačno je da ću biti branilac dvojici optuženih. Optužnica mi nije uručena, tako da je ne mogu komentarisati - rekao je Borović.
On je kazao da će izjavu povodom podizanja optužnice protiv njegovih klijenata dati, najvjerovatnije, sjutra, kada očekuje da mu bude dostavljen optužni akt.

Plijene i hotele
Tužilac Radisavljević izjavio je da do kraja ove nedjelje očekuje odluku suda o zahtjevu za privremeno oduzimanje hotela "Putnik" i "Vojvodina" u Novom Sadu od narkoklana Darka Šarića.
- Istražni sudija Posebnog odjeljenja Višeg suda održao je juče ročište po tom zahtjevu i očekujemo da ćemo do kraja nedjelje imati i odluku suda - rekao je Radisavljević na konferenciji za novinare.
On je podsjetio da je Specijalno tužilaštvo podnijelo zahtjev za privremeno oduzimanje akcija čiji su izdavači "Putnik" i "Vojvodina" iz Novog Sada, a koja se vode na konzorcijum pravnih lica "Maestral turs" iz Budve i "Palić" iz Subotice - kazao je tužilac.
Prema njegovim riječima, Tužilaštvo je istovremeno zabranilo otuđenje i raspolaganje ovim akcijama i svim pravima iz akcija, i ta naredba će biti na snazi do konačne odluke suda.

Među optuženima nema Šekularca i Labana
U optužnici, koja još uvijek nije pravosnažna, nijesu se našla imena crnogorskih državljana Dejana Šekularca i Borisa Labana. Oni se pominju u zahtjevu za sprovođenje istrage protiv osumnjičenih za šverc 2,2 tone kokaina, a koji je potpisao sudija beogradskog okružnog suda Dragana Lazarević.
Šekularac je bio uhapšen u Crnoj Gori zajedno sa Goranom Sokovićem, ali su nakon dva dana pušteni iz pritvora jer srpsko tužilaštvo crnogorskim vlastima nije dostavilo dokaze protiv njih.

O planu za likvidacije saznali iz medija
Uprava policije nije zvanično obaviještena od srpske policije da su osobe porijeklom iz Crne Gore planirale likvidacije državnih funkcionera Srbije.
- Policija te države ili drugi organ od crnogorske policije tim povodom nije zatražio bilo kakve informacije. Navode da su lica porijeklom iz Crne Gore planirala ubistva zvaničnika iz Srbije saznali smo iz medija, što nije osnov za postupanje bez zvaničnog akta nadležnog državnog organa te zemlje upućenog našoj policiji, te stoga smatramo da navode, kao takve, ne treba komentarisati. S obzirom na to da je predstavnik državnog organa Srbije kazao da ima informacije o planiranju ubistava od strane lica koja potiču iz naše zemlje, očekujemo da nam se nadležni organ te države obrati zvaničnim zahtjevom za potrebne podatke - kazala je portparol Uprave policije Tamara Ralević.
Ukoliko se to dogodi, Uprava policije će, kako je dodala, kao i u svim slučajevima dosad, a u skladu sa dobrom saradnjom sa policijama u regionu, postupiti u skladu sa zakonom i nadležnostima.
- U protivnom, takve izjave cijenićemo kao neodgovorne i zlonamjerne - navela je Ralevićeva.

U Crnoj Gori siguran
Branilac Pljevljaka Gorana Sokovića, advokat Borivoje Đukanović u izjavi za "Dan" kazao je da će naknadno, kroz razgovor sa svojim klijentom, odlučiti da li će ga zastupati pred sudom u Srbiji.
- Pošto je odlučeno da mu bude suđeno u Beogradu, o tome ćemo se naknadno izjasniti - rekao je Đukanović.
On je dodao da je u stalnoj komunikaciji sa Sokovićem.
- On se nalazi u Crnoj Gori i kao svaki slobodan čovjek slobodno se kreće. Navode optužnice ni u činjeničnom ni u pravnom dijelu ne mogu komentarisati jer je nijesam primio - kazao je Đukanović.

Lažni pasoši
Specijalno tužilaštvo Srbije je u zahtjevu za sprovođenje istrage navelo kako su osumnjičeni došli do pasoša, te da su finansije oko prebacivanja lica iz Srbije u Južnu Ameriku išle preko Miloša Krpovića.
- U stanu u Beogradu, u Ulici Nikole Dobrovića broj 15, pronađeno je 444.000 eura od prodaje kokaina. Miloš Krpović je dao svoj pasoš Drašku Vukoviću, koji je zamijenio samo fotografiju. U avgustu 2009. godine prešao je nesmetano u Hrvatsku, a potom u Argentinu.

Poruke preko "Pljevaljskih novina"

O prijetnjama funkcionerima u Srbiji Pljevljak Darko Šarić se šifrovanim porukama sa saradnicima dopisivao preko "Pljevaljskih novinaĆ, saznaje "B92".
Optuženi Šarić i njegov narkokartel su razmjenjivali šifrovane poruke preko tekstova u novinama, a kako B92 saznaje, jedne od njih su "Pljevaljske novineĆ.
- Prijetnje državnim funkcionerima počele su poslije odluke države o oduzimanju imovine Šarićevom narkoklanu - objavio je "B92".
Direktorka ovih novina Vela Mićković, inače supruga Josifa Mićkovića, koji je advokat Darka Šarića, kaže da nikakvog dopisivanja nije bilo.
- Tog dopisivanja nemamo u našem listu, ne znam o čemu Vi pričate. Ne znam da se pominju "Pljevaljske novine". Taj koji je u našim novinama pronašao dopisivanja može i nas obavijestiti, pa ćemo i mi na tu temu moći da razgovaramo. Dakle, mi nemamo informacija da se bilo ko dopisivao - kaže Vela Mićković.
Kako "B92" saznaje, Darko Šarić je čak i pronašao način da državnim organima pošalje konkretnu rečenicu upozorenja: "Nemojte da dižete optužnicuĆ.



  • Izvor
  • Dan
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ovaj potez bi oslobodio muškarce za frontovske dužnosti, izjavila je Marijana Bezugla


Vašington je svoju valutu pretvorio u oružje za potčinjavanje i kažnjavanje, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Ostale novosti iz rubrike »