BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Usvojena Deklaracija o Srebrenici

Usvojena Deklaracija o Srebrenici
31.03.2010. god.

Skupština Srbije je, posle više od dvanaest sati rasprave, usvojila Deklaraciju kojom osuđuje zločin nad bošnjačkim stanovništvom Srebrenice u julu 1995. godine, na način utvrđen presudom Međunarodnog suda pravde.

Za se izjasnilo 127 poslanika vladajuće koalicije, protiv je bio 21, a jedan poslanik nije glasao. Poslanici Srpske radikalne stranke napustili su salu pre glasanja.

Poslanici republičkog parlamenta više od 12 sati razmatrali su Predlog deklaracije o osudi zločina u Srebrenici.

Poslanici vladajuće većine ukazivali su da je njeno donošenje dobra osnova da parlamenti drugih država osude zločine počinjene nad Srbima, a „podela žrtava” za opoziciju bila neprihvatljiva.

Usvajanjem Deklaracije, kojom je najoštrije osuđen zločin nad bošnjacima u Srebrenici, poručili su iz vladajuće koalicije, preuzima se odgovornost, ali krivica „ne pada” na ceo narod, što je osnovna primedba opozicije.

Oni su ukazali da nijedan zločin, počinjen nad pripadnicima srpskog naroda, neće biti zaboravljen, a predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović je najavila da će se pred poslanicima uskoro naći druga deklaracija, kojom će ti zločini biti osuđeni.

Poslanici LDP-a, nezadovoljni tekstom Deklaracije, naveli su da je Srbija odgovorna za genocid počinjen u Srebrenici, jer nije u potpunosti ispoštovala međunarodnu konvenciju o sprečavanju takvog zločina, iako je niko za to nije optužio.

Iz DSS-a su ukazali da taj dokument deli žrtve i da je štetan za Srbiju i Republiku Srpsku, jer svađa narode i ne osuđuje zločine nad Srbima.

Dokument o osudi zločina u Srebrenici, posle skoro 13 sati rasprave, podržalo je 127 poslanika liste „Za evropsku Srbiju”, G17 plus, SPS, JS, PUPS i poslaničkog kluba manjina, protiv su bili D S S, NS, dok poslanici SNS, SRS i LDP nisu ni glasali.

Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak ocenio je večeras da Skupština Srbije treba da usvoji Deklaraciju o osudi zločina u Srebrenici, jer treba skinuti sramotu sa onoga što je tokom rata u bivšoj Jugoslaviji rađeno u ime srpskog naroda, i dodao da je „Srebrenica velika srpska sramota”.

Lider naprednjaka Tomislav Nikolić vodio je oštru polemiku sa šefom poslaničkog kluba „Za evropsku Srbiju” Nadom Kolundžijom i zamenikom šefa poslanika G17 plus Vlajkom Senićem.

Nikolić je izjavio da nisu svi u vladajućoj većini saglasni sa sadržinom dokumenta, ali da će za njega da glasaju zbog partijskih i ličnih interesa.

Lider naprednjaka je ocenio i da „Srbija u EU ne može da uđe, ne zbog neusvajanja ove ili sličnih rezolucija, već zbog toga što fabrike ne rade, vlada troši neograničeno novac, činovnici su korumpirani, cveta šverc”.

Zamenik šefa poslanika G17 plus Vlajko Senić pozvao je Nikolića da u današnju raspravu „ne unosi stranačke odnose, a pogotovo da ne unosi stranačke odnose zbog ličnih problema”.

Žustro su polemisali i šef poslaničke grupe LDP-a Čedomira Jovanovića koji je poslanika DSS-a Slobodana Samardžića optužio da iznosi „brutalne laži”.

Samardžić je doveo u pitanje broj žrtava u Srebrenici i dodao da se Srbija nalazi na stubu srama i da joj je nametnuto da donese Deklaraciju koja je slična rezoluciji koju je usvojio Evropski parlament za „pola sata” pozivajući se na presudu Međunarodnog suda pravde.

Jovanović je rekao da je zapanjen i da „toliko brutalnih laži nije čuo u svom parlamentarnom iskustvu”, dodajući da je „laganje u raspravi skandal”.

Šef poslaničke grupe Za Evropsku Srbiju Nada Kolundžija reagujući na tu polemiku rekla je da je očekivala da će se današnja rasprava voditi tako da „ne povredi ni živog ni mrtvog, ni našeg ni one druge”.

„Verovala sam da ćemo danas govoriti o potrebi da se svaka žrtva izjednači i svaki zločin procesuira. Nije primereno licitirati sa brojem žrtva, možda tako neko umanjuje i broj naših žrtava”, rekla je Kolundžija.
 

ZES: Srbija ne stoji iza zločina

Obrazlažući Predlog deklaracije, šefica poslaničke grupe ZES Nada Kolundžija rekla je da Skupština deklaracijom želi da najoštrije osudi stravičan zločin u Srebrenici, izrazi iskreno saučešeće porodicama ubijenih, oda poštu stradalima i obaveže se da pronađe i kazni počinioce.



Kolundžija je izjavila je da će usvajanjem Deklaracije biti zatvoreno tragično poglavlje nedavne prošlosti i otvorene nove perspektive generacijama koje dolaze, a Srbiji vraćen međunarodni kredibilitet i ugled.



Nada Kolundžija je, obrazlažući tekst Deklaracije, rekla da je osnovna poruka dokumenta da Srbija ne stoji iza počinilaca tog zločina, da ne pravi razliku između žrtava i da podjednako ceni svaku žrtvu.



Istovremeno Srbija, prema njenim rečima, poručuje da neće zaboraviti svoje žrtve i da će insistirati da odgovorni za njihovo stradanje ne izbegnu pravdu.



Šefica poslaničke grupe G17 plus Suzana Grubješić izjavila je da Skupština Srbije usvajanjem deklaracije o zločinu u Srebrenici osuđuje „fabriku smrti” i ukazala da donošnje tog dokumenta mora da bude iskreno.



„Deklaracija ne treba da ima veze sa EU, politikom, tranzicijom, već sa onim da li možemo da odgovorimo na pitanje da li smo uopšte ljudi”, rekla je Grubješić.



Grubješić je rekla da nema konsenzusa o toj deklaraciji ali i da ne treba ni da je bude „sa onima koji prelepljuju Bulevar Zorana Đinđića imenom ratnog dželata Ratka Mladića i onima koji su to prestali da rade pre dve, tri godine”.



Šef poslaničke grupe SPS-JS Branko Ružić izjavio je da je donošenje Deklaracije o osudi zločina u Srebrenici hrabar čin i poruka pomirenja.



„Veoma je važan zahtev da se poslanici ne bave pravnim definicijama zločina, već da postignu što širi konsenzus u sveobuhvatnoj političkoj osudi zločina u Srebrenici, ali i nad Srbima što će i uslediti”, rekao je Ružić.



NS i DSS tražili povlačenje Deklaracije

Šef poslaničke grupe Nove Srbije Velimir Ilić zatražio je da republički parlament povuče iz procedure predloženu deklaraciju i donese deklaraciju kojom bi bili osuđeni svi zločini koji su počinjeni na teritoriji bivše Jugoslavije.



Ilić je rekao da predložena deklaracija o Srebrenici podgreva mržnju u Srbiji, iritira porodice čiji su članovi stradali u sukobima na prostoru bivše Jugoslavije, a da se budućim generacijama „stavlja žig kojeg nikada neće moći da se oslobode”.



Ilić je rekao da NS osuđuje sve zločine koji su počinjeni, kako onaj u Srebrenici, tako i sve druge koji su počinjeni nad drugim narodima, i da se zalaže da odgovorni budu procesuirani i privedeni pravdi.



„Mi osuđujemo zločin u Srebrenici, ali ništa manji i blaži nisu bili zločini u drugim delovima. Zločin je zločin i zločinci se moraju identifikovati i privesti pravdi, ali ne možemo izvući Srebrenicu, a sve drugo zanemariti”, kazao je Ilić.



I šef poslaničke grupe DSS-a Miloš Aligrudić pozvao je poslanike da ne usvajaju posebnu deklaraciju o zločinu u Srebrenici, jer će time „državu baciti u kaljugu”.



Kada izdvojite posebnom deklaracijom poseban zločin vi ste označili Srbiju kao genocidnu državu, istakao je Aligrudić.



„Srpski narod ne može biti odgovoran za aktivnosti pojedinaca, kao što srpski narod nije odgovoran za politiku koja je vođena devedesetih godina”, poručio je Aligrudić i objasnio da onda ne bi bilo snage 2000. godine da se smeni jedan režim.



„Ovo je poslednja prilika da Skupština odustane od blaćenja sopstvene države i naroda”, upozorio je Aligrudić.



SNS podneo svoj predlog deklaracije

Sednica Skupštine je jedno vreme bila prekinuta jer su šefovi poslaničkih grupa opozicije protestovali zbog načina na koji je Deklaracija pripremana i sednica sazvana.



Naprednjaci se još nisu izjasnili da li će glasati za Deklaraciju, a šef poslaničke grupe „Napred Srbijo” Tomislav Nikolić je rekao da je neblagovremeno stigao predlog da se o deklaraciji raspravlja po hitnom postupku.



Naprednjaci su Skupštini podneli svoju deklaraciju o osudi svih zločina učinjenih u građanskom ratu u bivšoj Jugoslaviji i posebno zločina u Srebrenici.



U Deklaraciji je navedeno da Skupština Srbije najoštrije osuđuje sve zločine počinjene u građanskom ratu na teritoriji bivše Jugoslavije, kako zločine prema srpskom narodu tako i zločine koje su pripadnici srpskog naroda počinili nad pripadnicima drugih naroda.



Posebno se osuđuje zločin koji je izvršen nad bošnjačkim stanovništvom Srebrenice u julu 1995. godine i naveden u presudi Međunarodnog suda pravde.



Šef poslaničke grupe SRS Dragan Todorović je naglasio da nije bilo mogućnosti da bilo ko menja tekst deklaracije ili je poboljšava amandmanima, rekavši da tu stranku „nijedan dokument vezan sa Srebrenicu ne interesuje”.



Todorović je ocenio da je usvajanje deklaracije „farsa pod pritiskom Zapada” da bi se srpski narod osudio za nešto što nije uradio.



Bošnjaci o Rezoluiciji

Poslanik Bošnjačke liste Esad Džudžević pozvao je parlament da usvoji Rezoluciju Evropskog parlamenta o Srebrenici i pozvao državu da 11. jul proglasi danom sećanja na genocid u Srebrenici.



Džudžević je ocenio da je Rezolucija Evropskog parlamenta kojom taj dan proglašava danom sećanja na genocid „prava mera osude onoga što se dogodilo u Srebrenici jula 1995. godine”.



Šef poslaničke grupe LDP-a Čedomir Jovanović naglasio je da je neodgovorno ulaziti u raspravu o deklaraciji o Srebrenici na način na koji je to uradila vladajuća koalicija i predsednica parlamenta.



Prema njegovim rečima, usvajanje deklaracije kojom bi se osudio tragičan događaj u Srebrenici na način na koji je to predložila vladajuća koalicija predstavlja zajednički poraz svih stranaka u parlamentu.



JS ipak za Deklaraciju

Iako je prethodno najavio da poslanici njegove stranke neće glasati za Deklaraciju, lider Jedinstvene Srbije Dragan Marković-Palma izjavio je da će oni, ipak, glasati za taj dokument.



Marković je novinarima pre početka sednice rekao da se predomislio, jer je najavljeno da će biti usvojena i deklaracija o zločinima nad srpskim narodom u bivšoj Jugoslaviji, a konsultacije u vezi sa tim predsednica parlamenta zakazala je za četvrtak.



U predloženoj Deklaraciji, koju je podnelo 114 poslanika liste „Za evropsku Srbiju”, G17 plus, SPS i PUPS, piše da Skupština Srbije najoštrije osuđuje zločin izvršen nad bošnjačkim stanovništvom Srebrenice u julu 1995, kako je to utvrđeno presudom Međunarodnog suda pravde, i očekuje da druge države bivše Jugoslavije na isti način osude i zločine počinjene nad Srbima.



Predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović najavila je da će u četvrtak 1. aprila, biti održane konsultacije u vezi sa deklaracijom o osudi zločina počinjenih nad Srbima na prostorima bivše Jugoslavije



  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »