Muza jedna, a njih dvojica
Omiljena žena, muza pesnika Sergeja Jesenjina i režisera Vsevolda Majerholda, poznata moskovska glumica HH veka, Zinaida Rajh, nikad se nije spremala da radi u pozorištu, a o tome da će postati supruga tako slvnih muževa, nije se usudula ni da sanja.
Kćerka mašinvođe i osiromašene plemkinje
Rođena je u julu 1894. u porodici žeznčarskog mašinovođe, pokršetnpg Nemca Nikolaja Andrejeviča Rajha i osiromašene plemkinje Ane Joanove. Dobivši srednje obrazovanje u Kijevu, devojka je pošla u Petrograd gde se upisala na Istorijsko-književni fakultet na visokim ženskim tečajevima.
Postaje član revolucionarne partije esera
Zinaidu je uek privlačilo revolucionrni pokret i brzo se priblžila partiji esera postajući daktilografkinja u listu „Narodno delo“.
U redkciji tih novina je prvi put srela i svog budućeg muža, Seregaj Jesenjina.
Talentvana, umna žena, ta Zinaida
Savremenici Zinaide Rajh su tvrdili da je ona bila talentovana, umna žena koja je vladala nekom magičnom snagom da privlači muškarce. U nju su bili mnogi zaljubljeni, ali posebno je bio zainteresoavna Jesenjinov prijtelj Aleksej Ganjin.
U to vreme je sam pesnik Jesenjin bio zaljubljen u Minu Svirsku koja je radila u biblioteci časopisa.
Jednom su se Ganjin i Zinaida spremali da otputuju u Aleksejev zavičaj pozvavši na put Sergeja i Minu. Međutim, Mina zbog porodičnih prilka nije mogla kreuti, pa je pošao samo Jesenjin koji je odjednom sazanao da je bezumno zaljubljen i u Zinaidu i predložio je da se venčaju. Devojka se najpre postidela i odbila bračnu ponudu s obrazloženjem da treba da razmisli, ali je ubrzo poslala telegram ocu: „Pošalji stotku, venačvam se“.
Za taj novac zaljubljeni su kupili venčano prstenje i ozvaičili svoj brak u maloj crkvi u Volgodnoj.
Preseljenje u Petrograd
Mladenci su se preselili u Petrograd i naselili se na Litejnom.
Zinaida se starla da mužu stvori sve uslove za stvaralaštvo. U početku je proticao srećni porodični život, pesnik se čak odrekao svog boemskog života i pijanki.
Ali, nažalot, kako to občno biva, sreća nije dugo potrajala.
Bez obizra na to što se sam Jesenjina hvalisao svojim „donžuanskim uspesima“, on je bio strašno ranjiv i nikako nije mogao oprostiti svojoj voljeoj što joj nije bio prvi muškarac u životu.
Jesenjinova slava rasla
Svake godine slava Jesenjinova je sve više rasla, pesnik je imao veliki broj obožavalaca. Napijajući se, postajao je nepodnošljiv i tukao je Zinaidu, priređivao joj je strašne skandale: najpre bi je tukao, a zatim bi klečao i molio za oproštaj.
Rođena kćerka, Tatjana
Godine 1917. Zinaida je ostala u drugom satnju i otišla u Orel k roditeljima da se porodi.
U porodici je rođena prinova – devojčica, kojoj su dali ime Tatjana po Jesenjinovoj majci.
Pošto je postao otac pesnik se supruzi nije javljao, nije je zvao, ni očekivao. Zinaida je sama došla k mužu sa jednogodišnjom kćerkom u naručju. Proživeli su još godinu u troje, a zatim je došlo do konačnog razlaza.
Rođen je i sin, Kostja
Godine 1920. u „Domu majka i dete“ mlada žena je rodila sina Konstantina, Kostju, koga njegov otac, slavni ruski psenik Sergej Jesenjin, nije udostojio ni da vidi. Do susreta je došlo slučajno na železničkoj stanici, kad Jesenjin nije prizao da je to njegovo dete: „Fuj, crni!... Kod Jesenjina nema crnih!“
Maleni Kostja se teško razbioleo odmah po rođenju, pa je Zinaida morala da otputuje sa sinom u Kislovodsk na lečenje.
Razlaz sa Jesenjinom i slabo zdravlje deteta jako su potresli mladu ženu pa je dospela čak i nuropsihijatrijsku bolnicu. Po povratku u roditeljsku kuću Zinaidu je očekivao novi potres: stigao je telegram kojim Jsenjin traži razvod.
Razvod braka 1921.
Brak između Zinaide i Sergeja bio je razveden 1921, a već 1924. „razbojnik kudrave kose“ posvetio je svojoj velikoj ljubavi pronicljive i pokajničke stihove u pesmi „Pismo ženi“ u kojoj je ispovdnički oslikao svoje ponašanje:
Pismo ženi (odlomak)
Oprostite mi... Ni jedne kapi vam potrebam nisam
Oprostite mi.. /Znam ja da ni vi niste više ona ista /Živite sa ozbiljnim i umnim mužem/ Čije vam ime na usnama blista /Da vam nije potrebna patnja moja / Pa ni mene samog / nijednog trena ne poželite. /“ (Prevod B. R.)
Jesenjinu kasno postaje jasno koga je izgubio
Tek što je Zinaida postala popualrna, Jesenjin je postao svestan koga je izgubio. U njemu su se probudila očinska osećanja. Pesnik je tržio mogućnosti da se viđa sa decom, ali je glavno u svemu tome je bio što su počeli tajni sastanci glumice sa bivšim suprugom.
Majerhold je znao o tim susretima, ali je trpeo. Te tajne susrete je neočekivano prekinula smrt velikog pesnika koja je Zianidi nanela veliki duševni udar. Na pesnikovj shrani ona je rekla: „Zašlo je moje sunce“.
Trinaest mirnih godina porodice Majerhold, ali Staljina se nikad ništa nije znalo
Posle tragične smrti Jesenjina, porodica Majerhold je proživela još trinaest mirnih godina.
Ali njihov srećan porodični živt je narušio ne neki treći muškarac, nego država.
Pokazalo se da velikom režiserom nisu bile zadovoljne sovjetske vlasti: 1938. zatvorili su mu pozorište, a posle toga su uhapsili i njega samog.
Zinaida je sve što se desilo smatrala za strašnu grešku i napisala je pismo Staljinu u kojemu je pokušala da objasni kako je Majerhold genijalni režiser, dok adresant ništa ne razume o pozorištu.
Ali to njeno pismo je u tolikoj meri iskopmlikovalo situaciju i stvorilo je zlokobnom, da je u leto 1939. u svom stanu bila ubijena i sama Zinaida Rajh.
Iselili Jesenjinovu decu, a useili Berijinu ljubavncu i šofera
Posle sahrane Zinaide njenu decu su iselili a u stan su se useili Berijina ljubavnica i šofer.
Kroz pola godine Majerholda su streljali kao „agenta engleske i japanske obaveštajne službe“.
Time se završila složena priča o ljubavi žene velikog formata i dva muškarca moji su ostavili dubok trag u ustoriji ruske i svetske kulture.
Branko Rakočević
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.