EU bi da uvozi gas iz Turkmenistana preko Irana
Potpredsednik Evropske komisije za energetiku Maroš Šefčovič rekao je da bi Evropa mogla da uvozi prirodni gas iz Turkmenistana preko Irana, s obzirom da Brisel pojačava napore da izbegne zavisnost od ruskog gasa.
Posle razgovora s predsednikom Turkmenistana Gurbangulijem Berdimuhamedovom u prestonici Ašhabadu, Šefčovič je rekao da očekuje da bi uvoz gasa iz Turkmenistana, gasovodom ispod Kaspijskog mora, mogao da počne u najboljem slučaju 2019. godine.
Šefčovič je rekao da je sa domaćinom razgovarao „o mogućnosti izgradnje gasovoda preko Kaspijskog mora, naravno i preko Irana, s obzirom da se diplomatski odnosi sa Iranom pozitivno razvijaju“.
„EU se nada da će pregovori šest svetskih sila i Irana (o iranskom nuklearnom programu) biti uspešno okončani“, rekao je on u izjavi koja je emitovana na državnoj televiziji Turkmenistana u četvrtak uveče.
Zvaničnici u Iranu, koji izlazi na Kaspijsko more, kao i Azerbejdžan, Kazahstan, Rusija i Turkmenistan, smatraju da Trans-kaspijski gasovod nije isplativ i da bi bolja varijanta bila da se gasovod gradi na zemlji.
Šefčovič je rekao da bi troškovi izgradnje gasovoda iznosili pet milijardi dolara.
„Evropska unija očekuje da bi snabdevanje gasom iz Kaspijskog regiona moglo da počne 2019. ili 2020. godine“, dodao je on.
Pored protivljenja Irana, transkaspijski gasovod nalazi i na protivljenje Rusije, koja je u 2014. godini snabdela EU sa oko trećinom njenih potreba za gasom.
Trenutno je planirano da bi transkaspijski gasovod mogao da zemljama EU prebaci godišnje 30 milijardi kubnih metara gasa.
Mada za sada ne postoji nacrt plana za gasovod koji bi u EU prebacivao gas iz Turkmenistana preko Irana, evropski komesar za klimu i energetiku, Migel Arijas Kanete potvrdio je da se razmatraju planovi za „južne koridore“ koji bi zaobišli Rusiju.
Turkmenistan, koji se graniči s Iranom, poseduje četvrte po veličini rezerve prirodnog gasa u svetu, ali nema gasovodnu infrastrukturu.
Turkmenistan trenutno isporučuje Kini oko polovinu ukupnih potreba za prirodnim gasom kroz gasovod koji je izgradila Kineska nacionalna petrolejska kompanija (CNPC), a preko kojeg idu isporuke od 2010. godine.
- Izvor
- / vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- iran
- Turkmenistan
- EU
- gas
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.