BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Na Trebavi obilježena petnaesta godišnjica proboja "koridora života"

 Na Trebavi obilježena petnaesta godišnjica proboja
25.06.2007. god.

SVETOM arhijerejskom liturgijom, koju je služio Njegovo preosveštenstvo episkop zvorničko-tuzlanski Vasilije, uz sasluženje sveštenika i đakona te eparhije, juče je na Trebavi počelo obilježavanje 15. godišnjice najčasnije srpske bitke novijeg vremena - probijanja "koridora života", licem na Vidovdan 1992. godine.

Molitvenom slavlju, kod crkve posvećene Svetom velikomučeniku kosovskom caru Lazaru, na trebavskoj Dugoj njivi, između Doboja i Modriče, prisustvovalo je nekoliko hiljada Srba. Tom prilikom, proslavljena je i prva slava tek vaspostavljenog manastira Svetog velikomučenika cara Lazara i svih srpskih novomučenika, koji je izgrađen na mjestu starog manastira, zadužbine svetog kralja Dragutina Nemanjića. Kum manastirske slave bio je predsjednik Republike Srpske Milan Jelić, koji je sa episkopom Vasilijem i prelomio slavski kolač.

Vladika je podsjetio da je uoči Vidovdana 1992. godine "slavna srpska vojska probila koridor i time omogućila zapadnom dijelu otečestva našega da slobodno diše, da narod ne umire po bolnicama zbog četrdesedvodnevne blokade, kao što je umrlo dvanaestoro banjolučke novorođene djece, koje ćemo - ako Bog da - kanonizovati, kao novomučenike mladence Crkve i roda našega".

- Molimo Vas, i sve one kojima je narod srpski dao povjerenje, da čuvate ono što je mnogostradalnom krvlju našeg naroda stečeno, da ne date naša znamenja, kao što ni do sada niste dali, da čuvate jedinstvo vaskolikog srpskog naroda - poručio je episkop Vasilije predsjedniku Jeliću i ministrima u republičkoj Vladi.

Potom je episkop zvorničko-tuzlanski služio pomen kod spomenika zahvalnosti, na mjestu na kojem se nalazio komandni štab operacije proboja koridora, kao i parastos kod spomenika Srbima poginulim u Prvom i Drugom svjetskom ratu.

Predsjednik Republike Milan Jelić rekao je da srpski narod ovu, kao i prethodne godišnjice obilježavanja proboja koridora, dočekuje sa osjećanjima ponosa i tuge.

- Ponosni smo što su tada pripadnici vojski Republike Srpske i Republike Srpske Krajine izvojevali jednu od najvećih i najhumanijih pobjeda, koja je omogućila deblokadu zapadnog dijela Srpske i Krajine, i njihovo povezivanje sa Srbijom - istakao je Milan Jelić. Istovremeno, tužni smo, naglasio je predsjednik Srpske, jer je u toj operaciji poginulo gotovo tri stotine srpskih boraca, a više od hiljadu i sto ih je ranjeno.

- Proboj koridora ostaće upamćen kao primjer briljantno isplanirane vojne akcije, ali i primjer ogromne hrabrosti naših boraca, koji su bili svjesni težine situacije u kojoj se nalazio milion i po njihovih sunarodnika. Poslije više od 40 dana blokade, stanovništvu je ponestalo osnovnih životnih namirnica i lijekova. Tragična smrt dvanaest banjolučkih beba, zbog nedostataka kiseonika, postala je simbol stradanja naroda kojem - u tom trenutku - nije preostalo ništa drugo nego da se probijanjem "koridora života" spasi od nestanka - poručio je predsjednik Jelić.

Zato je, ponovio je Milan Jelić, naša ljudska i moralna obaveza da se brinemo o porodicama poginulih i ratnih vojnih invalida ove, ali i svih bitaka u kojim su učestvovali borci Vojske Srpske.

- Sve naše žrtve obavezuju nas da trajno očuvamo identitet naše Republike Srpske i da ne strahujemo za njen opstanak. Nažalost, svjedoci smo gotovo svakodnevnih verbalnih napada na Srpsku i zahtjeva za njenim ukidanjem. Na to ne smijemo, ne možemo i nećemo pristati, jer je Srpska trajna kategorija - istakao je predsjednik Republike.

Prvi čovjek Boračke organizacije Srpske i učesnik akcije "Koridor 92" Pantelija Ćurguz, prisjetio se tih junskih dana i slavne bitke nad bitkama.

- Drago mi je što smo se okupili ovdje, na Dugoj njivi, gdje je bio smješten komandni štab našeg vojskovođe, pokojnog Momira Talića, i što se još jednom prisjećamo naših hrabrih vitezova, koji su položili živote za otadžbinu - rekao je Ćurguz.

On je dodao da je najspektakularnija bitka srpske vojske u Odbrambeno-otadžbinskom ratu vođena pred Vidovdan, tačnije 26. juna 1992. godine.

- Tog dana, u ranu zoru, borci Prvog krajiškog i Istočnobosanskog korpusa, poslije teških borbi, susreli su se u selima Kornica i Čardak, na putu između Modriče i Šamca, čime je uspješno okončan proboj "koridora života" - prisjetio se Pantelija Ćurguz.

Zagrljaji Krajišnika i Posavaca, rafali sreće koji su parali nebo slobodne otadžbine, naveo je on, označili su kraj kopnene i vazdušne blokade srpskog naroda na samom početku građanskog rata u BiH.

- Za buduće generacije ostaće zauvijek upisane legendarne riječi, koje je tadašnji komandant Prvog krajiškog korpusa, pukovnik Momir Talić, uputio načelniku štaba Prve oklopne brigade, potpukovniku Novici Simiću: "Hoću da uspostavimo koridor ka Srbiji do Vidovdana, najkraćim putem, pa makar bio i kozja staza. Neću da djeca umiru" - rekao je Ćurguz.

Juče je na Dugoj njivi izveden bogat kulturno-umjetnički program, u kojem su učestvovali umjetnici s obje strane Drine.

Pokrovitelj manifestacije na Trebavi bila je Vlada Republike Srpske, a organizator Odbor za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

ŽRTVE

- Odluka da krenemo u proboj koridora morala je biti donesena. Imali smo dva puta - put života ili poraza. Nismo imali pravo na neuspjeh, nismo imali pravo na grešku, morali smo da pobijedimo, jer smo morali da objedinimo pocijepani srpski prostor - istakao je Pantelija Ćurguz, podsjetivši da su u ovoj operaciji poginula 293 vojnika, dok ih je 1.129 ranjeno.

ČASNO I HRABRO

Republički ministar rada i boračko-invalidske zaštite Boško Tomić rekao je juče da su srpski borci, probojem koridora, "odbranili našu otadžbinu, u najhumanijoj bici za živote čovjeka, novorođenčadi, nejake djece i staraca".

- Časno i hrabro, najelitnije jedinice srpske vojske oslobodile su put spasa i time odbranile svoj narod i otadžbinu. Srpski narod i naša Republika neće nikada nestati. To je naša obaveza i zakletva, zbog svih žrtava i 12 zvjezdica, koje su tog proljeća 1992. godine zasijale na nebu otadžbine - bio je kategoričan ministar Tomić.

OKRUGLI STO

Operacija "Koridor 92" bila je jedna od najslavnijih bitaka koju je u svojoj istoriji srpski narod vodio za opstanak. Nijedan vijek ovozemaljske civilizacije nije bio tako zlosrpski kao dvadeseti, jer su u njemu Srbi tri puta ratovali za svoju slobodu, za svoja ognjišta i nejač. U tim ratovima, kao sjenka, nestalo je oko dva miliona Srba, rečeno je na okruglom stolu, koji je povodom 15. godišnjice probijanja "koridora života", održan u subotu u Modriči.

- Ne postoje humani ratovi i bitke, ali je operacija "Koridor 92", kojom su spojeni istočni i zapadni dijelovi Srpske, bila humana, jer je njen cilj bio spasavanje života tek rođene djece - rekao je na prekjučerašnjem skupu Pantelija Ćurguz.

Na okruglom stolu premijerno je prikazan dokumentarni film "Operacija Koridor '92". Film je rađen u produkciji republičke Boračke organizacije, uz podršku Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite, a autor filma je Rade Mutić iz Prijedora.



  • Izvor
  • glas.cms-go.com
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.

Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.


Iako mnogi smatraju da je kuhinja samo funkcionalna, zapravo mož

Međunarodni krivični sud u Hagu optužio je izraelskog premijera za ratne zločine u Gazi


Moskva će odgovoriti odlučno i na odgovarajući način na bilo koju agresiju, izjavio je predsednik


Ostale novosti iz rubrike »