Desnica u Srbiji — snaga bez pravog vođe i partije
Desna politička opcija ima podršku građana koja, hipotetički, može da iznosi čak trećinu ukupnog biračkog tela, tvrde istraživači javnog mnjenja. Ali u ovom trenutku ne postoji ni stranka ni autoritet koji može da ujedini taj potencijal.
Glasači ove političke opcije, kako naglašavaju sagovornici Sputnjika, delimično su se prepoznali i u SNS-u, u SPS-u, a jedan deo i u DS-u.
Premijer Aleksandar Vučić je kao najopasnije političke protivnike naveo desničarsku opciju na srbskoj političkoj sceni i istakao da Vladu neće srušiti, niti će to uspeti u narednih sedam ili osam godina, ni DS ni DSS, već da će značajno veći kapacitet za to imati stranke desne orijentacije sa, kako je rekao, vrlo nejasnom ili nepostojećom ideologijom ili pristupom u ekonomiji.
Ekstremna desnica ispod cenzusa
Sputnjik je razgovarajući sa istraživačima javnog mnjenja i rejtinga političkih partija pokušao da proveri koliko pokreti „1389“ i „Dveri“, ali i Srbska radikalna stranka, pojedinačno i udruženi, imaju podršku birača.
„Njih još nema u ozbiljnim rejtinzima, niko tu još nema preko pet odsto podrške“, kaže za Sputnjik Srđan Bogosavljević iz Stratedžik marketinga.
On dodaje da pokret „Dveri“ ima oko četiri odsto podrške, a da su radikali dolaskom Šešelja nešto ojačali. Bogosavljević, međutim, naglašava da ni na levoj, ni na desnoj strani političkog spektra ne postoji autoritet koji može da ujedini sav taj potencijal.
Uticaj ekonomije
U ovom trenutku, tvrdi Đorđe Vuković iz CESID-a, teško se može reći da na desnici postoji politička stranka koja je relevantna i koja je, ako ništa drugo, na nivou sigurne parlamantarne stranke.
Međutim, naglašava Vuković, evidentno je da u desnom bloku postoji veliko biračko telo koje može da iznosi čak do trećine ukupnog biračkog tela u Srbiji.
„Kao potencijali postoje. Međutim, oni su se delimično prepoznali i u nekim drugim političkim strankama. Između ostalog i u SNS-u, kod socijalista, pa jedan deo njih čak i kod Demokratske stranke“, precizira Vuković za Sputnjik.
On kaže da s jedne strane razume strah premijera, dok je s druge strane otvoreno pitanje da li će se desiti da ekstremna desnica ojača.
„Nisam siguran da je to tako izvesno. Kako država bude slabila, tako će njihova snaga rasti. Ako država bude ekonomski i pravno jačala, utoliko je verovatnije da će oni imati manje prostora za delovanje. Prostor za te stranke se javlja u onom trenutku kad imamo ozbiljne društvene lomove“, zaključuje Vuković.
Neprivlačni građanima
I istraživač Vladimir Pejić, direktor agencije „Faktor plus“ tvrdi da desna opcija ima dosta jaku podršku u narodu, ali da pokreti „1389“ i „Dveri“, kao i Srbska radikalna stranka za sada, kako kaže, ne odgovaraju raspoloženju građana u potpunosti.
„Radikali su, prema našim poslednjim istraživanjima, na šest odsto, dok su ‘Dveri’ na oko 3,5 odsto. Kad sve saberemo sa DSS-om i strankama koje su izašle iz DSS-a, to je u ovom trenutku oko 12 odsto podrške.“
„Dakle, pojedinačno ne predstavljaju neku snagu, ali svi zajedno imaju određeni uticaj“, konkretizuje Pejić ističući da je raspoloženje prema desnoj opciji među građanima mnogo veće od pomenutih 12 odsto.
Mladi, oportunizam i apatija
Đorđe Vukadinović, urednik Nove srpske političke misli, saglasan je da postoji potencijal na desnom političkom spektru i, kao njegove kolege, tvrdi da taj potencijal nije koncentrisan i artikulisan u organizacijama koje je premijer Vučić pobrojao.
Naprotiv, dodaje Vukadinović — sa izuzetkom pokreta „Dveri“, koje su se oprobale na izborima — većina ovih organizacija je mala, neuticajna, rascepkana i, kako posebno naglašava Vukadinović, više ili manje pod kontolom vlasti ili određenih službi.
Tako da premijer Vučić u tom segmentu nije u pravu, ali jeste u pravu kada kaže da većina mlade generacije sada gravitira nekom obliku desne ili, pre bih rekao, nacionalne ili patriotske opcije. Mnogo više nego nekim građanskim strankama. Ali, nažalost, najdominantniji deo te mlade generacije je — govorim na osnovu sopstvenog uvida, iskustva i istraživanja — generalno nezainteresovan za politiku i smatra da ima smisla baviti se politikom jedino iz interesa“, rekao je Vukadinović za Sputnjik.
„Dakle, ni levo ni desno, nego zapravo jedan oportunizam, pragmatizam i generalna apatija“, dodaje Vukadinović.
Savez DS-a i DSS-a veća pretnja vladi
S druge strane, bez obzira koliko su realno slabe ili oslabljene opcije DS-a ili DSS-a, one su, kako smatra Vukadinović, i dalje najveća potencijalna opasnost za vlast.
„Iako je vlast u ovom trenutku vrlo čvrsta i ima podršku većine, neka vrsta zajedničkog i koordinisanog nastupa umerene levice i desnice mogla bi da za aktuelnu Vladu predstavlja mnogo veći problem od nekih ekstremnih snaga i pokreta“, zaključuje Vukadinović.
Nenad Zorić,
- Izvor
- / vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.