Dvesta deset godina od rođenja Hansa Kristijana Andersena
Hans Kristijan Andersen rođen 2. april 1805 (umro 4. avgusta 1875) u gradu Odnesi. Kasnije će on postati bogat, slavan, čak i besmrtan. Ali ipak roditelji su mu dali samo ime, a prezime je nasledio. Ono se završava na „en”, što je bio znak plebejskog porekla.
Malo ko ne voli njegove bajke i to znatno više od samog autora, jer ih je slavni pisac smatrao nedostojnim i beznačajnim stremeći da zadovolji svoje pozorišne ambicije.
Međutim, stekavši najširu popularnost, „Bajke“ su zavoleli kraljevi i obični ljudi, one su štapane u ogromnim tiražima i prepričavane.
Na kraju su uparvo baš te bajke učinile besmrtnim svog tvorca.
„Kraljevo novo odelo “, „Ružno pače”, „Snežana“ - ove svima razumljive priče govre o ambicijama, o gluposti, o javnom mnjenju, o zabludama, i- konačno o ljubavi i iskrenoj odanosti.
Decu koja su obožavale njegove bajke - nije voleo
On je sa zadovoljstvom pozirao, strasno je bio zaljubljen u svoje snimke, ali decu, koja su obožavala njegove bajke, nije voleo.
Danas, kad mu ceo svet obeležava rođendan, koji se slavi na celoj kugli zemaljskoj kao Međunarodni dan dečje knjige, uputno bi bilo obratiti pažnju na njegovu autobiografiju koja počinje znacima svojstvenim bajkama.
Međutim, da mu je neko od njegovih savremenika rekao to u lice, „imperija bajkopisca bi mu žestoko uzvratila”.
Ali, to nije bio dovoljan razlog piscu da bude spokojniji. Od njegovog ogromnog stvaralačkog nasleđa u kome je „uknjižio” pet romana, više od dvadeset priča, čudovišnu „količinu” putopisnih beležaka, sve u svemu: pedeset tomova, ostale su u svetskoj književnosti samo bajke, i to ne sve, nego samo nešto više od desetak od 168 koliko je ukupno napisao.
Veran sin svoje paradoksalne domovine
Na tom planu on je veran sin svoje paradoksalne domovine. Poznato je da je Danska jedna od najvećih zemalja na svetu, ali šta je bolje kad se 98 odsto njene teritorije nalazi na drugoj zemljiinoj hemisferi i čini je ostrvo Grenlad pod večnim ledom i snegom, kudikamo gore nego u Pirlitoru iz naše narodne pesme „Ženidba kralja Vukašina” u kojemu kralj-osvajač vrbuje Vidosavu meteorološkim „faktorom” („Šta ćeš u tom ledu i snijegu”? )
I tako je sin obućara i pralje ugledao svetlost dana u najboljem od svih svetova. Šta je mogao dobiti od roditelje? Sasvim malo- samo prezime koje se završava na „sen “što je služilo kao neoborivi dokaz plebejskog porekla.
Nasleđe od oca: plahovita mašta, izvanredan dar za jednog bajkopisca
Istina, po očevoj liniji je nasledio neprocenjivo blago za jednog psica, pogotovo ako on tvori bajke: plahovitu maštu koja je u stanju začas da poplavi svu realnost, kao i neutoljivu žudnju za putovanjima.
Treba podsetiti kako je kasnije Hans Kristijan uživao u komforu, a njegov se otac, (još jedan paradoks! ) prijavio u Napoleonovu aramadu i krenuo sa vojnom bulumentom u osvajanje.
Vojevati mu se, nažalost, nije dalo, tako da nije imao prilike da ispiriča sinu šta je sve proživeo u ruskom ropstvu. Vratio se kao bogalj podsećajući više na olovnog vojnika nego na heroja velikih Napoleonovih vojni. Ipak je Andersen stariji imao nešto zanimljivo, a i važno, da ispiriča svom sinu: k’o bajagi njihovo poreklo nije plebejsko, nego najblagorodnije, čiji koreni vode čak do kraljevske loze.
Da li je Andersen po očevoj liniji ipak bio kraljev rođak?
Tako je, ako je verovati ovom „istraživanju” nesuđenog Napoleonovog heroja, Andersen je, ni više ni manje, nego kraljev rođak.
Legenda? Može biti. Ali pre nego donesemo sličan zaključak, uputno bi bilo da obratimo pažnju na jedan momenant iz biografije Hansa Kristijana u kojemu je veliki pisac zapisao da se u detinjstvu igrao sa nekim Fristom koji je kasnije stupio na danski presto (a nije bio Hamlet) pod imenom Frederika VII:
„U detinjstvu nisam imao drugova iz ulice sa kojima bih se igrao osim princa.”
Interesantno je i to da posle kraljeve smrti njegov grob je pored porodice smeo da posećuje još jedino - pisac Anderesen.
I to je još jedan povod za razmišljanje zašto je baš to tako bilo. Ni u zrelom dobu njegov krug poznanika takođe nije ličio na plebejski.
Švedska kraljevska porodica horski je ridala na sav glas kad joj je on čitao „Istoriju jedne majke“, kralj Pruske i car Meksika odlikovali su ga bleštavim ordenjima i dodeljivali mu visoke stipendije.
Kralj Kristian uspešno „rasadio“ svoju decu u Andersenove bajke
Naslednik „Frista”, kralj Kristijan IX, prosto nije mogao da odoli piscu pa mu je dodelio staračaku penziju u iznosu od hiljadu rigsadalera, što bi, da se konvertuje u evre, danas bila pozamašna suma. I još više od toga: on je sasvim uspešno „rasadio” svoju decu u Andersenove bajke.
A ta deca su kasnije zaposela „politički korektne” evropske prestole-u Engleskoj, Grčkoj, Rusiji.
Majka ruskog cara Nikolaja II, Dagmara, bila je danska princeza. Treba podsetiti da su Andersenove bajke u početku nerado objavljivane u Rusiji, pa su uz to podvrgavane i rigoroznoj cenzuri. Ali kad je Nikolaj II stupio na carski tron, iz štampe su izašla Anderesonova sabrana dela u četiri toma, iz čega možemo zaključiti da je princeza Dagmara ulila sinu ljubav prema bajakama.
Žestokom, dugonogom plačljivku kao statisti otvaraju vrata Kraljevskog tetara
Čime je to ovaj Danac uspeo da osvoji srca i kraljeva i običnog sveta? Može li neko graditi karijeru tako što će stalno proklinjati sebe, postojano i na svakom koraku ridajući i žaleći se na svoju zlu sudbinu? Ako o tome pitate bilo kojeg psihologa, dobićete jedinstven odgovor kako se tako nešto uopšte ne preporučuje. Međutim, Andersenu je uspelo da baš na taj način napravi karijeru.
Prvi korak na putu uspeha naparvio je dugonogi plačljivko kad su mu se 1820. g. iz sažaljenja otvorili vrata Krajevskog teatra u kome je igrao drugorazredne uloge.
Dan kad je stigao u Kopenhagen, 6. spetmebar, Hans Kristijan će stalno slaviti naporedo sa rođenadanom.
Ali, to je bilo kasnije.
Genijalni paranoik: upozorenje kod kreveta: „Ustvari, ja nisam umro! ”
U međuvremenu je on profesionalno i naočigled svih patio i to u tolikoj meri da je mogao ganuti čak najneosetljvijijeg zlotvora. Bojao se da ga ne pokradu, strahovao od plaćenih ubica, do ludila ga je dovodila pomisao – da bi mogao da poludi! Plašio se da ga psi ne izujedaju, da ne izgubi pasoš, da se ne utopi, da ne izgori u požaru, pa je zato stalno sa sobom nosio uže koje bi mu pomoglo da se sputi kroz prozor ako u prostoriji izbije požar.
Proganjala ga pomisao od skore smrti, pa je kod kreveta istako „upozorenje“ koje je glasilo: „Ustvari, ja nisam umro“! Strašno je preživljavao kad bi shavtio da je za knjigu ili ulaznice platio više nego što one koštaju.
Zubobolja
Celog života mučila ga je zubobolja i ozbiljno je sebi bio utuvio u glavu da od broja zuba u ustima zavisi njegova stvralačka energija i njegov učinak kao pisca!
I zaista, kad mu je otpao i poslednji zub, Andersen je izgubio stvaralačku moć i poptpuno je prestao da piše.
Na svu sreću, stavili su mu veštačke zube i moć stvaranja mu se povratila.
Ali, gle čuda: zaboleše ga - i ugrađeni zubi! …
Bojao se da se ne otruje od dečjeg poklona-najveće bombonjere na svetu
Bojao se da ga ne otruju, pa kad su skandinavska deca poslala svom omiljenom piscu bajki najveću na svetu kutiju sa čokoladnim bombonama, on je sa užasavavnjem odbio i da ih proba, pa ih je darivao rođacima.
Međutim, kad se naš „dobri volšebnik” ubedio da je sa devojkama koje su mu poslale paket čokoladnih bombona sve u redu, brže-bolje je povratio kutiju i sam spiskao svaku bombonu do poslednje.
Vodio je računa o svom izgledu, ali je patio zbog neuzvraćene ljubavi koje se celog života plašio.
Strah i od neučinjenog greha
Poznato je da je Andersen umro nevin i da je pri tom celog žvota srahovao od neučinjenog greha.
Rastrzan od ljubavi prema ženama
Andersen je bio rastrzan od ljubavi upravo prema ženama. Smatrao je da je časno pisati takva strasna i sablažnjiva pisma zbog čega su ga smatrali nerazumnim. Na neprilčan način se plašio pohote. Dok je bio u Napulju, po ceo dan je mogao ići za uličnim prostitutkama.
„Ako ovde ne uzgubim nevinost, nikad je neću izgubiti. Ja sam još uvek nevin, ali moja krv gori”, pisao je u beleškama iz Napulja.
U najboljim godinama često je posećivao javne kuće i na iznenađenje i negodovanje „domaćica“ dovoljni su mu bili samo razgovori.
Treba istaći da je zainteresovanost za „slobodnu ljubav“ na izvestan način kod Andersena bila nasledna. Tako je njegova baba Ane Sjorensdater dospela u zatvor pod optužbom za „moralnu raspuštenost“. Njegova majka, Ana Mari, rodila je vanbračnu kćer, dok je njena mlađa sestra, tetka Hansa Kristijana, otišla još dalje: kad se nastanila u Kopenhagenu, otovrila je javnu kuću.
Bajke sa tužnim krajem
Otuda nije ni čudo što se pri takvom odnosu prema životu veliko broj Andersenovih bajki završava tragično.
Još u detinstvu on je napisao pozorišni komad u kome umiru sva lica do jednog. Kasnije je on smrt prihvatio kao hrišćanski dug žrtvovanja.
Kod Andersena umiru uvek mladi i lepi i to na naeobičan način. I ne prosto tako, nego zarad viših ciljeva. Setimo se Vodene vile koja je zaštitni znak Kopenhagena.
Nepodnošljivo samoljubiv i sujetan
Pri svemu tome bio je nepodnošljivo samoljubiv i sujetan. To nisu mogli da podnesu čak ni ljudi koji su prema njemu bili druželjubivo raspoloženi.
Tako je na primer književnik Ksavje Marme koji je od Andresena stvorio najpopularnijeg pisca u Francuskooj, i to kod živog Igoa, bio u dilemi povodom njegove autobiografije „Bajka o mom životu“:
„Za nas koji smo ga voleli mučno je gledati i pratiti kako on na preko dvesta stranica prebrojava i najsitnije uspehe i komplimente na svoju adresu. Koristiti štamapnu reč kao sredstvo intimnih priznanja je nisko i nedostojno.”
Da li je kralj bajki voleo decu?
Setimo se i razmislimo: da li je „kralj bajki“ zaista voleo decu?
Kad mu je došao skulptor sa nacrtom spomenika koji je nameravao da uradi u njegovu čast, vodeći sa sobom „buljuk” dece, Andersen je bio zgranut, kao da je dobio nervni napad:
„Vi hoćete da ja čitam bajke, okružen decom koja mi vise na leđima i kolenima. Ne pada mi napamet ni reč da prozborim u takvim okolnostima.”
Skulptor je bio šokiran i oterao decu. Spomenik i dan-danas stoji na Bulevaru koji nosi ime velikog pisa-u ravni sa pešacima, rastavljenih kolena na kojima bi mogli da se razmeste blagodarni maleni slušaoci. Ali se nisu razmestili, i tako ostade zauvek.
Deset poznatih Andersenovih citata iz njegovih bajki:
1. Ako sastaviš tu reč, postaćeš sam sebi gospodar, od mene ćeš na poklon dobiti sav svet i par živih konjčića pride.
2. Poljubac je devojci draži od zlata, on ide pravo od srca, zlato je na njenim usnama, zlato na njenom srdašcu.
3. Magarac neretko pase najlepše cveće, a čovek - srce svog sabrata.
4. Nijednom čoveku nije lako da prizna kako ništa ne vidi, jer bi to značilo da je on ili glup, ili da ne sedi na svom mestu.
5. Ženu ipak treba hraniti, a žene su, poznato je, proždrljive.
6. Čistota je najveća lepota.
7. Ne oslanjaj se i ne pozivaj na svoje mišljenje kad govore pametni ljudi.
8. –Vidiš kako nam je dobra nevesta.
–Dobra jeste, samo joj ne valja to što je jo zelena.
-Bez brige, poživeće s nama, pozeleneće.
9. I mrvice su takođe hleb.
10. Zajednička nesreća i zajednička nada zbližavaju ljiude.
Branko Rakočević
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.