BitLab hosting
Početna stranica > Novosti
Branko Rakočević

Dve multimedijalne izložbe u formatu 3D: „Od Monea do Sezana.Francuski impresionisti“ i „Veliki modernisti.Francuski impresionisti“

Dve multimedijalne izložbe u formatu 3D: „Od Monea do Sezana.Francuski impresionisti“ i „Veliki modernisti.Francuski impresionisti“
02.03.2015. god.

U  Cenru dizajna  ARTPLEY  u Moskvi otvorene  su   sredinom februara  dve multimedijalne izložbe: „Od Monea do Sezana. Francuski impresisonisti“  i „Veliki modernisti.  Revolucija u slikarstvu“ obe u formatu 3D.

Kako pišu ruski mediji i portali,  moskovskim  poseticima likovnih događaja u prestonici  već je poznat 3D  format ekspozicije:  prošlogodišnji analogni šou „Van Gog.  Živa platna“  bio je najuspešniji izložbeni projekat savremenosti.  Taj šou je pokazao da umetnost drži  korak s  vremenom i može se  korišćem  najnovijoh tehnologija na nov način izraziti pred gledaocima.



Modernisti

Na otvaranju izložbi bio je prisuttan i  Stanislav  Bogdanov, unuk Kazimira Maljeviča.  Slike njegovog dede   spadaju u najvažnije eksponate ovih likovnoh priredbi.  Potomku  genijalnog slikara se veoma  dopalo što  su umesto platna uobiljenog fotmata i boja gledaocima pokazani ogromni multimedijalni ekrani.

„Radostan sam  što Maljevičevi radovi služe kao inspiarcija savremenim stvaraocima“,  prkomentarsisao je izgled savemenog formata  izložbe Svetislav Bogdanov,  Maljevičev unuk.

Organizatori su uvereni da je  za takav format  veličina od značaja i veličina  projekcije.   Na izložbi se koriste   ogromni ekrani,  ljihova ukuona površina  iznosi 1000  kvadratnih metara,  a cela izložba zauzima prostor od 2.000  kvadrata.

Pre nego što  su gledaoce uveli   u monumentalnu dvoranu da vide slike  Pola Gogena,  Anri Rusoa,  Gistava  Klimta, Edvarda Munka,  Vasilija Kandinskog  i drugih velikih slikara-modernsta,  organizatori su dobro proučili  savet Karla Marksa: „Ako hoćeš da  uživaš u umetnosti,  moraš biti umetički obrazovan čovek – i predstavili obrazovni deo ekspozicije.

Pre nego što počne da posmatra  3D  ekspozciju,  svaki postilac koji to želi može u predsali da se upozna   sa kontekstom epohe  prateći razvoj žanrova  portreta i pejzaža od realističkog slikanja  stvarnosti do „Crnog kvadrata“. Ali čak u slučaju da gledalac ništa ne razume iz  opusa modernista,  ipak će nu biti intesantno da gleda  kako  se uz zvuke klasične muzike  iz dima na ekranu  poijavljuju platna Edvarda Munka  i u tom istom dimu  se ratsvara poznati slikarev  „Krik“; kako se rascbvetavaju cvetovi u „Tropskoj šumi sa majmunima“  Anria Rusoa; kako se geometrijske figure  na platnima  Vasilija  Kandinskog  rastavljaju  na delove i  izleću van rama. 



Oko 1000 raddova  9 slikara  modernista

Na izložbama je predstavljeno oko 1000 radova  9 slikara-modernista i sa svakim od njih  posetioci se upoztnaju na videoekranima.

Međutim,  iz  3D formata posetilac  nije  u mgućnsoti da sazna  ni nazov slike, ni istoriju  njenog nastanka, niti je bliže  ka  odgoetki „Crnog  kvadrata“.

Ali i pored svega toga ekspozicija  podstiče  da se proučava stvaralaštvo tih umetnika  kako bi se sam gledalac mogao snaći u  eskpresiji  slika modernista.

Veliki majtori impresionizma:  Klod Mone,  Kamilo Pisaro, Pjer Ogoist Renoar,  Edgar Dega,  Pol  Sezan

Druga ekspozocja predstavljena u centru dizajna ARTPLAY posvećena je velikim majstorima impresioniza:  Klodu Moneu,  Kamiulu Pisrou, PjeruOgostu Renoaru,  Edgaru Degi,  Polu Sezanu i mnogm drugim. Zhavaljujući ogromnim  ekranima  s 3D  efektom posetioci  su se  odjednom  obreli  unutra legendarnih pejzaža i mrtve prirode.

Muzička pratnja  izložbe  je njena veoma važna komponenta: slike se smenjuju jedna za drugom  uz zvuke  Čajkvskog,   Debisija,  Ravela,  Ofenbaha.

Posle 40 minuta provedenih u  multimedijalnoj dvorani posetioci izlaze pod „dejstvom“  utiska (engl. impression)-iste one reči koja je dala ime  ovom slikarskom pravcu,  impresionizmu, koji ga ne napušta još dugo,  dok se u sali i dalje  oživljavaju ulice starpog Pariza  i sunčana polja Il-de-Fransa,  a ceo prstor se ispunjava cvetovima maka  koji lete i plešu.

Platna s jabukama Pola Sezana  izgledaju tako blizu  da je vidljiv svaki potez  slikareve kičice  koji je ejdnom izjavio: 

„Pokoriću Pariz pomoću jabuka“.

Te reči su postale  proročke  i danas zahvaljujući velikim ekranima znamenito voće  izgleda tako   realno  da ti dođe da pružiš ruku  da ga dohvatiš.



Citati ipresionista

Izložba impresipniosta se razlikuje od analogne postavke modernista po tome što se na ormnim ekranima prikazuju ne samo slike,  nego i citati  aautora kojia se  otkriva lik  savkog sliakra i pomaže posetiocima da lakše shavte  njegove radove.

Među njima su i ozreke kjima se određuju svi stilovi  impresionizma kao što je: 
„Za impresioniste  slikati s prirode ne znbači nacrtati bilo kakav predmet,  nego otkriti sova osećanja. “ Ili:  “ Umetnost-to je emocija. Ako sliku treba objašljavati,  to već nije umetnost. “ Posebno je karaktersitičan citat:

„Ja slikam ono što vidim,  a ne ono što se sviđa drugima  da vide. “

Treće je stoleće kako gledaoci ne razlikuju Monea od Manea

Već je treće stoleće kako se ljudi ushićuju platnima koja su na nov način predstavljena na ovoj postavci. 

Ukoliko još uvek ne možete da razlikujete Monea od Manea, ne bi bilo loše da se upoznate  sa stvaralaštvom impresionista pobliže u punom smisilu te reči  i  pomoću 3D ekrana  pređete u Pariz  XIX  veka  u kojemu se oformio  boemski krug koji je jdnom za svagda izmenio lice evropske umetnosti. 

 

Branko Rakočević





 





Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Kao i novoizabrani američki predsednik, slovački premijer Robert Fico preživeo je pokušaj atentata


Rezultati poslovanja NIS Grupe za devet meseci 2024. godine


Srbija ne treba da prihvati svaki kompromis koji ponude SAD, doživljavajući ga kao „božji dar“ i maksimum koji se može postići


Republikanski kandidat je zahvalio američkom narodu što ga je izabrao za 47. predsednika Sjedinjenih Američkih Država


Ostale novosti iz rubrike »