Niška "baza" spas za region
Srbsko-ruski humanitarni centar (SRHC) u Nišu opravdao je svoje postojanje, a njegovi pripadnici bili su tu kada je bilo najpotrebnije. Veliku pomoć pružili su ljudima u Srbiji prošle godine, tokom majskih poplava u Obrenovcu, kada su evakuisali 2.000 ljudi, uključujući više od 600 dece.
Kodirektor Srbsko-ruskog humanitarnog centra Viktor Viktorovič Safjanov, sumirajući rezultate rada u protekloj godini, podseća da je SRHC osnovan 25. aprila 2012. godine, na osnovu sporazuma vlada Republike Srbije i Ruske Federacije.
Gašenje požara, otklanjanje posledica poplava, humanitarna pomoć nastradalom stanovništvu, razminiranje, ali i usavršavanje kadrova polja su, veli naš sagovornik, na kojima deluje SRHC. Centar je aktivno učestvovao u nekoliko operacija pružanja pomoći Republici Srbiji, kao i u akcijama u otklanjanju posledica vanrednih situacija na teritoriji Republike Srpske, Federacije BiH, Grčke i Slovenije.
- Glavni zadatak centra u ovoj godini godini biće zaštita stanovništva Srbije od prirodnih i drugih nesreća, kao i podizanje efikasnosti njegovog rada - naglašava Safjanov. - Rukovodstvo centra će raditi i na budućnosti i usavršavanju mladih za rad u ovakvim centrima. Tako će univerziteti u Nišu u Sankt Peterburgu sarađivati tako što će razmenjivati znanja, ali i studente koji će se usavršavati baš u obastima koje pokriva centar u Nišu.
Srbsko-ruski centar je i mnogo pre svog zvaničnog otvaranja ispunio svoju humanitarnu misiju. Septembra 2011. prilikom gašenja šumskih požara velikih razmera, u blizini Kraljeva i Zaječara potvrđena je visoka efikasnost i vrednost centra, pre svega kod primene letilica u teško dostupnim planinskim područjima.
Zajedno sa helikopterima i kopnenim jedinicama MUP Srbije, požari su lokalizovani u veoma kratkom roku. Kako navodi Safjanov, zajednički srbski-ruski odred za humanitarno razminiranje od 2008. učestvuje na pretraživanju, pronalaženju, otkopavanju i uništavanju neeksplodiranih ubojnih sredstava. Pre svega na lokalitetu Karađorđevo Brdo kod Paraćina, a takođe i u Nišu.
Zanimljivo je da su krajem minule godine, iako je zvaničan povod bilo predstavljanje rezultata SRHC, predstavnici inostranih ambasada i novinari dobili priliku da se lično uvere u to da hangar nedaleko od civilnog aerodroma "Konstantin Veliki" u Nišu nije nikakva "ruska vojna baza".
Lično su videli da se u njemu nalazi samo oprema za pružanje pomoći u slučajevima elementarnih nepogoda. A jedan od generatora, kapaciteta 120 kilovata, korišćen je prilikom poslednje vanredne situacije u Majdanpeku za potrebe tamošnje bolnice, dok je drugi takav uređaj bio isporučen Šapcu.
Inače, u samom magacinu "pod konac" je poredano sve ono što je potrebno za pomoć u vanrednim situacijama. Tu su poljske kuhinje, šatori, pokrivači, peći na čvrsto gorivo, a spasiocima su na raspolaganju i na desetine čamaca, kamp šatora, 1.500 kompleta metalnog posuđa, hidraulični alat za hitne intervencije... Spremno je i desetak novih terenaca "lada niva", a ispred magacina SRHC parkirano je još desetak najsavremenijih vatrogasnih vozila "man" - pripravnih da u svakom trenutku krenu na izvršenje zadataka.
U Nišu su stacionirani i saniteti, koji se veoma brzo pretvaraju u priručne ambulante, ali i veliki šatori sa mini-pećima.
Miša Ristović,
- Izvor
- / vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Srbija ne treba da prihvati svaki kompromis koji ponude SAD, doživljavajući ga kao „božji dar“ i maksimum koji se može postići
Republikanski kandidat je zahvalio američkom narodu što ga je izabrao za 47. predsednika Sjedinjenih Američkih Država
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.