BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Aleksandar Tanasković: Da li je zakon nekom rat, a nekom brat

Aleksandar Tanasković: Da li je zakon nekom rat, a nekom brat
29.01.2015. god.
Osnovni postulat pravne države jeste da su pred zakonom svi jednaki. Na žalost, u današnjoj Srbiji vidimo da su pojedini „jednakiji“ od drugih, odnosno da zakon ne važi za sve činioce podjednako.

Šta u ostalom znače zakoni ako se ne poštuju ili ako se neprimenjuju. Ništa! Oni su prazno slovo na papiru i implifikuju da država u savremnom smislu reči ne postoji!

Ukoliko glavni nosioci vlasti u Srbiji ne poštuju zakone koje donose, onda su oni i glavni rušitelji ustava i zakona i temelja države i državnosti uopšte.
 
Zakonom o budžetskom sistemu, članom 27e je predviđeno:

„... 2) dug opšteg nivoa države, ne uključujući obaveze po osnovu restitucije, neće biti veći od 45% BDP....“,

to znači da opšti dug države i svih državnih preduzeća ne sme biti veći od 45% društvenog bruto proizvoda.

Kako onda da tumačimo izjavu g.Vučića datog jednom mediju, da današnji javni dug iznosi 68% BDP-a, i da se očekuje da će do 2016. Godine javni dug iznositi i popeti se na neverovatnih 77% BDP-a, a zatim će naglo padati?
Da li je g. Premijer neobavešten o zakonskim okvirima? Naravno da nije!

Izjava da današnja vlada nije kriva za iznos javnog duga takođe nije relevantna iz nekoliko razloga.

•    Današnja vlast upravlja zemljom već 3,5 godina.
•    Za ove 3,5 godina, ako ništa drugo, morali su promeniti zakon i upodobiti ga sa planom restrukturiranja duga.
•    Ako su za sve krivi drugi, zašto se ništa nije promenilo u načinu vođenja poslova oko javnog duga, već je došlo do novog zaduženja i povećanja javnog duga, i što je još gore, planira se njegovo dalje povećanje u budućnosti, a ne daju se objašnjenja i garancije kako se to i na koji način očekuje „drastično smanjenje“ u 2017. Godini.

 
Članom 4 Zakona o budžetskom sistemu Republike Srbije kaže se:

„...Prioritetni budžetski ciljevi u pripremi i izvršenju budžeta su i makroekonomska stabilnost, niska inflacija, ekonomski razvoj, podsticanje regionalnog razvoja i smanjenje finansijskog rizika Republike Srbije. ...“

Nije jasno kako se to smanjuje finansijski rizik zemlje i kako se postiže makroekonomska stabilnost, ako se država dodatno zadužuje? Da li to znači da nove kredite ne moramo vraćati? Možda savetnici g. Vučića znaju neku drugu alhemiju kako od duga napraviti potraživanje?

Da li je ovo primer nepoštovanja zakona? Apsolutno i nedvosmisleno!

Da li je ponašanje aktuelne vlasti neodgovorno? Dela govore, ne treba ni komentarisati!

Da li je Zakon „nekom rat a nekom brat“, kako kaže narodna izreka. Više nego očigledno!

 
Autor je član Ekonomskog tima Dveri

Izvor: Dveri

 





Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »