Početna stranica > Novosti
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
H1N1 – predostrožnost za grip
05.11.2009. god.
Jedina vrata za ulaz su nosnice i usta/grlo.U globalnoj epidemiji ove vrste gotovo je nemoguće izbeći dolazak u kontakt sa H1N1, uprkos svoj predostrožnosti. Kontakt sa H1N1 nije toliko problem koliko je problem njegovo širenje.
Dok ste još uvek zdravi i nemate nikakve simptome H1N1 infekcije, u cilju prevencije širenja, ublažavanja simptoma i razvoja sekundarnih infekcija, neki vrlo jednostavni koraci, koji nisu dovoljno istaknuti u zvaničnim komunikacijama, mogu biti preduzeti (umesto da se usredsredite na to kako da sebi napravite zalihe N95 ili Tamiflua):
1. Često pranje ruku (dobro je naglašeno u svim zvaničnim komunikacijama).
2. Pristup "Ruke sklanjati sa lica". Odoleti svim pokušajima dodirivanja delova lica (osim ako želite da jedete, da se kupate ili ošamarite).
3. *Dva puta dnevno ispirajte grlo slanom vodom (koristite Listerine ako ne verujete soli)... *Virusu H1N1 treba 2-3 dana nakon inicijalne infekcije u grlu/nosnim šupljinama da se razmnoži i pokaže karakteristične simptome. Jednostavno ispiranje sprečava širenje. Na neki način, ispiranje slanom vodom ima isti efekat na zdravu individuu, koju Tamiflu ima na inficiranu. Nemojte potcenjivati ovu jednostavnu, moćnu i ne skupu preventivnu metodu.
4. Slično sa 3 gore navedena, *čistite nozdrve najmanje jednom svakog dana toplom slanom vodom. Jako duvanje nosa jednom dnevno i brisanje obe nosne šupljine vatom dobro natopljenom toplom slanom vodom vrlo je delotvorno u snižavanju virusne populacije.*
5. *Ojačajte svoj prirodni imunitet hranom koja je bogata vitaminom C (Amla i ostali agrumi). *Ako imate dodatke u vidu tableta vitamina C, uverite se da one takođe imaju i cink, kako bi se pojačala apsorpcija.
6. *Pijte što više možete tople tečnosti (čaj, kafa i ostalo) *Uzimanje tople tečnosti ima isti efekat kao i ispiranje, ali u suprotnom pravcu. Ove tecnosti spiraju razmnožene viruse iz grla u stomak, gde oni ne mogu preživeti, razmnožavati se ili načiniti bilo šta loše.
Predlažem vam da ovo prosledite na vašu celu e-mail listu.Nikada ne znate kojih 20 može obratiti pažnju na to - i OSTATI ŽIVI zbog toga…..
Kako se zaštititi
Redovno pranje ruku, pokrivanje usta i nosa maramicom prilikom kijanja i kašljanja, izbegavanje direktnog kontakta, ostanak kod kuće u slučaju da je osoba bolesna i obavezna konsulatcija sa lekarom opšte prakse, najbolje preventivne mere gripa.
Opšte mere prevencije, kao što su držanje odstojanja od najmanje 1 m od drugih osoba, higijena disajnih puteva (pokrivanje nosa i usta prilikom kašljanja i kijanja papirnatom maramicom koju odmah nakon upotrebe treba baciti, a ruke oprati tekućom vodom i sapunom), higijena ruku i provetravanje prostorija su najefikasnije mere prevencije i suzbijanja gripa izazvanog novim virusom influence.
Osnovne mere
Osnovne mere prevencije su odstojanje od najmanje metar od drugih osoba, provetravanje prostorija, redovno pranje ruku sapunom i toplom vodom.
Higijena disajnih puteva podrazumeva pokrivanje nosa i usta prilikom kašljanja maramicom koju posle upotrebe treba baciti.
- redovno perite ruke tekućom vodom i sapunom
- pokrijte usta i nos maramicom kada kijate i kašljete
- odmah bacite upotrebljenu maramicu u kantu za otpatke
- ukoliko nemate maramicu pokrijte usta i nos nadlakticom, a ako kinete u dlan odmah operite ruke
- izbegavajte rukovanje, grljenje i ljubljenje ako kijate i kašljete
- ostanite kod kuće kada ste bolesni i pozovite lekara
Maska za zaštitu od gripa
SZO preporučuje upotrebu zaštitnih maski kod učestalih i bliskih kontakata sa obolelim osobama.
Po preporuci SZO treba dozvoliti nošenje zaštitinih maski na javnim mestima, iako ova mera nema gotovo nikakvog uticaja na prevenciju gripa izazvanog novim sojem virusa.
Studije o merama za sprečavanje širenja respiratornih virusa koje su sprovedene u zdravstvenim ustanovama ukazuju na to da se širenje gripa ipak može umanjiti upotrebom maski.
Uz preporuke o načinu korišćenja maski u zdravstvenim ustanovama nalaze se i informacije o dodatnim merama koje mogu imati uticaj na njihovu delotvornost, kao što je pravilnik o upotrebi, zalihama i načinu uklanjanja.
S druge strane, u društvenom okruženju, posebno na otvorenom prostoru (za razliku od zatvorenog prostora, u blizini osoba sa simptomima gripa) delotvornost nošenja maski nije potvrđena.
Uprkos tome, mnogo ljudi može poželeti da nosi masku u svom domu ili društvenom okruženju, posebno ukoliko su u blizini osoba sa simptomima gripa (na primer, ukoliko neguju članove porodice).
Uz to, nošenje maske može pomoći osobi sa simptomima gripa da pokrije usta i nos kako bi sprečila širenje respiratornih kapljica, mera koja je sastavni deo etikecije kašljanja.
S druge strane, nepravilna upotreba maski može povećati rizik od prenošenja zaraze.
Ukoliko se maske upotrebljavaju, trebalo bi da ta mera ide pod ruku sa drugim opštim merama zaštite protiv širenja gripa među ljudima, kao što je obuka o pravilnoj upotrebi maski, kulturnoj, kao i ličnoj uviđavnosti.
Preporuke za suzbijanje širenja gripa u školama
Učenici/roditelji
Radi sprečavanja unosa i širenja ovog oboljenja u školu, potrebno je da postupate na sledeći način:
Ukoliko imate simptome i znake bolesti potrebno je da ostanete kod kuće i javite se telefonom svom lekaru i obavestite učitelja/razrednog starešinu.
Uz savet lekara boravite u kući do prestanka simptoma, odnosno do kraja perioda zaraznosti, i ograničite - izbegavajte kontakte sa drugim osobama.
Uredno uzimajte preporučenu terapiju, u slučaju pogoršanja zdravstvenog stanja odmah se javite svom lekaru.
Obavestite o svojoj bolesti i sve osobe koje su bile u kontaktu sa vama unutar sedam dana.
Ukoliko ste bili u kontaktu sa osobama obolelim od ove bolesti pratite svoje zdravstveno stanje tokom sedam dana od kontakta.
U slučaju pojave simptoma ostati kod kuće, javiti se svom lekaru i obavestite učitelja/razrednog starešinu.
Primenjivati opšte mere prevencije u sprečavanju i suzbijanju širenja gripa.
Učitelji/nastavnici/profesori
Ukoliko imate simptome i znake bolesti potrebno je da ostanete kod kuće i javite se telefonom svom lekaru i obavestite kolegijum/direktora ustanove.
Obavestite o svojoj bolesti i sve osobe koje su bile u kontaktu sa vama unutar sedam dana (kolege na poslu, odeljenje - učenike).
Uz savet lekara boravite u kući do prestanka simptoma, odnosno do kraja perioda zaraznosti (oko sedam dana), i distancirajte se od socijalnih kontakata.
Uredno uzimajte preporučenu terapiju, u slučaju pogoršanja zdravstvenog stanja odmah se javite svom lekaru.
Ukoliko ste bili u kontaktu sa osobama obolelim od ove bolesti pratite svoje zdravstveno stanje tokom sedam dana od kontakta. U slučaju pojave simptoma ostati kod kuće, javiti se svom lekaru i obavestite kolegijum/direktora ustanove.
Svako odsustvo đaka u odeljenju čiji ste učitelj/razredni starešina prijavite radniku škole koji će biti od strane kolegijuma/direktora određen da vodi evidenciju o odsustvovanju sa nastave pre svih đaka i nastavnog osoblja, a potom i drugih zaposlenih u ustanovi (nedeljna ili dnevna evidencija o zdravstvenom stanju u odeljenju, koja se u pisanoj formi izjave/informacije dostavlja osobi koja vodi evidenciju i komunicira sa nadležnom zdravstvenom/epidemiološkom službom).
Često tokom dana provetravati prostorije u kojima se sprovodi nastava.
Organizovati zdravstvenovaspitni rad o opštim merama prevencije gripa primereno uzrastu, u saradnji sa domom zdravlja.
Oboljenje slično gripu (OSG) je ono kod kojeg postoji iznenadna pojava temperature, praćena bolovima u mišićima i zglobovima, suvim kašljem i simptomima od strane gornjih disajnih puteva.
Shodno preporukama SZO opšte mere prevencije, kao što su držanje odstojanja od najmanje 1 m od drugih osoba, higijena disajnih puteva (pokrivanje nosa i usta prilikom kašljanja i kijanja papirnatom maramicom koju odmah treba nakon upotrebe baciti, a ruke oprati tekućom vodom i sapunom), higijena ruku i provetravanje prostorija u kojima se boravi, su efikasne mere prevencije i suzbijanja gripa izazvanog novim tipom virusa A (H1N1).
Postupak sa obolelima od gripa
- Obolele osobe sa blagom simptomatologijom treba uputiti na kućno lečenje i izolaciju, uz sprovođenje higijene disajnih puteva i higijene ruku i maksimalno ograničavanje svih kućnih i drugih kontakata.
- Poželjno je odrediti jednu osobu, najbolje člana porodice, da neguje obolelu osobu kod kuće, kako bi se mogućnost daljeg širenja novog virusa gripa svela na najmanju meru.
- Obolele osobe i osobe koje neguju obolele treba obučiti kako da nose i da odlažu zaštitne maske tokom perioda kada je bolesnik zarazan za okolinu. Ukoliko maske nisu dostupne u dovoljnoj količini, važnije je da zaštitnu masku nosi obolela osoba. Zaštitnu masku treba nositi samo u slučaju bliskog kontakta sa osobom koja pruža negu. Zaštitne maske treba bezbedno odložiti, baciti ukoliko se ovlaže.
- Osobe koje neguju obolele od gripa izazvanog novim virusom influence treba da peru ruke nakon svakog kontakta sa njima.
- Osobama koje neguju obolele treba dati instrukcije kako postupiti u slučaju pogoršanja kliničke slike pacijenta.
- Sedam dana nakon pojave simptoma obolele osobe nisu više zarazne za svoju okolinu.
- Svi članovi domaćinstva moraju da sprovode higijenu disajnih puteva i higijenu ruku.
- Redovno provetravati prostorije.
- Redovno čistiti prostorije vodom i sredstvima za čišćenje ili dezinfekciju.
Dok ste još uvek zdravi i nemate nikakve simptome H1N1 infekcije, u cilju prevencije širenja, ublažavanja simptoma i razvoja sekundarnih infekcija, neki vrlo jednostavni koraci, koji nisu dovoljno istaknuti u zvaničnim komunikacijama, mogu biti preduzeti (umesto da se usredsredite na to kako da sebi napravite zalihe N95 ili Tamiflua):
1. Često pranje ruku (dobro je naglašeno u svim zvaničnim komunikacijama).
2. Pristup "Ruke sklanjati sa lica". Odoleti svim pokušajima dodirivanja delova lica (osim ako želite da jedete, da se kupate ili ošamarite).
3. *Dva puta dnevno ispirajte grlo slanom vodom (koristite Listerine ako ne verujete soli)... *Virusu H1N1 treba 2-3 dana nakon inicijalne infekcije u grlu/nosnim šupljinama da se razmnoži i pokaže karakteristične simptome. Jednostavno ispiranje sprečava širenje. Na neki način, ispiranje slanom vodom ima isti efekat na zdravu individuu, koju Tamiflu ima na inficiranu. Nemojte potcenjivati ovu jednostavnu, moćnu i ne skupu preventivnu metodu.
4. Slično sa 3 gore navedena, *čistite nozdrve najmanje jednom svakog dana toplom slanom vodom. Jako duvanje nosa jednom dnevno i brisanje obe nosne šupljine vatom dobro natopljenom toplom slanom vodom vrlo je delotvorno u snižavanju virusne populacije.*
5. *Ojačajte svoj prirodni imunitet hranom koja je bogata vitaminom C (Amla i ostali agrumi). *Ako imate dodatke u vidu tableta vitamina C, uverite se da one takođe imaju i cink, kako bi se pojačala apsorpcija.
6. *Pijte što više možete tople tečnosti (čaj, kafa i ostalo) *Uzimanje tople tečnosti ima isti efekat kao i ispiranje, ali u suprotnom pravcu. Ove tecnosti spiraju razmnožene viruse iz grla u stomak, gde oni ne mogu preživeti, razmnožavati se ili načiniti bilo šta loše.
Predlažem vam da ovo prosledite na vašu celu e-mail listu.Nikada ne znate kojih 20 može obratiti pažnju na to - i OSTATI ŽIVI zbog toga…..
Kako se zaštititi
Redovno pranje ruku, pokrivanje usta i nosa maramicom prilikom kijanja i kašljanja, izbegavanje direktnog kontakta, ostanak kod kuće u slučaju da je osoba bolesna i obavezna konsulatcija sa lekarom opšte prakse, najbolje preventivne mere gripa.
Opšte mere prevencije, kao što su držanje odstojanja od najmanje 1 m od drugih osoba, higijena disajnih puteva (pokrivanje nosa i usta prilikom kašljanja i kijanja papirnatom maramicom koju odmah nakon upotrebe treba baciti, a ruke oprati tekućom vodom i sapunom), higijena ruku i provetravanje prostorija su najefikasnije mere prevencije i suzbijanja gripa izazvanog novim virusom influence.
Osnovne mere
Osnovne mere prevencije su odstojanje od najmanje metar od drugih osoba, provetravanje prostorija, redovno pranje ruku sapunom i toplom vodom.
Higijena disajnih puteva podrazumeva pokrivanje nosa i usta prilikom kašljanja maramicom koju posle upotrebe treba baciti.
- redovno perite ruke tekućom vodom i sapunom
- pokrijte usta i nos maramicom kada kijate i kašljete
- odmah bacite upotrebljenu maramicu u kantu za otpatke
- ukoliko nemate maramicu pokrijte usta i nos nadlakticom, a ako kinete u dlan odmah operite ruke
- izbegavajte rukovanje, grljenje i ljubljenje ako kijate i kašljete
- ostanite kod kuće kada ste bolesni i pozovite lekara
Maska za zaštitu od gripa
SZO preporučuje upotrebu zaštitnih maski kod učestalih i bliskih kontakata sa obolelim osobama.
Po preporuci SZO treba dozvoliti nošenje zaštitinih maski na javnim mestima, iako ova mera nema gotovo nikakvog uticaja na prevenciju gripa izazvanog novim sojem virusa.
Studije o merama za sprečavanje širenja respiratornih virusa koje su sprovedene u zdravstvenim ustanovama ukazuju na to da se širenje gripa ipak može umanjiti upotrebom maski.
Uz preporuke o načinu korišćenja maski u zdravstvenim ustanovama nalaze se i informacije o dodatnim merama koje mogu imati uticaj na njihovu delotvornost, kao što je pravilnik o upotrebi, zalihama i načinu uklanjanja.
S druge strane, u društvenom okruženju, posebno na otvorenom prostoru (za razliku od zatvorenog prostora, u blizini osoba sa simptomima gripa) delotvornost nošenja maski nije potvrđena.
Uprkos tome, mnogo ljudi može poželeti da nosi masku u svom domu ili društvenom okruženju, posebno ukoliko su u blizini osoba sa simptomima gripa (na primer, ukoliko neguju članove porodice).
Uz to, nošenje maske može pomoći osobi sa simptomima gripa da pokrije usta i nos kako bi sprečila širenje respiratornih kapljica, mera koja je sastavni deo etikecije kašljanja.
S druge strane, nepravilna upotreba maski može povećati rizik od prenošenja zaraze.
Ukoliko se maske upotrebljavaju, trebalo bi da ta mera ide pod ruku sa drugim opštim merama zaštite protiv širenja gripa među ljudima, kao što je obuka o pravilnoj upotrebi maski, kulturnoj, kao i ličnoj uviđavnosti.
Preporuke za suzbijanje širenja gripa u školama
Učenici/roditelji
Radi sprečavanja unosa i širenja ovog oboljenja u školu, potrebno je da postupate na sledeći način:
Ukoliko imate simptome i znake bolesti potrebno je da ostanete kod kuće i javite se telefonom svom lekaru i obavestite učitelja/razrednog starešinu.
Uz savet lekara boravite u kući do prestanka simptoma, odnosno do kraja perioda zaraznosti, i ograničite - izbegavajte kontakte sa drugim osobama.
Uredno uzimajte preporučenu terapiju, u slučaju pogoršanja zdravstvenog stanja odmah se javite svom lekaru.
Obavestite o svojoj bolesti i sve osobe koje su bile u kontaktu sa vama unutar sedam dana.
Ukoliko ste bili u kontaktu sa osobama obolelim od ove bolesti pratite svoje zdravstveno stanje tokom sedam dana od kontakta.
U slučaju pojave simptoma ostati kod kuće, javiti se svom lekaru i obavestite učitelja/razrednog starešinu.
Primenjivati opšte mere prevencije u sprečavanju i suzbijanju širenja gripa.
Učitelji/nastavnici/profesori
Ukoliko imate simptome i znake bolesti potrebno je da ostanete kod kuće i javite se telefonom svom lekaru i obavestite kolegijum/direktora ustanove.
Obavestite o svojoj bolesti i sve osobe koje su bile u kontaktu sa vama unutar sedam dana (kolege na poslu, odeljenje - učenike).
Uz savet lekara boravite u kući do prestanka simptoma, odnosno do kraja perioda zaraznosti (oko sedam dana), i distancirajte se od socijalnih kontakata.
Uredno uzimajte preporučenu terapiju, u slučaju pogoršanja zdravstvenog stanja odmah se javite svom lekaru.
Ukoliko ste bili u kontaktu sa osobama obolelim od ove bolesti pratite svoje zdravstveno stanje tokom sedam dana od kontakta. U slučaju pojave simptoma ostati kod kuće, javiti se svom lekaru i obavestite kolegijum/direktora ustanove.
Svako odsustvo đaka u odeljenju čiji ste učitelj/razredni starešina prijavite radniku škole koji će biti od strane kolegijuma/direktora određen da vodi evidenciju o odsustvovanju sa nastave pre svih đaka i nastavnog osoblja, a potom i drugih zaposlenih u ustanovi (nedeljna ili dnevna evidencija o zdravstvenom stanju u odeljenju, koja se u pisanoj formi izjave/informacije dostavlja osobi koja vodi evidenciju i komunicira sa nadležnom zdravstvenom/epidemiološkom službom).
Često tokom dana provetravati prostorije u kojima se sprovodi nastava.
Organizovati zdravstvenovaspitni rad o opštim merama prevencije gripa primereno uzrastu, u saradnji sa domom zdravlja.
Oboljenje slično gripu (OSG) je ono kod kojeg postoji iznenadna pojava temperature, praćena bolovima u mišićima i zglobovima, suvim kašljem i simptomima od strane gornjih disajnih puteva.
Shodno preporukama SZO opšte mere prevencije, kao što su držanje odstojanja od najmanje 1 m od drugih osoba, higijena disajnih puteva (pokrivanje nosa i usta prilikom kašljanja i kijanja papirnatom maramicom koju odmah treba nakon upotrebe baciti, a ruke oprati tekućom vodom i sapunom), higijena ruku i provetravanje prostorija u kojima se boravi, su efikasne mere prevencije i suzbijanja gripa izazvanog novim tipom virusa A (H1N1).
Postupak sa obolelima od gripa
- Obolele osobe sa blagom simptomatologijom treba uputiti na kućno lečenje i izolaciju, uz sprovođenje higijene disajnih puteva i higijene ruku i maksimalno ograničavanje svih kućnih i drugih kontakata.
- Poželjno je odrediti jednu osobu, najbolje člana porodice, da neguje obolelu osobu kod kuće, kako bi se mogućnost daljeg širenja novog virusa gripa svela na najmanju meru.
- Obolele osobe i osobe koje neguju obolele treba obučiti kako da nose i da odlažu zaštitne maske tokom perioda kada je bolesnik zarazan za okolinu. Ukoliko maske nisu dostupne u dovoljnoj količini, važnije je da zaštitnu masku nosi obolela osoba. Zaštitnu masku treba nositi samo u slučaju bliskog kontakta sa osobom koja pruža negu. Zaštitne maske treba bezbedno odložiti, baciti ukoliko se ovlaže.
- Osobe koje neguju obolele od gripa izazvanog novim virusom influence treba da peru ruke nakon svakog kontakta sa njima.
- Osobama koje neguju obolele treba dati instrukcije kako postupiti u slučaju pogoršanja kliničke slike pacijenta.
- Sedam dana nakon pojave simptoma obolele osobe nisu više zarazne za svoju okolinu.
- Svi članovi domaćinstva moraju da sprovode higijenu disajnih puteva i higijenu ruku.
- Redovno provetravati prostorije.
- Redovno čistiti prostorije vodom i sredstvima za čišćenje ili dezinfekciju.
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »