BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Uhapšen Raja Rodić!

Uhapšen Raja Rodić!
28.10.2009. god.
BEOGRAD - Pokretač dnevnih novina Glas javnosti i Kurir i nedeljnika Grom i Stil Radisav Rodić uhapšen je sinoć oko 19 časova u restoranu "Sport" na Autokomandi u Beogradu. Rodiću je određena mera zadržavanju u trajanju od 48 sati, a tokom dugotrajnog saslušanja, zbog drastičnog pogoršanja zdravstvenog stanja, prebačen je u zatvorsku bolnicu.

Razlozi zbog kojih je Rodić uhapšen nisu saopšteni, ali je jasno da je ovo samo još jedan u nizu napada dela vlasti na Kurir zbog kritičkog pisanja. Prema informacijama kojima raspolažemo, Rodića su priveli pripadnici Službe za borbu protiv organizovanog kriminala (SBPOK) po nalogu Okružnog javnog tužilaštva. Kako saznajemo od dobro obaveštenih izvora, ovo je samo nastavak akcije gašenja Kurira. Prema tom scenariju, Rodić će tokom današnjeg dana biti priveden istražnom sudiji, koji će mu odrediti pritvor od 30 dana.

Ko je Radisav Rodić
Pokretač Glasa javnosti i Kurira na udaru svih režima od 1999. godine
BEOGRAD - Pokretač dnevnih novina Glas javnosti i Kurir Radisav Rodić rođen je u Ripnju 1947. godine. Završio je Vojnoindustrijsku školu "21. maj", Tehničku školu "Radoje Dakić" i kasnije Višu ekonomsku školu. Privatnim poslom počeo je da se bavi 1964. godine. Oženjen je, otac je tri sina i jedne ćerke, i zasad ima petoro unučadi.

Početkom marta 1968. godine registrovao je samostalnu zanatsku radnju, imao je svoju alatnicu za proizvodnju plastičnih proizvoda, metalne galanterije i plastificiranje metala, a najviše se bavio građevinom.

Rodić 1998. godine pokreće dnevne novine Glas javnosti, a godinu dana ranije, zbog štampanja lista Demokratske stranke Demokratija (1996-1997), postaje neprijatelj broj jedan tadašnjeg režima. Zatim, prema odredbama tadašnjeg Zakona o informisanju, sledi mu 51 kazna, uključujući i plenidbu imovine.
Sredinom 2001. godine nova vlast vraća samo jedan promil otetog Rodićevim firmama u borbi za demokratske promene. Sudski sporovi još su u toku, a vrednost otetog meri se milijardama dinara.

Zoran Đinđić, krajem avgusta 2001. godine, prilikom posete redakciji Glasa javnosti obećava Rodiću nadoknadu rečima: "Rajo, došlo je vreme da ti se i mi odužimo." Nažalost, to obećanje nikada nije ispunjeno.
Na Đurđevdan 2003. godine Rodić pokreće dnevni list Kurir. Sredinom juna iste godine obaveštava dužnike iz DS da dostave novo obezbeđenje plaćanja duga, jer će u suprotnom morati da pusti akceptni nalog u naplatu. Čedomir Jovanović mu tada poručuje: "Neka Rodiću plati potpisnik naloga", a potpisnik je bio pokojni premijer Zoran Đinđić.

Šest dana posle puštanja akceptnog naloga Rodićev automobil, parkiran ispred restorana "Avala", bomba diže u vazduh. Počinioci ni do danas nisu pronađeni.

Glas javnosti 2005. godine najavljuje knjigu "Demokratska pljačka Srbije", u kojoj je istraživački tim Glasa objavio dokumenta o srpskim parama na Kipru i učešću ministra Mlađana Dinkića u svemu tome, s njegovim izjavama kiparskim medijima da su pare pronađene. Ali, Srbija do danas nije videla te pare.
Dinkić tada preti Rodiću da će ga uništiti ako objavi tu knjigu...

(E. G.)

- Reč je o scenariju primenjenom u slučaju Dragana Džajića, koji je u pritvoru proveo nekoliko meseci bez ikakvih objašnjenja. U međuvremenu, nastaviće se ekonomski udari na Kurir, kako bi na kraju novine prestale da izlaze. Pošto Zakonom o informisanju nisu zaustavili kritičko pisanje Kurira i Glasa javnosti, deo vlasti nastavio je finansijsko gušenje - kaže naš izvor.

Teror nad pokretačem dnevnih novina Glas javnosti i Kurir, koji se već 10 godina sprovodi kontinuirano, bez obzira na garnituru koja je na vlasti, kulminirao je sinoćnjim privođenjem Rodića u policiju.

Rodić se pre nekoliko dana vratio s teškog i komplikovanog hirurškog zahvata u Švajcarskoj i sa činjenicom koliko je narušeno njegovo zdravlje bilo je upoznato i Tužilaštvo.
Hapšenjem Radisava Rodića kulminirao je teror nad redakcijama Kurira, Glasa javnosti, Groma i Stila, koji je bez prekida trajao 142 dana. Podsećamo da je poreska policija posle 12-dnevne opsade naših redakcija bez popisa odnela kompletnu poslovnu dokumentaciju kompanije koja izdaje naše novine.

Prvi otvoreni obračun vlasti s Radisavom Rodićem, pokretačem tada jedinih opozicionih novina, počeo je 30. septembra 1999. godine. Tada su finansijska policija i beogradski Odsek za privredni kriminal MUP Srbije zabranili štampanje i prodavanje Glasa javnosti. Obrazloženja za ovakvu odluku nije bilo.

Već 1. oktobra, finansijska policija zapečatila je redakciju Glasa javnosti i sve štamparske mašine ''ABC Grafike". Osim štampanja Glasa javnosti, od tog časa obustavljeno je izdavanje još mnogih listova, među kojima su NIN, Vreme, Lid, Srpska reč, Velika Srbija i Pravoslavlje.

Krajem juna 2000. godine, u redakciju lista u Vlajkovićevoj 8 stiže odluka Privrednog suda po kojoj jedina privatna štamparija u zemlji, "ABC Grafika", prelazi u ruke države Srbije, a tom odlukom poništavaju se i svi ugovori i briše vlasništvo u zemljišnim knjigama.

Država tuži štampariju za izdavanje svakog biltena uperenog protiv vlasti. Za opomenu, usledilo je 38 tužbi, a svaka je u proseku bila "teška" oko 150.000 dinara. Početkom januara 2000. godine u Vlajkovićevu 8 ušao je stečajni upravnik, koji je iznova, novim privremenim merama, otimao privatno vlasništvo. Tadašnji režim računao je da će na ovaj način onemogućiti svim nevladinim listovima da se pojave na tržištu.
Na Đurđevdan 2003. godine, Rodić pokreće i Kurir. Od prvog dana smo obelodanjivali afere u državnom vrhu i iznosili na videlo mahinacije ljudi na državnim funkcijama. Kurir je brzo postao trn u oku državnim funkcionerima, koji, kao i njihovi prethodnici, nisu prezali ni od čega kako bi ga ugasili.

Poreska uprava u redakciju Kurira prvi put upada juna 2005. godine, po nalogu Ministarstva finansija, odnosno tadašnjeg resornog ministra Mlađana Dinkića. Sa objašnjenjem da ovaj list na ime poreza duguje šest miliona dinara, finansijski policajci iz redakcije iznose računare i drugu tehničku opremu.

U septembru ove godine počinje višednevna opsada redakcija Kurira i Glasa javnosti. Poreski inspektori uz podršku nekoliko desetina naoružanih policajaca iz Vlajkovićeve 8 neovlašćeno iznose poslovnu dokumentaciju firmi izdavača naših listova. Kada se novi Zakon o informisanju pokazao kao neefikasan za gašenje Kurira, počinje višednevni teror nad zaposlenima. Na ovaj način tortura i zastrašivanje novinara, kao i brzopotezno i nezakonito iznošenje dokumentacije, postaju već uhodani šablon "obračuna'' vlasti sa slobodnim medijima.


  • Izvor
  • Glas javnosti
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »