BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Detektor za bubice

Detektor za bubice
23.06.2007. god.

Miloš Slankamenac sa grupom mladih stručnjaka napravio lokator koji otkriva ko od studenata koristi "bubice" na ispitima

Grupa mladih stručnjaka koje predvodi magistar Miloš Slankamenac sa novosadskog Fakulteta tehničkih nauka napravila je uređaj koji "hvata" bubice i doskočila studentima koji su pomoću bežičnih komunikacija na prevaru polagali ispite.

Uređaj "MD-100" koji na ispitima otkriva rad mobilnih telefona i "bubica", u roku od nekoliko dana postao je nezaobilazni deo na ispitima. Vođa ovog tima stručnjaka, mr Miloš Slankamenac, kaže za Press da su ovaj lokator napravili na inicijativu studenata koji su se dobro spremali za ispite, pa im je dosadilo da gledaju kako njihove kolege polažu na prevaru.

- Oprema za prepisivanje koristi se veoma jednostavno. Student koji polaže telefonom ili kamerom smeštenoj u hemijskoj olovci slika test i pošalje ga kolegi van zgrade. Ovaj reši test i pošalje ga kao poruku drugaru u amfiteatru.

Druga varijanta je kada pitanja diktiraju u minijaturni mikrofon, koji uglavnom smeste ispod košulje, a odgovor dobijaju preko "bubice" ubačene u uvo - objašnjava Slankamenac.

On dodaje da studenti tačno znaju ko prodaje opremu za prepisivanje. Prema njegovim rečima, komplet se može nabaviti za 100 do 300 evra, a iznajmljivanje košta samo 20 evra. Oglasi za prodaju i rentu opreme mogu se naći na svim fakultetima.

- Prevare na ispitima korišćenjem najsavremenije tehnologije uzelo je toliko maha da je počelo da smeta ne samo nama, nego i samim studentima, naravno onima koji polažu na znanje. Zato smo morali da reagujemo i napravili smo ovaj lokator - kaže mr Slankamenac.

Aparat za detektovanje opreme za prepisivanje pravljen je pet meseci i već se uveliko koristi i na drugim fakultetima Novosadskog univerziteta.

- Sada, pre nego što počne ispit kažemo studentima da imamo lokator i da ne pokušavaju sa prevarama. Uređaj "MD-100" detektuje širok frekventni opseg od 10 do 3.500 megaherca i moguće je podesiti domet detekcije nedozvoljene komunikacije od jednog do 60 metara. Detektor je lak i prenosiv i ne remeti rad javne frekvencije - kaže Slankamenac.

Lokator su počeli da koriste mnogi fakulteti. Problem je, kako kaže naš sagovornik, jedino to što su pojedini profesori neinformisani, pa ne žele da ga koriste jer tvrde da na njihovim ispitima nema prevara.



  • Izvor
  • pressonline.co.yu
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Upozorenje dolazi usred rastućih tenzija između Izraela i libanskog Hezbolaha


Ruske trupe su u protekla 24 sata izvršile udare na ciljeve u Krivom Rogu i Kirovogradu, a eksplozije su se dogodile i u oblasti Odese. Ukrajinske formacije su, zauzvrat,...

On je kao ukrajinski predsednik jednostavno „sakrio u svoju fioku“ 32 zakona, čime je prekršio Ustav, izjavio je zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije


Vašington tvrdi da Kijev ne čini dovoljno u borbi protiv ovog pitanja i tvrdi da bi to moglo da ugrozi buduću vojnu i ekonomsku pomoć

Andrej Belousov je to izjavio na ceremoniji u Kremlju za diplomce vojnih akademija



Ostale novosti iz rubrike »