BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Smrt dolara - izvesna?

Smrt dolara - izvesna?
09.10.2009. god.
Arapske države počele tajne pregovore sa Kinom, Rusijom i Francuskom o prestanku korišćenja američke valute u obračunima za naftu.

U okvirima najozbiljnijih finansijskih promena u savremenoj istoriji Bliskog istoka, arapske države Persijskog zaliva planiraju da zajedno sa Kinom, Rusijom, Japanom i Francuskom prestanu sa obračunom za naftu u dolarima i umesto toga pređu na korpu valuta koja će uključivati japanski jen, kineski juan, evro, zlato i novu valutu koja je planirana za zemlje u sastavu Saveta za saradnju zemalja Persijskog zaliva, među kojima su Saudijska Arabija, Abu Dabi, Kuvajt i Katar.

TAJNO: Ministri finansija i šefovi centralnih banaka Rusije, Kine, Japana i Brazila već su obavili tajne susrete kako bi elaborisali šeme, koje će dovesti do toga da se cena nafte više neće određivati u dolarima.

Ti planovi koje su potvrdili listu “Independent” izvori u arapskim zemljama i u kineskom bankarskom sektoru u Hongkongu pomoći će da se objasni nedavni skok u cenama za zlato, ali oni takođe nagoveštavaju neverovatni prelazak sa dolarskog tržišta, što treba da se dogodi u toku narednih devet godina.

Amerikanci, koji znaju za to da su ti susreti održani, iako još ne znaju pojedinosti, verovatno će se boriti protiv te međunarodne klike, u koju ulaze i takvi ranije odani saveznici Vašingtona, kao što su Japan i zemlje Persijskog zaliva. Na pozadini tih valutnih susreta Sun Bigan, bivši specijalni ambasador Kine na Bliskom istoku, upozorio je da postoji rizik od dodatnih nesuglasica između Kine i SAD zbog uticaja i nafte na Bliskom istoku. Sporovi i sukobi su neizbežni - izjavio je on časopisu Asia and Africa Review.

To zvuči kao opasno predskazanje budućeg ekonomskog rata između SAD i Kine zbog bliskoistočne nafte, što će ponovo pretvoriti bliskoistočne konflikte u bitku za velikodržavnu dominaciju. Potrošnja nafte u Kini u poređenju sa SAD raste, jer je kineski rast manje energoefikasan. Po rečima izvora u bankarskim krugovima, prelazna valuta, kada se odustane od dolara, može postati zlato.

RECESIJA: Pad američke ekonomske moći koji je skopčan sa tekućom svetskom recesijom indirektno je priznao predsednik Svetske banke Robert Zelik. Jedna od posledica te krize može biti priznavanje promenjenih ekonomskih odnosa - izjavio je on u Istanbulu uoči zasedanja MMF i Svetske banke. Ali upravo je izuzetna nova finansijska moć Kine, zajedno sa iritacijom proizvođača i potrošača nafte povodom mešanja Amerike u funkcionisanje međunarodnog finansijskog sistema, isporovocirala nedavna razmatranja uz učešće država Persijskog zaliva.

Brazil i Indija takođe su iskazali interesovanje za saradnju u korišćenju nedolarskog plaćanja. Ali od svih finansijskih država Kina se sa najvećim entuzijazmom odnosi prema novom sistemu, pored ostalog i zato što sa Bliskim istokom ima ogromnu trgovinu.

Kina uvozi 60 procenata ukupne svoje potrošnje nafte, a veći deo isporuka dolazi sa Bliskog istoka i Rusije. Kinezi imaju koncesije za proizvodnju nafte u Iraku koje su SAD blokirale do ove godine, a u 2008. Peking je zaključio sporazum vredan osam milijardi dolara sa Iranom, u okviru koga namerava da u zemlji razvija naftnoprerađivačke kapacitete i gasne resurse. Kina je potpisala naftne ugovore sa Sudanom gde je zauzela mesto SAD, a vodi pregovore o naftnim koncesijama sa Libijom, gde se svi slični ugovori zaključuju u okvirima zajedničkih preduzeća.

Sem toga, kineski izvoz u taj region danas čini najmanje deset procenata uvoza svake od bliskoistočnih zemalja. U te obime ulazi široki asortiman roba, od mašina do sistema naoružanja, namirnica, odeće, pa i igračaka. Priznajući rastuću finansijsku moć Kine, predsednik Evropske centrane banke Žan-Klod Triše juče se obratio Kini sa molbom da dozvoli povećanje cene juana u odnosu na oslabljeni dolar, kako bi samim tim oslabila zavisnost Kine od američke monetarne politike i pomogla da se uravnoteži svetska ekonomija i oslabi pritisak na evro u stranu povećanja kursa.

Od trenutka potpisivanja Bretonvudskih sporazuma, kada je posle Drugog svetskog rata bila razrađena struktura savremenog međunarodnog finansijskog sistema, trgovinski partneri Amerike morali su da se bore sa posledicama kontrole Vašingtona i, tokom poslednjih godina, sa hegemonijom dolara u ulozi dominirajuće svetske rezervne valute.

Kinezi smatraju, na primer, da su Amerikanci nagovorili Veliku Britaniju da se ne pridružuje evrozoni kako bi sprečili ubzano napuštanje dolara. Ali izvori kineskih bankarskih krugova govore da su njihova razmatranja već otišla prilično daleko da bi se ona blokirala. Rusi će vremenom u korpu valuta uneti i rublju - izjavio je listu “Independent” poznati hongkonški broker. Britanci su negde na sredini i pridružiće se evru. Oni nemaju izbora, jer ne mogu da koriste američki dolar.

  • Izvor
  • www.svevesti.com
  • Povezane teme


Komentara (1) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »