BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Dan žalosti u Užicu

Dan žalosti u Užicu
04.09.2009. god.
Posle četiri vezane eksplozije u užičkoj fabrici „Prvi partizan” poginulo sedmoro radnika, od kojih šest žena i jedan muškarac. Lakše povređeno 14 radnika. Nema opasnosti od dodatnih eksplozija ili požara u pogonu, izjavio ministar policije Ivica Dačić. Istraga o uzrocima nesreće u toku.

Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je u eksploziji u fabrici municije „Prvi partizan” nakon četiri vezane eksplozije u pogonu za eleboraciju, poginulo sedmoro radnika, od kojih šest žena i jedan muškarac.

Opštinski istražni sudija saopštila je da su poginuli: Svetlana Đurić, Jelena Lončarević, Jasmina Ostojić, Gordana Đokić, Biljana Luković, Vida Terzić i Dragan Milovanović.

Nakon obilaska mesta tragedije, Dačić je rekao da je lakše povređeno 14 radnika.

Na prijemno odeljenje užičke Opšte bolnice primljeni su lakše povređeni radnici, a prema rečima dežurne doktorke Opšte bolnice u Užicu Branke Bukvić radi se o blažim intoksikacijama ugljenmonoksidom i ogrebotinama.

Izrazivši saučešće porodicama poginulih radnika, ministar Dačić je rekao da će o uzrocima eksplozije i požara završnu reč dati istraga koju će tokom prepodneva obaviti kriminalistička policija MUP-a.

On je rekao da su vatrogasne jedinice i jedinice za zaštitu i spasavanje sprečile još veću tragediju u užičkom „Prvom partizanu” jer su onemogućile da se vatra proširi na lakirnicu i skladište gotovih proizvoda i dodao da bi tada bi broj žrtava bio veći jer je u pogonima bilo oko 100 radnika.

„Ne može se sa bilo kakvom sigurnošću govoriti o uzrocima ove tragedije osim da je ona započela u delu gde dolazi do punjenja municije”, rekao je Dačić i dodao da ne postoji više nikakava opasnost od dodatnih eksplozija ili požara u ovom pogonu.

Gradonačelnik Užica Jovan Marković rekao je sinoć da ne postoje reči koje mogu da objasne tragediju u „Prvom partizanu” i izrazio saučešće porodicama poginulih. Marković je rekao i da je proglašen Dan žalosti u Užicu.

„Grad Užice će doneti odluke kako da pomognemo porodicama poginulih”, dodao je Marković i rekao da će se zahtevati ozbiljna istraga.

Ministar policije je rekao da je u gašenju požara u „Prvom partizanu” učestvovalo 16 vatrogasnih vozila i 50 vatrogasaca i spasilaca i da među njima ima lakše povređenih.

Prema rečima ministra, požar je gašen uz jako lošu vidljivost do 20 centimetara i uz puno dima.

Svi lakše povređeni posle ukazane pomoći u Opštoj bolnici u Užicu pušteni su kućama.

Nesreća se dogodila sinoć u 21.15 sati, a u vazduhu se dva sata posle ponoći i dalje osećao miris baruta.

„Prvi partizan” Užice postoji od 1928. godine i ovo je najveća tragedija koja je fabriku zadesila posle eksplozije u trezorima 1941. godine za vreme Užičke republike.

Prethodna nesreća u pogonu namenske industrije desila se 26. avgusta prošle godine u Kruševcu. U eksploziji u fabrici za proizvodnju eksploziva i pirotehnike korporacije „Trajal” lakše je povređeno sedam radnika te fabrike.

Eksplozija je pričinila veliku materijalnu štetu, pa je proizvodnja u tom pogonu bila prekinuta.

Podaci o prethodnim nesrećama
Verovatno jedna od najtežih havarija i nesreća u namenskoj industriji dogodila se u zemunskoj fabrici hemijskih proizvoda Grmeč 23. juna 1995. godine. U eksploziji je poginulo 11, a povređeno devet radnika.

Eksplozija u „Prvoj iskri” u Bariču 29. maja 2006. godine odnelo je tri ljudska života.

Prošle godine, 6. aprila u Zemunu nakon eksplozije pet buradi s dimetoatom u „Galenici - Fitofarmacija” otrovalo i opeklo oko 40 radnika, policajaca i vatrogasaca.

Kada je u istom mesecu, 17. aprila 2008. godine u fabrici skroba u Pančevu eksplodirao filter za sušenje, u velikom požaru pričinjena velika materijalna šteta ali nije bilo povređenih.

U Leštanima 3. novembra 2008. godine troje je ljudi teško povređeno u fabrici za proizvodnju raketnih goriva kada je eksplodirala smesa za punjenje protivgradnih raketa.

U lozničkoj Viskozi veliki požar izbio je 8. decembra 2008. Nije bilo povređenih, ali je koncentracija sumpordioksida u Loznici bila izuzetno povećana.

Dan „Prvog partizana” iz Užica 22. novembar, sećanje je na eksploziju u partizanskoj fabrici oružja i municije 1941. godine u trezorima Narodne banke, današnjem Narodnom muzeju, gde je i bila smeštena fabrika nastala na temeljima Fabrike oružja i municije koja je iz Kranja preseljena u Užice 1928. godine.

Saučešće Tadića i Šutanovca
Porodicama poginulih telegrame saučešća uputili su predsednik Srbije Boris Tadić i ministar odbrane Dragan Šutanovac.

Šutanovac je obećao da će Vlada naći način kako da porodicama pomogne u ovim okolnostima.

„Fabrika ´Prvi partizan´ u Užicu je jedna od retkih fabrika koja ima gotovo svu svoju godišnju proizvodnju unapred prodatu i Vlada Republike Srbije će naći način kako da porodicama poginilih i fabrici pomogne u ovim okolnostima”, rekao je Šutanovac.

  • Izvor
  • MONDO
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »