BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Tadić nudi Kinezima luku i bescarinsku zonu

Tadić nudi Kinezima luku i bescarinsku zonu
20.08.2009. god.
Izražavajući veliko zadovoljstvo što već treći put dolazi u Kinu, prijateljsku zemlju, predsednik Srbije Boris Tadić je, u svom govoru na Trgovinsko-investicionom forumu, istakao da će dobri bilateralni odnosi dve zemlje biti potvrđeni potpisivanjem Sporazuma o strateškoj saradnji: „Ovo su istorijski trenuci za Srbiju, sada kada Kina postaje ključni strateški partner moje zemlje na azijskom kontinentu”.

– Osim političkih odnosa koji su na najvišem nivou, Srbija želi da ekonomske odnose sa prijateljskom Kinom umnogome poboljša i veoma smo zainteresovani za intenziviranje i unapređenje privrednih veza –rekao je Tadić ukazavši da je jučerašnji susret „dokaz da je to i zajedničko opredeljenje”.

Predsednik Srbije je primetio da je kineska vlada postigla izvanredne rezultate programom mera za saniranje svetske finansijske krize i uspela da održi najavljen rast bruto nacionalnog dohotka od osam odsto i time dala značajan doprinos stabilizaciji svetske privrede.

– Vlada Srbije je među prvim u jugoistočnoj Evropi preduzela ozbiljne i veoma obimne mere za ublažavanje efekata svetske ekonomske krize – naglasio je Tadić i dodao:

– Što se tiče stranih investicija one su sigurne i Srbija je, želim da potvrdim, politički stabilna zemlja što je veoma važno za strana ulaganja. Sve strane kompanije koje su investirale u Srbiju i dalje dobro rade i zadovoljne su postignutim rezultatima. Neke od vaših kompanija, kao što su „Huawei” i „ZTE”, već su prisutne i takođe uspešno posluju u Srbiji. To je dobar pokazatelj i mi želimo da i druga preduzeća koja su danas ovde dođu i investiraju u Srbiju.

Napominjući da se Srbija trajno opredelila za ulazak u porodicu modernih evropskih zemalja, za ubrzanje procesa evropskih integracija, kao i za sprovođenje reformi neophodnih da se pravni poredak i privredni sistem Srbije približe standardima EU, Tadić je ocenio da centralni geopolitički položaj naše zemlje na Balkanu čini Srbiju mestom saradnje svih zemalja našeg regiona; „Srbija je jedina zemlja u Evropi koja ima ugovor sa EU, ali i sa Ruskom Federacijom, Turskom, Belorusijom, kao i sa regionom CEFTA. Ti ugovori o slobodnoj trgovini odnose se, dakle, na tržište koje ima preko 800 miliona ljudi”.

Tadić za govornicom na Trgovinsko-investicionom forumu (Foto Fonet)
Ukazujući da Srbija ima i privilegiju da se nalazi na panevropskom transportnom Koridoru 10 i na najvećem evropskom rečnom Koridoru sedam, koji spaja Severno i Crno more što otvara brojne privredne i transportne potencijale, Tadić je kao nov vid saradnje između privreda dve zemlje predložio izgradnju nove moderne luke na Dunavu i bescarinske zone za proizvodne aktivnosti kineskih kompanija.

– Kontinuirane investicije, uključujući i investicije u velike infrastrukturne projekte, pre svega u domenu transporta, predstavljaju jedan od ključnih ciljeva ekonomskog programa Vlade Republike Srbije – naglasio je Tadić.

– Upravo zato me posebno raduje što naše dve vlade u Pekingu potpisuju Sporazum o ekonomskoj i tehničkoj saradnji u oblasti infrastrukture čime će se umnogome unaprediti naša saradnja u ovom domenu – dodao je Tadić.

Predsednik Srbije je istakao da će naša zemlja u narednom periodu biti veliko gradilište, a da je naša vlada spremna da kineskim građevinskim kompanijama omogući infrastrukturne poslove u Srbiji u iznosu od milijardu evra: „Samo u Beogradu i okolini planiramo da gradimo pet mostova preko Dunava i Save. Jedan od tih mostova, most Zemun–Borča biće realizovan pomoću kredita kineske Eksim banke i uz angažovanje kompanija iz Kine”.

U ovoj godini, prema rečima Borisa Tadića, otpočeli smo obimne infrastrukturne radove. Planiramo završetak autoputa ka Bugarskoj, Makedoniji i Mađarskoj, kao i početak radova na autoputu ka centralnoj Srbiji:

– Osim transportne infrastrukture pokrenuli smo i značajne projekte u oblasti građevinarstva, telekomunikacija i posebno energetike, s obzirom na to da je jedan od prioriteta Vlade Republike Srbije izgradnja energetskih objekata: prvenstveno izgradnja dve termoelektrane na lignit i jedne gasne elektrane, iskorišćavanje preostalog hidropotencijala dveju reka – Dunava i Drine, kao i početak aktivnosti na izgradnji gasovoda „Južni tok”.

Ocenjujući da će strateško partnerstvo Pekinga i Beograda omogućiti dalje unapređenje saradnje dveju zemalja na svim poljima, Tadić je još jednom naglasio da je strateško opredeljenje Srbije članstvo u Evropskoj uniji i da smo „zahvalni zbog podrške naših kineskih prijatelja na tom putu, a u budućnosti Kina će u nama imati velikog prijatelja u Evropskoj uniji”.

R. D.

--------------------------------------------------------------------------

Susret Tadića i Đintaoa

PEKING – Predsednik Srbije Boris Tadić i predsednik Kine Hu Đintao saglasili su se u Pekingu da produbljivanje tradicionalno prijateljskih odnosa i uspostavljanje strateškog partnerstva predstavlja zajedničku težnju dva naroda i da je od suštinskog interesa za dve države.

U zajedničkoj izjavi posle sastanka, navodi se da su dvojica predsednika postigla široki konsenzus o daljem jačanju saradnje Srbije i Kine u raznim oblastima, kao i o međunarodnim i regionalnim pitanjima od zajedničkog interesa.

„Dve strane su naglasile da je iskustvo stečeno u uspešnom razvoju bilateralnih veza pokazalo da različito istorijsko nasleđe, društveni sistem, ideologije i modeli razvoja ne predstavljaju prepreku razvoju međudržavnih odnosa”, saopšteno je posle sastanka.


Sagovornici su pružili uzajamnu podršku teritorijalnoj celovitosti dveju država, tako što je srpska strana ponovo potvrdila svoju privrženost politici jedne Kine, a kineska strana je ponovo potvrdila poštovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije
Srbija, kako je poručeno, neće uspostavljati zvanične odnose niti obavljati zvanične razmene sa vlastima u Tajvanu, a Beograd će nastaviti da se protivi svakom obliku nezavisnosti Tajvana i da podržava ponovno ujedinjenje Kine mirnim putem.

Kina, sa druge strane, smatra da je najbolji način rešavanja pitanja statusa Kosova da se izradi plan koji bi bio prihvatljiv za obe strane, putem dijaloga i pregovora između vlade Srbije i privremenih vlasti Kosova, a u skladu sa međunarodnim pravom, ciljevima i principima Povelje UN i rezolucijama Saveta bezbednosti.

„Kineska strana uvažava i opredeljenje srpskog naroda u pogledu razvojnog puta zemlje u skladu sa unutrašnjim uslovima, razume napore Srbije da se integriše u evropsku porodicu i ceni politiku Srbije usmerenu na razvijanje prijateljskih odnosa sa susedima, njeno zalaganje za stabilnost i razvoj balkanskog regiona, kao i aktivno unapređenje regionalne saradnje”, saopšteno je posle sastanka.

Posebna pažnja je posvećena mogućnosti razvoja ekonomske saradnje, trgovinske razmene i investicija, a dve strane su se saglasile da će podržavati preduzeća dveju zemalja da ubrzaju saradnju u oblasti izgradnje mostova, elektrana, puteva i drugih infrastrukturnih projekata u Srbiji, kao i da će se aktivno zalagati da ojačaju saradnju preduzeća u prioritetnim oblastima kao što su komunikacije, petrohemijska industrija, energetika, visoke i nove tehnologije, industrijska proizvodnja i prehrambena industrija.

Dogovoreno je i intenziviranje kulturne, prosvetne, sportske, naučno-tehnološke, vojne i policijske saradnje, kao i saradnja u oblastima kao što su turizam, civilno vazduhoplovstvo, zdravstvo, mediji i nevladine organizacije.

Dve strane su izrazile spremnost da se maksimalno založe za uspeh Festivala kineske kulture u Srbiji ove jeseni i najavile da će podržati gradove Peking i Beograd da budu domaćini aktivnostima u čast obeležavanja tridesetogodišnjice njihovog bratimljenja.

Kada je reč o globalnoj politici, srpska i kineska strana su izrazile privrženost ciljevima i principima Povelje Ujedinjenih nacija i podržale vodeću ulogu UN u očuvanju mira i bezbednosti u svetu, podsticanju zajedničkog razvoja i mirnog rešavanja međunarodnih sporova, kao i rešavanju zajedničkih problema s kojima se čovečanstvo suočava.

I Srbija i Kina se, kako je naglašeno, zalažu za jačanje uloge i autoriteta UN i Saveta bezbednosti, kao i poštovanje različitosti civilizacija i modela razvoja u svetu.

„Dve strane su spremne da intenziviraju međusobnu saradnju u okviru UN i drugih međunarodnih organizacija, da blagovremeno obavljaju razmenu mišljenja i konsultacije o međunarodnim pitanjima od uzajamnog interesa, kao i da se zajedno zalažu za izgradnju harmoničnog sveta, trajnog mira i opšteg prosperiteta”, saopšteno je posle sastanka.

Dve delegacije su se osvrnule i na svetsku finansijsku krizu, ocenivši da međunarodna zajednica treba da deluje koordinisano na polju makroekonomske politike, da se suprotstavlja trgovinskom protekcionizmu, da produbljuje saradnju u oblasti finansijske regulative, podstiče što skoriji oporavak svetske privrede, svede na najmanju meru štetu koju je kriza nanela zemljama u razvoju, kao i da zajednički odgovori na ovaj globalni izazov.



  • Izvor
  • Tanjug
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ostale novosti iz rubrike »