Kako nastaje zvuk „pucanja iz lasera“ na ledu Bajkalskog jezera?
„Stvarno sam mislio da je neko ubacio jeftine naučnofantastične zvučne efekte... vau“
Ovo je najčešći komentar koji se pojavljuje kada se negde na internetu pojavi snimak „Pucanje bajkalskog leda“. Najdublje jezero na svetu proizvodi zaista zabrinjavajuće zvuke dok se pokriva ledom, ali oni nemaju nikakve veze sa zvucima pucanja leda, piše Russia beyond.
Getty Images
„Mislio sam da je stvarno čudno da ljudi komentarišu ove zvuke kada su oni očigledno lažni Lolol Nisam imao pojma da je to realan zvuk pucanja leda!“ – piše jedan od korisnika Redita.
Poslušajte sami. To zaista više podseća na zvuke lasera nego da pucanje leda pod nogama:
Ovaj snimak je napravio lokalni fotograf Aleksej Kolganov. U februaru ove godine on se prošetao preko ledenog pokrivača na malim skijama i snimio kako puca led pod njegovim nogama (da, prizor je prilično uznemiravajući!)„Običan turista, koji prvi put ugleda bajkalski led, plaši se upravo toga: dubine pod providnim ledenim pokrivačem i neočekivanog, kosmičkog zvučanja leda. A na ovom snimku se vide i pukotine“, zapisao je tada Kolganov.
Za list Siberian Times objasnio je da je usporio snimak i pojačao zvuke, jer je teško uloviti taj karakterističan zvuk pomoću mikrofona na kameri.
Ali zato se na kristalno glatkoj površini leda odlično vide dugačke pukotine i čista voda pod ledenim staklom: ovo je najčistije slatkovodno jezero na svetu i zato se tako providi kroz ledenu površinu. Kalganov je objasnio da je led po kojem je išao bio debeo oko pola metra i da pojavljivanje pukotina zato nije tako strašno.
Getty Images
Mnogi stručnjaci dolaze ovamo tokom zime kako bi videli bajkalsko čudo: nekoliko desetina vrsta leda, od vertikalnih beličastih pukotina do oštrih ledenih sprudova i velikog broja zaleđenih balončića.
A sada se vraćamo na temu kosmičkog zvuka koji se čini tako nerealan. Naziv ove fizičke pojave je akustička disperzija. Zvuk, koji podseća na pucanje iz laserskog oružja nastaje kada neke frekvencije zvuka kroz sredinu prolaze brže od drugih. Kada zvuk prolazi kroz vazduh, njegove frekvencije se po pravilu kreću jednakom brzinom i istovremeno stižu do ljudskog uha. Ali kroz čvrstu sredinu zvučni talas prolazi drugačije: visoke i niske frekvencije se odvajaju. Zato se visoki i niski tonovi čuju odvojeno. To je akustička disperzija.
Led ima osobinu da se širi i skuplja, zbog čega dolazi do pucanja, pri čemu nastaju vibracije (na to utiče i seizmička aktivnost). Ova vibracija neravnomerno prolazi kroz led i tako se čuje neobično „piju-piju“.
Getty Images
Jekaterina Sineljščikova, Russia beyond
- Izvor
- Tanjug
- foto: © Getty Images / Russia beyond/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- zanimljivosti
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Moskovska jesen, prohladan dan, obeležila je početak nezaboravnog putovanja delegacije koju je organizovao Međunarodni društveno-politički pokret „RUSOV“. Ova delegacija imala je čast da poseti zonu Specijalne vojne operacije (SVO)...
Ako govorimo o uticaju Mosada u Holivudu nezaobilazno je ime Arnona Milčana, hiperaktivnog producenta koji je potpisan na preko 130 ostvarenja. Zanimljivo je da je on sam, pre desetak...
On je pohvalio ruskog predsednika zbog toga što je bio prvi svetski lider koji je javno podržao njegovog sina.
Godišnjica oslobođenja Beograda od fašističkih osvajača obeležava se 20. oktobra. I u porodici Ljubov Tulijeve iz Belorusije ovaj dan će postati poseban: 67 godina ona je sanjala da poseti...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.