BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Najlepše stambene zgrade u Moskvi

Najlepše stambene zgrade u Moskvi
20.06.2021. god.


Ovde izdvajamo najprivlačnije stambene zgrade glavnog grada Rusije. U kojoj od njih biste voleli da živite?

Neboder na Koteljničeskom keju 

Jedan od sedam čuvenih Staljinovih nebodera je obična stambena zgrada sa 700 stanova, koje su, doduše, dobijali samo predstavnici „kreativne inteligencije“.

Građena je kao jedinstveni eskperiment od 1938. do 1952. godine. To je sovjetski neboder čiji stanovnici ne moraju da pešače ceo kilometar do najbliže pekare. Bio je to svojevremeno „grad u gradu“, jer je sva potrebna infrastruktura bila smeštena u prizemlju. I to nisu bile samo prodavnice prehrambenih proizvoda, nego i bioskop, čime je dodatno istaknut status stanara. Zanimljivo je da bioskop „Iluzija“ još uvek radi i nedavno je renoviran.

Cijena: Najniže cene iznajmljivanja stana ovde su u proseku 150.000 rubalja mesečno (2.070 dolara)


Ažurni dom

 

Ovo je bila jedna od prvih zgrada u Moskvi izgrađenih od gotovih blokova. Podignuta je još pre rata, 1940. godine na Lenjingradskom prospektu. Zove se „Ažurna“ ili „čipkasta“ zbog ukrasnih rešetaka na kuhinjskim lođama od kojih se ne vidi šta je unutra. Takvo rešenje se pojavilo je pre masovne izgradnje, posle koje je zaista zatrebalo jer su balkoni postali puni krša (budući da su korišćeni kao skladište za stvari koje „mogu da zatrebaju“) i kvarili su svaki lepo uređeni ambijent.

Na ulazu u objekat kulturnog nasleđa. Lenjinski prospekt 27. Zgrada je podignuta 1940. po projektu arhitekti A. K. Burova i B. N. Blohina i inženjera A. I. Kučerova i G. B. Karmanova.

Ažurni dom je podignut za obične sovjetske građane, jer se očekivalo da će oni u najskorije vreme preplaviti Moskvu. Pretpostavljalo se da će Moskovljani sve vreme provoditi na poslu, i da će ručati u restoranu sa kuhinjom u prizemlju. Zbog toga su u zgradi veliki hodnici, ali su stanovi mali, a kuhinje su minijaturne. Međutim, sve te planove je osujetio rat. Napravljena je samo jedna ovakva zgrada, a prvi su ključeve dobili visoki vojni oficiri.

Cijena: Iznajmljivanje dvosobnog stana košta 60.000 rubalja mesečno (830 dolara)


„Capital Hill Residence“ (Kuća Vladislava Doronjina) 

Kreacija poznatog arhitekte Zahe Hadid građena je specijalno za ruskog magnata Vladislava Doronjina na zapadu Moskve u elitnom naselju Barviha. Trebalo je da ova vila bude Doronjinov svadbeni poklon američkoj manekenki Naomi Kembel, ali je 2019. godine objavljeno da se objekat prodaje, i to po „nestvarnoj“ ceni, kako su govorili eksperti za tržište.

Zgrada liči na kosmički šatl, ima terasu na visini od 22 metra, a pored soba za stanovanje ima i bazen dugačak 20 metara, sopstveni spa-centar, sportsku salu, japanski vrt i noćni klub.

Cijena: 6,4 milijarde rubalja (8,8 miliona dolara)


Zgrada I.P. Isakova sa stanovima za iznajmljivanje

 

Zdanje u stilu secesije u ulici Ostoženka, jednoj od najskupljih u savremenoj Moskvi, podigao je 1899. godine Jakov Rek, bankar i vlasnik građevinske firme. Njegova ideja je bila da ukrasi prestonicu stilski prefinjenim vilama za letovanje sa kompletnim luksuzom u zapadnoevropskom maniru.

Kasnije je vilu kupio peterburški trgovac Isakov. On je bio njen vlasnik dok nije izbila revolucija. Boljševici su je 1925. godine dodelili stambenoj zadruzi, pa se u njoj nastanilo preko 300 ljudi! Zgrada je i danas stambena.

Cijena: 600.000 rubalja mesečno (8.310 dolara)


Zgrada osiguravajućeg društva „Rusija“ 

Zgrada osiguravajućeg društva sa stanovima za izdavanje napravljena je početkom 20. veka sa ciljem da u njoj stanuju imućniji ljudi, ali je brzo postala omiljena u krugovima „kreativne inteligencije“, a u sovjetsko vreme su u njoj bili smešteni književni, muzički i slikarski ateljei, koji su zatim postali stecište moskovskog „andergraunda“. Sada se sve prostorije u ovom zdanju tretiraju kao elitni prostor.

Kamin u zgradi sa više stanova „Rusija“.

Vila se nalazi preko puta sedišta naftne kompanije „Lukoйl“. Prema nekim izvorima, u njoj se nastanio šef kompanije Vagit Alekperov.

Cijena: Prosečna cena stana može iznositi i 100 miliona rubalja (1,5 miliona dolara)


Pročitajte više! 
Raskoš kao smisao života: Najbogatiji ruski oligarsi i njihove nekretnine

Stambeni kompleks Noble row 

Kompleks od šest taunhausa u francuskom stilu bozar održava se u saradnji sa njujorškom kancelarijom Ralph Lauren. Nalazi se u centru „zlatne milje“, najelitnijeg rejona novogradnje u Moskvi. Dugo je držao rekord na prestoničkom tržištu elitnog stambenog prostora.

Koncept je takav da u svakoj rezidenciji živi po jedna porodica. Postoji zaseban glavni ulaz i unutrašnje dvorište, a sa terase se pruža pogled na Kremlj i Hram Hrista Spasitelja.

Cijena: 26 miliona košta taunhaus


„Zgrada u Mosfilmovskoj“ 

Ovo su zapravo dva nebodera, jedan sa 53 sprata (visok 213 metara) i drugi sa 34 sprata (132 metra).

I pored velikih razmera oblakoderi se lako i efektno uklapaju u gradsku panoramu, zbog čega ih je Emporis Skyscraper Award 2012. godine uvrstio među 5 najlepših nebodera na svetu.

Cijena: najmanje 450.000 rubalja mesečno (6.230 dolara)


„Moskva siti“ 

U poslovnom klasteru „Moskva siti“ pored poslovnog prostora i velikog broja restorana i prodavnica postoje i premium apartmani.

To je slučaj, na primer, u kuli „Federacija“ koja je vodeći projekat kvarta i njegov najviši neboder (374 metra, 95 spratova), a takođe zvanično najskuplji objekat sa stambenim prostorom u Rusiji.

Cijena: Cene apartmana u kvartu variraju od nekoliko desetina miliona do 2,2 milijarde rubalja (30,4 miliona dolara)!


Palata Trijumf („Triumf-Palas“) 

Zdanje liči na čuvene Staljinove nebodere ali potiče iz sasvim druge epohe. Naime, ovo je novija građevina, podignuta sredinom 2000-ih. Istina, arhitekte su revnosno ispoštovale stilistiku Staljinovih nebodera i njihovu funkcionalnost, tako da su i ovde svodovi visoki, prostor je veliki, na vrhu je šiljak (postavljen je pomoću helikoptera), unutra ima mnogo mermera, a holovi su prostrani.

Ovde žive imućni ljudi, od zvezda šou-biznisa do reditelja i biznismena.

Cijena: Iznajmljivanje košta najmanje 180.000 rubalja mesečno (2.500 dolara).


Zgrade na Gagarinovom trgu

Prema jednoj moskovskoj legendi, zgrade na Lenjinskom prospektu br. 30 dobile su naziv „zgrade samoubica“, a sve zbog toga što su bile ukrašene sa 16 skulptura visine ljudskog rasta i izdaleka su ličile na ljude koji su na ivici očajanja.

A to su zapravo figure 16 ratnika-pobednika koji proslavljaju pobedu devojaka. Zgrade su podignute krajem 1940-ih. Između njih prolazi magistralna saobraćajnica, tako da su one svojevremeno u izvesnom smislu bile kao svečana kapija na ulazu u grad.

Cijena: Najmanje 50.000 rubalja mesečno (700 dolara)

Jekaterina Sineljščikova, Russia beyond



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Mihail Počujev / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Moskovska jesen, prohladan dan, obeležila je početak nezaboravnog putovanja delegacije koju je organizovao Međunarodni društveno-politički pokret „RUSOV“. Ova delegacija imala je čast da poseti zonu Specijalne vojne operacije (SVO)...


Ako govorimo o uticaju Mosada u Holivudu nezaobilazno je ime Arnona Milčana, hiperaktivnog producenta koji je potpisan na preko 130 ostvarenja. Zanimljivo je da je on sam, pre desetak...

 testtt


On je pohvalio ruskog predsednika zbog toga što je bio prvi svetski lider koji je javno podržao njegovog sina.

  Godišnjica oslobođenja Beograda od fašističkih osvajača obeležava se 20. oktobra. I u porodici Ljubov Tulijeve iz Belorusije ovaj dan će postati poseban: 67 godina ona je sanjala da poseti...


Piše: Boško Antić, kontraadmiral u penziji


Ostale novosti iz rubrike »