BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ostaci hladnog rata u Rusiji i van nje

Ostaci hladnog rata u Rusiji i van nje
27.03.2021. god.
Pre 75 godina Vinston Čerčil je opisao novu realnost u kojoj je Sovjetski Savez okvalifikovan kao uzrok „međunarodnih teškoća“. Njegov govor u Fultonu se uzima kao početak hladnog rata za kojim je usledila gotovo pedesetogodišnja trka u naoružanju i stalna pretnja Trećim svetskim ratom. Neki od objekata iz tog perioda postoje i danas kao podsećanje na ova vremena zategnutih odnosa između velikih sila, piše Russia beyond.

Radarska stanica „Duga“

Sovjetska radarska stanica za rano otkrivanje lansiranja interkontinentalnih balističkih raketa nalazi se u rejonu Černoblja. Mogla je da detektuje ciljeve na udaljenosti od 4.000 kilometara, tj. zaista je mogla da „vidiʺ iza horizonta.

Saznajte više: „Duga“ – džinovski napušteni radar blizu Černobilja

Zbog karakterističnog zvuka koji je proizvodila na kratkim radio-talasima (lupkanje nalik na zvuk propelera) dobila je nadimak Russian Woodpecker (ruski detlić).

Sovjetski bombarderi M-4 u vazduhoplovnoj bazi „Engels“ u Saratovskoj oblasti

Impozantna letelica od 80 tona, koju su analitičari NATO-a prozvali „Bizon“, bila je prvi interkontinentalni nosač nuklearne bombe na svetu. M-4 je bio gotov samo nekoliko meseci pre američkog bombardera V-52.

Napušteni silos nuklearne rakete

Nekada se u ovom silosu nalazila balistička raketa „Dvina R-12“ koja je bila u stanju da nuklearnu bojevu glavu snage do 2,3 megatone prenese na udaljenost od dve hiljade kilometara. Silos je dubok trideset metara.

Objekat 825 GTS

Nekadašnja tajna baza za podmornice u Balaklavskom zalivu na Krimu danas je muzejski kompleks. Ali tih godina i grad Balaklava i njegov zaliv su bili pod oznakom tajnosti, a najtajniji objekat u tom kompleksu iskopan je u planini Tavros.

Tu su se skrivale i popravljale nuklearne podmornice i municija za njih. Trebalo je da poklopci teški 150 tona i moćni zidovi baze izdrže nuklearni napad.

Bunker-42 u Ulici Taganka u Moskvi

65 metara pod zemljom u centru Moskve se nalazi bunker koji je izgrađen specijalno za Josifa Staljina i članove vlade u slučaju atomske eksplozije.

50-ih godina je izgradnja objekta od 7.000 kvadrata držana u tajnosti čak i od stanovnika grada, što nije bio lak zadatak. Zatim je tokom trideset godina, do 1986. godine, iz bunkera realizovana komanda strateškim bombarderima sa nuklearnim naoružanjem. Danas se tu nalazi Muzej hladnog rata.

Sistemi PRO S-25 i A-35

Danas su ovi sistemi PRO kružnog oblika kod Moskve napušteni (mada čuvani) objekti. Sagrađeni su početkom 50-ih kod Naro–Fominska, kako bi na vreme upozorili na napad na prestonicu.

„Portal”

Kilometarski tunel probijen u stenama Čukotke služio je kao prolazni aerodrom za dalekoletnu avijaciju. Prema planovima vojske, trebalo je da avioni na tom mestu preuzimaju nuklearne borbene komplete i prebacuju ih na teritoriju Amerike do koje je sa tog mesta potrebno manje od sat vremena leta. A kako bi se zapadne specijalne službe zbunile, ovo mesto je imalo nekoliko naziva: Magadan-11, Anadir-1, Objekat S, Gudim. Zaposleni su ga pritom zvali prosto „portalʺ ili „rupaʺ.

Ovaj objekat je bio u toj meri tajan da čak ni stručnjaci koji su tu radili nisu poznavali raspored svih objekata u „portaluʺ.

Nekadašnji Semipalatinski nuklearni poligon za ispitivanja u Kazahstanu

Na ovom delu pustinjske stepe od 18,5 hiljada kvadratnih kilometara u Kazahstanu tokom 40 godina vršene su nuklearne, termonuklearne i vodonične eksplozije.

To je prouzrokovalo radijacijsko zagađenje čitavog istočnog dela Kazahstana, a preko 1,5 miliona ljudi je stradalo kao posledica zračenja. 

Magacin sovjetskih nuklearnih bojevih glava u Češkoj

Ova teritorija i danas pripada češkoj vojsci i pod nadzorom je, mada je vojska ne koristi. Nekadašnji supertajni objekat „Javor 51ʺ sačuvan je u skoro idealnom stanju i od njega je načinjen muzej.

Sovjetska bolnica u Budimpešti

1991. godine sovjetska vojska je napustila Mađarsku. Tada je napuštena i sovjetska vojna bolnica. Za građevinu do danas nije pronađena druga namena, a njeni zidovi još čuvaju istoriju druge zemlje.

Jekaterina Sineljščikova, Russia beyond



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Georges DeKeerle/Getty Images / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Moskovska jesen, prohladan dan, obeležila je početak nezaboravnog putovanja delegacije koju je organizovao Međunarodni društveno-politički pokret „RUSOV“. Ova delegacija imala je čast da poseti zonu Specijalne vojne operacije (SVO)...


Ako govorimo o uticaju Mosada u Holivudu nezaobilazno je ime Arnona Milčana, hiperaktivnog producenta koji je potpisan na preko 130 ostvarenja. Zanimljivo je da je on sam, pre desetak...

 testtt


On je pohvalio ruskog predsednika zbog toga što je bio prvi svetski lider koji je javno podržao njegovog sina.

  Godišnjica oslobođenja Beograda od fašističkih osvajača obeležava se 20. oktobra. I u porodici Ljubov Tulijeve iz Belorusije ovaj dan će postati poseban: 67 godina ona je sanjala da poseti...


Piše: Boško Antić, kontraadmiral u penziji


Ostale novosti iz rubrike »