Najstariji grad u Rusiji
Derbent je najstariji grad u Rusiji, kao i jedan od najstarijih na planeti. Prvo naselje na ovom mestu, prema arheološkim nalazima, nastalo je još krajem 4. milenijuma pre nove ere, a savremeni grad je osnovan u 5. veku naše ere, piše Russia beyond.
Archive photo
Ovaj drevni grad leži na obali Kaspijskog mora gde se planine Velikog Kavkaza pružaju prema vodi, formirajući Veliki kavkaski prolaz.
Archive photo
Drevna plemena na ovom području bila su sedelačka i bavila su se poljoprivredom.
Archive photo
Hrišćanstvo je u Derbent stiglo 313. godine, kada ga je Urnajr, car Kavkaske Albanije, uveo kao zvaničnu religiju. Derbent, koji je bio deo ove drevne države u to doba, potpao je pod njen religijski uticaj. To se dogodilo davno pre nego što je hrišćanstvo stiglo u druge krajeve Rusije.
Archive photo
Utvrđenja koja ćete pronaći kada posetite Derbent podignuta su radi zaštite od stalnih napada nomadskih naroda, Huna i Hazara, u 5. i 6 veku.
Archive photo
Tvrđava Narin-kala je deo derbentskog utvrđenja koje se nalazi na spisku svetske kulturne baštine Uneska. Po veličini se može uporediti sa Velikim kineskim zidom.
Archive photo
U 7. veku Arapi su u Derbent doneli islam.
Početkom 8. veka Derbent je postao glavno uporište Kavkaskog kalifata u regionu.
Archive photo
Derbent je pravi procvat doživeo u periodu od 8. do 13. veka, kada je drevni grad postao jedan od najvažnijih srednjovekovnih centara.
Archive photo
1222. godine vojska Džingis-kana pojavila se na gradskim zidinama. U početku je grad uspešno odolevao Mongolima, ali 1239. godine Derbent je konačno pao.
Archive photo
Kako je ruska država postepeno bila sve moćnija, njeno interesovanje za grad je bivalo sve veće. Kao što se smatra da je Sankt Peterburg za Rusiju bio prozor prema Evropi, tako je Derbent trebalo da postane njena kapija prema Istoku.
Archive photo
1722. godine Petar I se iskrcao na severnu obalu Dagestana i krenuo prema Derbentu. Kada je primio ključeve gradske kapije ruski car je ostao da noći u gradu. Legenda kaže da je Petar lično napravio rupu u zidu svoje sobe kako bi otvorio prozor koji gleda preko mora.
Archive photo
Pa ipak, Derbent je mnogo kasnije postao deo Rusije, tek 1806. godine. A još dugo vremena nije bio bezbedan za ruske trupe.
U 19. veku region je prošao kroz Kavkaski rat u kojem se Ruska Imperija borila da pripoji planinske krajeve Severnog Kavkaza.
Archive photo
Oktobarska revolucija i Građanski rat koji je usledio nisu zaobišli ni ove krajeve zemlje, kao ni Drugi svetski rat.
Danas, u vreme mira, svako može da poseti Derbent i njegovu nesalomivu tvrđavu i divi se drevnoj istoriji koja prožima zidine grada.
Nikolaj Ševčenko, Russia beyond
- Izvor
- Tanjug
- foto: © Archive photo / Russia beyond/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- istorija
- zanimljivosti
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Moskovska jesen, prohladan dan, obeležila je početak nezaboravnog putovanja delegacije koju je organizovao Međunarodni društveno-politički pokret „RUSOV“. Ova delegacija imala je čast da poseti zonu Specijalne vojne operacije (SVO)...
Ako govorimo o uticaju Mosada u Holivudu nezaobilazno je ime Arnona Milčana, hiperaktivnog producenta koji je potpisan na preko 130 ostvarenja. Zanimljivo je da je on sam, pre desetak...
On je pohvalio ruskog predsednika zbog toga što je bio prvi svetski lider koji je javno podržao njegovog sina.
Godišnjica oslobođenja Beograda od fašističkih osvajača obeležava se 20. oktobra. I u porodici Ljubov Tulijeve iz Belorusije ovaj dan će postati poseban: 67 godina ona je sanjala da poseti...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.