BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

10 zanimljivosti o Meksiku, zemlji sombrera i tekile

10 zanimljivosti o Meksiku, zemlji sombrera i tekile
31.01.2020. god.
Sombrero, takosi, marijači, tekila, uzbudljive i živopisne fasade iz meksičkih serija – sve ovo je Meksiko, daleka i egzotična zemlja u Severnoj Americi. Ipak, ako ste mislili da je to sve, prevarili ste se. Ima nečeg u Meksiku i Meksikancima što je posebno intrigantno svima koji vole da putuju.

Ako se odlučite za putovanje u Meksiko dočekaće vas prijateljski nastrojeni, topli i nasmejani ljudi. Shvatićete već prvog dana zbog čega Meksikanci važe za drugi najsrećniji narod na svetu. (Prvi su Finci). Možda će vas iznenaditi slika zaljubljenih parova koji se ljube na ulici, ali za njih to nije ništa neobično. Pre svega otvoreni u pokazivanju nežnosti, oni svojim načinom života potvrđuju da se ljubavi ne stide. Drugo se i ne može očekivati od stanovnika ove interesantne zemlje.

Predstavljamo vam deset zanimljivosti o Meksiku zbog kojih ćete i vi poželeti da ga posetite.

#1 Vatrena kuhinja – obrok koji puzi

Na prvom mestu – hrana! Šetnja bilo kojom meksičkom pijacom je prilika da napunite svoj ceger skakavcima, paucima, pa čak i škorpionima, a sve to da biste ih pripremili za svoj obrok. Jelo koje puzi? Dok se neki gnušaju na samu pomisao, drugi rado biraju ovu gastronomsku avanturu u svom tanjiru.

Meksikanci su poznati po jako začinjenoj hrani. Ako se planirate putovanje u Meksiko spremite se da probate  burrto, čimičangu, kasadilju i mnoga druga jednostavna, a opet po ukusu izvanredna jela. Jednom kad ih probate biće vam jasno zbog čega je meksička kuhinja pod zaštitom UNESCO-a.

#2 Meksiko je najveći izvoznik piva na svetu

Gde je hrana tu je i pivo. Ne morate biti strastveni obožavalac filma “Paklene ulice”, pa da znate da je Korona izvrsno pivo koje potiče iz Meksika. Poznata širom sveta ovo, naravno, nije jedina marka piva koja se proizvodi u ovoj zemlji. Meksiko je “rodno mesto” nekih od najprodavanijih na svetu poput Korone,  Modelo, Indio, Pacifiko, Bohemia, Viktoria, i naravno Sol.

#3 Jedno od sedam svetskih čuda nalazi se baš u Meksiku

Iako postoje različite liste 7 svetskih čuda, Čičen Ica je skoro na svima njima. Ostaci grada antičkog naroda Maja privlače turiste iz svih delova sveta. Drevni svečani grad na poluostrvu Jukatan odlično ilustruje ono o čemu se sa strahopoštovanjem govori o Majama – bili su neprikosnoveni poznavaoci zvezda.

Da se ovaj narod se posebno zanimao za astrologiju potvrđuje jedna zanimljivost. Naime, oni su i svoju arhitekturu i sva zdanja pravili prema zvezdama. Pozicija piramide Kukulkan je takva da se u toku ravnodnevice na njoj ocrtava figura u obliku zmije. Neobična igra svetlosti i senki traje čitavog dana na stepenicama piramide. Počinje na njenom vrhu – gde se formira rep, a nastavlja se prema podnožju, da bi se tu nastavila na okamenjenu glavu zmije, koja je deo piramide. Impozantno, zar ne?

#4 Meksiko Siti tone

Da li ste znali da meksička prestonica tone skoro metar godišnje? U poslednjih 60 godina grad je potonuo više od 9 metara. Razlog za to je ogromna potražnja za vodom koja se uzima iz vodonosnika ispod grada.

To je uzrokovalo naginjanje zgrada i može postati ozbiljan problem jer potražnja za vodom i dalje raste.

#5 Meksiko ima najstariji univerzitet u Severnoj Americi

Da, dobro ste pročitali – u Severnoj Americi. Ljudi obično misle da je Meksiko deo Latinske Amerike, bilo u Južnoj ili Srednjoj Americi. Međutim, Meksiko je deo Severne Amerike, zajedno sa SAD-om, Kanadom i karipskim ostrvima.

Kako je Nacionalni univerzitet u Meksiku osnovan 1551. godine, čak 85 godina pre Harvarda, to ga čini najstarijim univerzitetom u Severnoj Americi.

#6 Meksiko ima 35 mesta pod zaštitom UNESCO-a

Meksiko je zemlja bogate istorije, te je čak 35 mesta unutar njegovih granica pod zaštitom  UNESCO-a. Na ovoj listi nalaze se istorijski centri gradova kao što su Guanajuato, Meksiko Siti i Puebla, desetak drevnih ruševina, polja agava i stanište kitova El Vizcaino, koje je važna  lokacija za razmnožavanje i zimovanje sivog kita, kalifornijskog morskog lava, severnog slona i plavog kita i četiri vrste ugrožene morske kornjače.

#7 Zemlja 68 jezika

Iako se španski jezik koristi u većini komercijalnih i vladinih poslova, meksički zakon priznaje čak 68 službenih domaćih jezika. Ovaj broj uključuje na desetine varijacija domorodačkih dijalekata. Pretpostavlja se da broj dijalekata koji se u Meksiku govori premašuje čak 200. Mnogi od tih jezika su u velikoj opasnosti da zauvek nestanu. Opstaju samo među malim zajednicama i često ih govore samo starije generacije.

#8 U Meksiku se nalazi najmanji vulkan na svetu

Kada se kaže vulkan i Meksiko, svi pomisle na Popokatepetl, jedan od najsmrtonosnijih svetskih vulkana. Retki su oni koji znaju da je Meksiko ujedno i dom najmanjeg vulkana na svetu. To je Cuexcomate.

U poređenju sa Mauna Loa na Havajima koji je visok oko 4 100 metara  ovaj vulkan je jedva brdo! Uz to je prava turistička atrakcija.

#9 TV u boji je izumljen u Meksiku

Prvi televizijski prenos u koloru bio je snimak Meksiko Sitija iz 1946. godine. Zahvaljujući Meksikancu Guljermu Gonzalesu Kamareni, koji je 1942. godine kreirao hromoskopski adapter za televizijsku opremu, danas imamo tv u boji. Ono što ovaj izum čini posebno neverovatnim jeste činjenica da je Guljermo tada imao samo 17 godina!

#10 Meksiko je druga “najveća” država na svetu

Prema nekim stručnjacima, Meksiko je pobedio Sjedinjene Američke Države u trci za “najdeblju” zemlju na svetu. Nažalost, čak jedna od šest odraslih osoba u Meksiku ima dijabetes i srčane bolesti, a o drugim zdravstvenim problemima koje povlači gojaznost ne treba ni govoriti. Prerađena i masna hrana, kao i slatka i gazirana pića mnogo su jeftinija od zdrave hrane u Meksiku. Ovo se smatra glavnim uzrokom ovolike stope gojaznosti. 





Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Moskovska jesen, prohladan dan, obeležila je početak nezaboravnog putovanja delegacije koju je organizovao Međunarodni društveno-politički pokret „RUSOV“. Ova delegacija imala je čast da poseti zonu Specijalne vojne operacije (SVO)...


Ako govorimo o uticaju Mosada u Holivudu nezaobilazno je ime Arnona Milčana, hiperaktivnog producenta koji je potpisan na preko 130 ostvarenja. Zanimljivo je da je on sam, pre desetak...

 testtt


On je pohvalio ruskog predsednika zbog toga što je bio prvi svetski lider koji je javno podržao njegovog sina.

  Godišnjica oslobođenja Beograda od fašističkih osvajača obeležava se 20. oktobra. I u porodici Ljubov Tulijeve iz Belorusije ovaj dan će postati poseban: 67 godina ona je sanjala da poseti...


Piše: Boško Antić, kontraadmiral u penziji


Ostale novosti iz rubrike »