Tri najspektakularnija bekstva iz ruskih zatvora
Ruski zatvorenici se ponekad odlučuju za drsko bekstvo iz zatvora u holivudskom stilu – pomoću helikoptera, kopanjem podzemnog tunela običnom kašikom ili potkupljivanjem stražara.
Navodimo tri najupečatljivija bekstva iz zatvora u novijoj istoriji Rusije.
Kao na filmu
Čuvari i zatvorenici u zatvoru Vologdske oblasti (oko 500 km severno od Moskve) iznenadili su se kada su za vreme vežbi ugledali helikopter koji lebdi iznad njihovih glava. Bilo je to u martu 2012. godine. Ono što se dalje događalo liči na scenu iz filma „Nemoguća misija“. Helikopter se spustio niže i jedan zatvorenik se uhvatio za „lotru“ od kanapa koja je visila iz helikoptera. Straža nije uspela da reaguje, a helikopter ga je već odneo.
Šestakov je bio osuđen na 24 godine zbog ubistva osmoro ljudi.
SputnikBegunac je bio 36-godišnji Aleksej Šestakov, koji je osuđen na 24 godine zatvora zbog ubistva osmoro ljudi. U vreme bekstva već je bio izdržao polovinu zatvorskog roka. Kako se kasnije saznalo, on je „naručio“ helikopter iz svoje zatvorske ćelije pomoću mobilnog telefona. Dvoje njegovih saučesnika, muškarac i žena, seli su u helikopter i oružjem naterali pilota da leti u zatvor. Kasnije je policija našla helikopter Mi-2 u predgrađu Vologde. Pilot je ostavljen nekoliko kilometara od helikoptera vezan, sa zapušenim ustima.
Begunac nije bio dugo na slobodi. Uhapšen je nakon nekoliko časova, kada je policija zaustavila automobil u kome su bili članovi bande. Šestakov je ranjen u pucnjavi.
Za ovo bekstvo sud mu je dodao još 12 godina zatvora, a njegovi saučesnici su dobili 11 i 12 godina. Osuđen je na četiri godine i zamenik načelnika zatvora zato što je Šestakovu obezbedio lakši tretman i mogućnost korišćenja mobilnog telefona.
U stilu „Bekstva iz Šošenka“
Butirski zatvor u Moskvi jedan je od najstarijih zatvora u Rusiji. Sagrađen je u vreme Katarine Velike u 18. veku. Starošću zgrade se verovatno može objasniti činjenica da su 2001. godine trojica zatvorenika pobegla iz njega iskopavši tunel.
Dva begunca iz Butirskog zatvora sakrili su se u ovoj zemunici.
Konstantin Krimski/TASSBoris Bezotečestvo, Vladimir Železoglo i Anatolij Kulikov su osuđeni na doživotnu robiju za ubistvo i silovanje. U istražnom zatvoru su čekali odluku više sudske instance u vezi sa podnetom žalbom, ali su ipak odlučili da nezavisno od odluke suda preuzmu stvar u svoje ruke i organizuju bekstvo. Običnim aluminijumskim kašikama su iskopali u svojoj ćeliji jamu duboku metar i po, i tako dospeli do zatvorskog podruma. Iskopanu zemlju i šut su iznosili i prosipali po zatvorskom krugu za vreme šetnje. Rupu su pokrili krpom. Sve to veoma podseća na film „Bekstvo iz Šošenka“, gde zatvorenik koga glumi Tim Robins godinama kopa kanal za bekstvo. Možda su ruski zatvorenici bili nadahnuti upravo ovim filmom.
Kroz kanalizaciju su se izvukli iz zatvora i izašli na ulicu negde u gradu. Policija u početku nije mogla da definiše putanju begunaca i zato se obratila za pomoć moskovskim „digerima“, tj. grupi entuzijasta koja istražuje lavirinte tunela ispod Moskve. Oni su uspeli da pronađu tragove begunaca. Dvojica su uhapšena nakon tri nedelje u Moskovskoj oblasti, a poslednji je, prema saopštenju medija, uhapšen nekoliko godina kasnije, prilikom pokušaja da opljačka prodavnicu prehrambenih proizvoda.
Bekstvo iz „Mornarske tišine”
Jedan od moskovskih Istražnih zatvora ima romantičan naziv „Matroskaja Tišina“ (u prevodu „mornarska tišina”). Iz njega sto godina niko nije pobegao, da bi 1995. godine to učinio poznati plaćeni ubica Aleksandar Solonik (poznat i kao Saša Makedonski).
Na kraju je mafija ubila Aleksandra Solonika.
Ministarstvo unutrašnjih poslova RFPolicija je uhapsila Solonika 1994. godine, i on je tada priznao desetak naručenih ubistava. Pripremljen mu je plan bekstva. U njemu je ključna bila pomoć čuvara, za koga se priča da je specijalno u tu svrhu ubačen na radno mesto ili je bio potkupljen. Čuvar je obezbedio alpinističku opremu, pištolj i lutku koja je te noći umesto Solonika ostavljena u njegovoj postelji. Ubica i čuvar su se pomoću konopaca spustili sa zatvorskog krova na ulicu.
Solonik je uspeo da prebegne u Grčku, ali mu to nije mnogo pomoglo. Mafija ga je pronašla i „ućutkala“ zajedno sa njegovom devojkom. Čuvar koji je pomogao Soloniku da pobegne još uvek nije pronađen.
Aleksej Timofejčev,
Russia beyond
- Izvor
- Pojedini pokušaji bekstva iz zatvora su suviše jednostavni. Aleksej Mjakišev/Global Look Press / Russia beyond/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- zanimljivosti
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Moskovska jesen, prohladan dan, obeležila je početak nezaboravnog putovanja delegacije koju je organizovao Međunarodni društveno-politički pokret „RUSOV“. Ova delegacija imala je čast da poseti zonu Specijalne vojne operacije (SVO)...
Ako govorimo o uticaju Mosada u Holivudu nezaobilazno je ime Arnona Milčana, hiperaktivnog producenta koji je potpisan na preko 130 ostvarenja. Zanimljivo je da je on sam, pre desetak...
On je pohvalio ruskog predsednika zbog toga što je bio prvi svetski lider koji je javno podržao njegovog sina.
Godišnjica oslobođenja Beograda od fašističkih osvajača obeležava se 20. oktobra. I u porodici Ljubov Tulijeve iz Belorusije ovaj dan će postati poseban: 67 godina ona je sanjala da poseti...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.