BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

100 godina ruskog hrama u Beogradu se obeležava uz učešće mitropolita Volokolamskog Antonija

100 godina ruskog hrama u Beogradu se obeležava uz učešće mitropolita Volokolamskog Antonija
15.11.2024. god.
Svetotrojični hram Podvorja Ruske pravoslavne crkve izgrađen je tačno pre 100 godina u Beogradu, a ministar bez portfelja Nenad Popović poručio je tim povodom da taj jubilej nije samo značajan u istoriji pravoslavnog hrama i duhovnosti, već predstavlja i sećanje na istorijsku saradnju i međusobnu podršku srbskog i ruskog naroda u teškim vremenima.

 Popović je na otvaranju konferencije “100 godina Svetotrojičnog hrama Podvorja Ruske pravoslavne crkve u Beogradu” naveo da je taj hram ujedno i dokaz da zajednička istorija, vera i tradicija Srbije i Rusije ne samo da opstaju, već sve više napreduju.

“Ovaj Hram je ne samo svetionik vere i duhovnosti, već i simbol istorijske saradnje i neraskidive veze srbskog i ruskog naroda”, kazao je Popović podsećajući da je izgrađen 1924. godine kao odgovor, kako kaže, na stradanje ruske emigracije koja se nastanila u tadašnjoj Kraljevina SHS.

Popović je ukazao da ta veličanstvena građevina ne bi postojala bez nesebične pomoći srbskog naroda i podsetio da je prva Liturgija služena već iste godine kada je izgrađen na praznik Male Gospojine.

Podsetio je da je 1920. godine u Kraljevinu SHS stiglo više desetina hiljada Rusa koje je kralj Aleksandar Karađorđević prihvatio kao svoj narod.

“Podrška nije bila samo politička, on je u duhu istinske bratske duhovnosti pomogao i izgradnju ovog hrama koji je postao ne samo duhovni, već i politički centar ruske zajednice u Beogradu. Sve to je i dokaz da u istoriji ne postoje dve bliže crkve od srpske i ruske”, kazao je.
Popović navodi da je duhovna veza dva naroda bila ukorenjena u istorijskoj i kulturnoj tradiciji te da o tome svedoči i mudrost Petra Cetinjskog: “Moli se Bogu i drži se Rusije”.

“Ova poruka nije bila samo duhovna, već i politička. I danas, kao i pre vek i po, ostaje putokaz za sve nas. Danas kao i pre 100 godina Srbija ostaje ponosna na svoje istorijsko bratstvo, ali i političke odnose sa Rusijom. Ovaj odnos je danas možda i čvršći i jači nego ikada pre zahvaljujući predsednicima Srbije i Rusije Aleksandru Vučiću i Vladimiru Putinu. Uz njihovo liderstvo odnosi dve države su poslednjih godina značajno unapređeni, kao i saradnja na svim poljima, od ekonomije i energetike, do kulture i obrazovanja”, kazao je Popović.

Kako kaže, Vučić i Putin zajedno su pokazali kako treba izgraditi odnose zasnovane na bratskoj solidarnoisti i međusobnom poštovanju čemu u prilog govori i to da Srbija odbija da uvodi sankcije Rusiji vodeći se parolom da ne može brat bratu da uvodi sankcije.

Ambasador Ruske Federacije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko kazao je da Srbija i Rusija imaju bogatu i važnu istoriju te da su sveukupni odnosi i veze između dva naroda održavani i u najtežim vremenima.

Bocan-Harčenko navodi da je ruski hram u Beograd deo osnove i stupca saradnje srbskog i ruskog naroda.

“Hram je imao ogromnu ulogu u teškim vremenima Srbije”, kazao je Bocan-Harčenko dodajući da je u hramu pružana podrška Srbiji i po nekim od najtežih pitanja među kojima je i Kosovo i Metohija.

“To je veoma važno i za nas i za Srbiju i za naše odnose i zajedničku budućnost”, poručio je ruski ambasador i dodao da danas taj Hram i dalje predstavlja pribežište i ono mesto gde se konsultuje ruski svet, dijaspora koja je ostala da živi u Beogradu, a gde mogu da razvijaju ciljeve duhovne i državne.

Starešina Podvorja Ruske pravoslavne crkve u Srbiji otac Vitalij Tarasjev kazao je da se u ruskom Hramu u Beogradu svakodnevno služi Liturgija navodeći da ni u jednom periodu u istoriji taj običaj i tradicija nisu bili narušeni.

Vikar patrijarha srbskog episkop jegarski Nektarije naveo je da srbski narod, kao i srbska crkva nisu nikada zaboravili bratsku ljubav ruskih vladara i crkve.

Navodi da je ruski Hram postao utočište za izbegle i mesto gde su se molili za sebe, svoje bližnje, ali i za svoju državu.

“Hram je nastao iz molitvenog plača ruskog naroda za otadžbinom”, kazao je episkop Nektarije i najavio da će u nedelju, 17. novembra, patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije služiti svetu Liturgiju u Svetotrojičnom hramu Podvorja Ruske pravoslavne crkve.

Ruski mitropolit Antonije: Dve sestrinske crkve vezuju najtopliji odnosi
Mitropolit volokolamski Antonije koji u ime patrijarha ruskog Kirila boravi u glavnom gradu Srbije povodom 100 godina Svetotrojičnog hrama Podvorja Ruske pravoslavne crkve u Beogradu, poručio je da je taj hram most koji ujedinjuje dve sestrinske crkve koje vezuju najtopliji odnosi.
Mitropolit Antonije je u izjavi novinarima kazao da mu je čast što je danas u Beogradu gde se obeležava jedan vek od izgradnje ruskog hrama u kojem su Rusi koji su tokom istorije bili prinuđeni da napuste svoju zemlju pronašli utočište i mesto da se mole Bogu na svom jeziku.

“Rusi koji su bili primorani da ostanu daleko od svojih bliskih ovde su našli utočište, prihvaćeni su u Srbiji sa ljubavlju i dobili mogućnost da izgrade svoj hram gde mogu da se mole na svom jeziku. Ovaj hram je most koji sjedinjuje dve sestrinske crkve, koje vezuju najtopliji odnosi”, kazao je.

Mitropolit je dodao da su odnosi Srpske pravoslavne crkve i Ruske pravoslavne crkve ostali do danas takvi te da veruje da će obeležavanje 100 godina ruskog hrama u Beogradu narednih dana dati veliki doprinos za učvršćivanje odnosa dva naroda, države i crkve.

* * *

Međunarodna naučna konferencija pod nazivom „100 godina Svetotrojičkog hrama Podvorja Ruske pravoslavne crkve u Beogradu i veze sa Srbskom pravoslavnom crkvom” održana je u petak, 15. novembra 2024. godine, u Palati Srbija u Beogradu, pod okriljem kabineta ministra bez portfelja zaduženog za međunarodnu ekonomsku saradnju i oblast društvenog položaja crkve u zemlji i inostranstvu dr Nenada Popovića.

Prisutnima se obratio izaslanik Njegove Svetosti Patrijarha srbskog Gospodina Porfirija, vikarni Episkop jegarski i izabrani Episkop londonski i velikobritansko-irski Gospodin Nektarije. Pozdravno slovo Episkopa Nektarija prenosimo vam u celosti:

Visokopreosvećeni vladiko Antonije, uvaženi predstavnici Ruske Pravoslavne Crkve i naroda, časno sveštenstvo i prepodobno monaštvo, poštovani učesnici konferencije, braćo i sestre u Hristu, Blagoslovom Njegove Svetosti Patrijarha srbskog G. Porfirija, pripala mi je radost i čast da ovom mnogouvaženom skupu uputim pozdravno slovo i prenesem blagoslov Njegove Svetosti povodom obilježavanja 100-godišnjice postojanja Sveto-Trojičnog hrama Podvorja Ruske Pravoslavne Crkve u Beogradu.

Srbski narod, kao i naša sveta Crkva, nisu nikada zaboravili bratsku ljubav ruskih vladara i sestrinske Ruske Crkve kroz vijekove naše stradalne istorije. Mnogi su primjeri. Tako su, slobodno možemo reći, bogoslužbene knjige i pomoć iz Rusije očuvali Pravoslavlje kod Srba pod Osmanlijama i Habzburzima. Taj dug ljubavi i odanosti prema jednovjernoj braći, naš narod je skromno odužio darivanjem zemljišta za izgradnju ovog hrama, čiji su temelji osvećeni pre tačno jednog vijeka, 1924. godine, po blagoslovu blaženopočivšeg Patrijarha srbskog Dimitrija, a prema građevinskim rešenjima ruskog arhitekte Valerija Staševskog. Tada, u burnim godinama nakon Oktobarske revolucije, ovaj hram postao je utočište i duhovni dom za sve Ruse, izbjegle pred boljševičkim progonom, mejsto u kojem su se okupljali i prinosili molitve za svoju „mnogostradalnu deržavu Rasiju.“

Ovaj hram je iznikao iz molitvenog plača ruskog naroda za otadžbinom, ali i kao svjedočanstvo podrške Srpske Pravoslavne Crkve u tim teškim vremenima. Tako je Podvorje postalo simbol bratske ljubavi, a Sveto-Trojični hram — svjetionik koji već čitav vijek svjedoči o duhovnoj povezanosti naše dvije Crkve i naša dva naroda.

Danas, sto godina od početka izgradnje Sveto-Trojičnog hrama, zahvaljujući velikom trudu sveštenstva i podršci vijernog naroda, rusko Podvorje u srcu Beograda nastavlja svoju misiju služenja kao živi spomenik bratstva i uzajamne podrške. Ovom prilikom prenosim blagoslov Njegove svetosti Patrijarha srbskog g. Porfirija, čija je želja da ova konferencija bude nadahnuće da produbimo naše razumijevanje uzajamne povezanosti, da osnažimo naše duhovne veze i očuvamo naslijeđe koje nam je povjereno. Neka Gospod svojom milošću i dalje ukrepljuje, štiti i blagosilja naše narode i Crkve, da i u godinama koje su pred nama zajedno svjedočimo vjeru i ljubav prema Bogu i jedni prema drugima.

Dragi vladiko Antonije, poštovani učesnici naučnog skupa, neka nas molitve Svetog Patrijarha ruskog Tihona, svih srbskih i ruskih novomučenika, osnaže u zajedničkoj vjeri i ljubavi, kao što su u minulim vremenima čuvale naše pretke.

U uvodnom izlaganju prisutnima su se obratili ministar dr Nenad Popović, ambasador Ruske Federacije u Republici Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko i starešina Podvorja Ruske pravoslavne crkve u Srbiji otac Vitalij Tarasjev. Otac Vitalije je naglasio da kao starešina Svetotrojičinog hrama ima čast da učestvuje u obeležavanju velikog i značajnog jubileja, sto godina postojanja ruske crkve u Beogradu.

„Ovom prilikom bih na prvom mestu hteo da se zahvalim ministru g. Popoviću što je prihvatio da učestvuje u ovom značajnom jubileju i što je prihvatio da organizuje jednodnevnu naučno-teološku konferenciju na kojoj će predavači govoriti o istoriji Ruske Crkve i odnosu sa Srbskom Pravoslavnom Crkvom, tj. istorijatu Svetototrojičkog hrama, što će nama svima bita osnova za naš budući život i podvig u Pravoslavnoj Crkvi“, rekao je otac Tarasjev i naglasio da se u Hramu Svete Trojice na Tašmajdanu svakodnevno služe Liturgije.

Podsećamo, povodom sto godina postojanja Svetotrojičinog hrama u Beogradu Patrijarh srbski Porfirije služiće svetu Liturgiju u hramu Svete Trojice na Tašmajdanu. Tom prilikom osvešćaće i freskopis koji je ove godine završen.

Za vreme konferencije održane su dve panel diskusije na kojima učestvuju ugledni srbski i ruski naučnici i intelektualci, kao i mitropolit Ruske pravoslavne crkve volokolamski Antonije, predsednik Odeljenja spoljnih crkvenih veza Moskovske Patrijaršije, protojerej – stavrofor mr Jovan Milanović, protojerej – stavrofor dr Darko Đogo.

 [TV HRAM]



  • Izvor
  • Tanjug
  • Foto: tvhram.rs/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Dana 16. novembra 2024. godine obavljen je telefonski razgovor Njegove Svetosti Patrijarha Moskovskog i sve Rusije Kirila i Njegove Svetosti Patrijarha Srbskog Porfir


U Domu Vojske Srbije održana je svečanost povodom pet godina od osnivanja Saveza udruženja boraca Srbije.

U Beogradu će se 6. i 7. decembra ove godine održati prvi Dani Darije Dugin u Evropi, a već sada vlada veliko interesovanje za ovaj događaj.


Tužnu, pretužnu poruku dobih danas od poglavara Beloruske Pravoslavne Crkve Moskovske Patrijaršije, Visokopreosvećenog Mitropolita Minskog Gospodina Venijamin

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi



Ostale novosti iz rubrike »